DNS sunucusu nedir?

Bu makalede, DNS sunucuları hakkında bilmeniz gereken her şeyi, nasıl çalıştıklarından kendinizi kötü amaçlı yazılımlardan ve diğer güvenlik saldırılarından nasıl koruyabileceğinize kadar yıkıyoruz.


DNS sunucusu, veritabanına sahip bir sunucudur. Bu veritabanı, dünyanın her yerinden halka açık internet kullanıcılarının IP adreslerini barındıracak şekilde tasarlanmıştır. DNS sunucusu ayrıca bu IP adreslerinin her biriyle ilişkili ana bilgisayar adlarını da barındırır. Ayrıca, DNS sunucuları genellikle ana bilgisayar adlarını çevirmek için tasarlanmıştır içine IP adresleri.

En basit DNS tanımı ‘Alan Adı Sistemi’. İstediğiniz DNS sunucusunun, diğer DNS sunucularıyla iletişim kuran yazılımı vardır. Bu, özel protokollerin kullanımı uygulanarak yapılır. Sonuç olarak, bu özel protokoller DNS sunucusunun tarayıcınızda yazdığınız bir web adresini sayısal bir IP adresine dönüştürmesine izin verir.

DNS sunucuları için diğer adlar

DNS terimi için geçerli olan başka adlar da vardır. Örneğin, DNS'ye ad sunucusu veya etki alanı adı sistem sunucusu da denir. DNS sunucusu ‘çevirir’ sayılara yazdığınız bir URL adresi; Aksi takdirde, insanlar bu sayısal adresleri kendileri girmek zorunda kalacaklardır.

DNS sunucusu terimleri — tanımlar

DNS'yi daha ayrıntılı olarak tanımlamadan önce, bir sunucunun temel öncülünü anlamak yararlıdır. Sunucu, internete bağlı bir bilgisayar sistemidir; kullanıcıların çevrimiçi eriştiği çeşitli hizmetlere ev sahipliği yapar. Böylece, bir web sitesi için barındırma sağlayan bir sistem web sunucusu denir.

DNS, bir tür hiyerarşi kullanan bir sistemdir. Bu, hiyerarşinin birçok DNS sunucusunu içerecek şekilde düzenlendiği anlamına gelir. DNS sunucusu, DNS hiyerarşisine katılmak üzere kayıtlı bir bilgisayar olarak kabul edilir. İlgili IP adreslerinin yanı sıra geniş bir alan adı dizini depolar.

DNS sunucusu nasıl çalışır??

Etki alanı adıyla ilgili geçerli bir IP adresi için bir istek yapıldığında, DNS sunucusu bu bilgileri anında üretir. Seçtiğiniz DNS sunucusunda dosyada bilgi yoksa, sizin için almak için diğer DNS sunucularına danışır..

Temel olarak, bilgisayarınızdaki arama kutusuna veya tercih ettiğiniz başka bir cihaza bir web adresi yazdığınızda, kelimeler kullanırsınız. Ancak internet gerçekten sayılarla çalıştığından, DNS sunucusu numaralı IP adresini arar. DNS adresi bu nedenle alan adının numaralı IP adresine dönüştürülmesidir.

Neden DNS sunucularına ihtiyacımız var??

Neden olduğunu anlamak için’İlk etapta bir DNS sunucusu olması gerekiyorsa, IP adresleriyle ilişkilendirilmiş numaralar olduğunu hatırlayın. Sitelerin internet hizmetinin çalışması için DNS sunucusunun sözcükleri sayılara dönüştürmesi gerekir. Bilgisayarlar ve ağlar - insanların aksine - bugün IP adresleri için standart haline gelen sayılarla daha iyi ilişkilidir. Bu nedenle, DNS sunucusu URL'leri IP adreslerine dönüştürerek bir tür çevirmen işlevi görür.

DNS sunucuları olmadan interneti kullanmak çok daha karmaşık bir süreç olacaktır. Bu sunucular, kullanıcıların IP adreslerindeki sayıları hatırlamalarına gerek olmadığı anlamına gelir. DNS sunucusunun etki alanı adını ilişkili IP adresine dönüştürmek için yaptığı çalışma, Internet'teki sitelere kolayca erişilmesini mümkün kılar. Bu, URL adreslerini yazmak söz konusu olduğunda kelimeleri tercih etme eğiliminde olan internet kullanıcıları için çevrimiçi olmayı çok daha keyifli hale getirir.

DNS sunucunuz için bir virüsten koruma yazılımı edinin

antivirüs yazılımı dns sunucusunu koruyabilir

Bilgisayarınızı veya diğer aygıtları korumak için her zaman güvenilir bir virüsten koruma programı kullanmanın zorunlu olduğunu unutmayın. Bunun özel bir nedeni, kötü amaçlı yazılımların bilgisayarınıza DNS sunucusu için ayarlarınız değiştirilecek şekilde saldırabilmesidir. Bu her ne pahasına olursa olsun kaçınmak için bir problemdir.

Örneğin, bilgisayarınız Google’a erişiyor olabilir’8.8.8.8 ve 8.8.6.4'e karşılık gelen DNS sunucuları. Bu sunucuları kullanmak, çevrimiçi banka hesabınıza doğru bilgileri yükler. Ancak kötü amaçlı yazılımlar sizi bankanızdan uzaklaştırabilir’doğru web adresini yazmış olsanız bile. Kötü amaçlı yazılımlar sizi gerçek bankanıza benzeyen sahte bir siteye bile getirebilir’şifrenizi çalmak için web sitesi.

Nasıl güvende tutulur

Bununla birlikte, çoğu durumda, DNS sunucusu ayarlarınızı saldırıya uğratan kötü amaçlı yazılım, reklamı yaptığınız ürünleri satın almanız umuduyla, tercih ettiğiniz web sitesinden genellikle reklamla sıvalı başka bir web sitesine yönlendirmenize neden olur. Başka bir aldatmaca, bilgisayarınıza virüs bulaştığını iddia eden sahte bir siteye yönlendirmektir, böylece sözde virüs bulaşmış bilgisayarınızı temizlemek için bir şey satın alırsınız.

Kötü amaçlı yazılım kaçırma kurbanı olmak zorunda değilsiniz. Öncelikle, herhangi bir zarara yol açmadan önce kötü amaçlı yazılımları yakalamak için tüm cihazlarınıza antivirüs yüklediğinizden emin olun. Ayrıca, bir site normal şekilde göründüğüne kıyasla garip görünüyorsa, büyük olasılıkla sahte bir sitede olduğunuzu bilmeniz gerekir. Şifrenizi girmeden siteden hemen çıkmalısınız.

Karar

DNS sunucusu, alan adlarını ve IP adreslerini barındıran bir sistemdir. Alan adının numaralı IP adresine dönüştürülmesini sağlamak için özel protokoller uygular. Bu, internetin esas olarak belirlenen IP adreslerinin numaraları üzerinde çalıştığı için yapılır. Bir DNS sunucusu, ziyaret ettiğiniz sitelerin IP adreslerine karşılık gelen tüm hantal numaraları hatırlamak zorunda kalmamak için faydalıdır.

Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

97 − = 91