Jaký je problém s decentralizovanými projekty P2P, Blockchain VPN?


Se slovem “blockchain” Když zadáte stále více cizí kombinace, zní Blockchain VPN poněkud krotce - něco, co jste věděli, musí existovat, ale nebylo‘Nevím, kde a jak. Opravdu kde a jak nejsou nejjednodušší otázky, na které je třeba odpovědět, ale to’to, co my’tady pro. Čtěte dále a učte se výhody a výhody blockchain VPN.

Co má blockchain společného s VPN?

Abychom na to mohli začít odpovídat, musíme nejprve zmínit nejdůležitější kritiku pravidelného soukromého virtuálního sítě.

Mnozí už budou vědět, že VPN je zcela odloučeno od jeho online aktivit - poskytnout svobodu na internetu. Způsob, jakým se to provádí, je pomocí protokolů tunelování (které šifrují vaši komunikaci při přechodu z jednoho digitálního bodu na druhý) a serverů VPN (které vytvářejí zeď, abyste mohli stát za sebou, měnit vaši IP adresu v očích hostitelského serveru a změna adresy IP hostitelského serveru v očích poskytovatele internetových služeb (ISP)).

V důsledku tohoto postupu můžete skrýt to, co děláte online, před svým poskytovatelem internetových služeb, a tedy také před vládou. Víc než to, můžete si vybrat, ve kterém místě se zdáte, že se nachází - stačí se připojit k VPN serveru v USA a weby jako Netflix vás budou předpokládat’uživatel z USA.

Když sítě VPN fungují tak, jak jsou inzerovány, jsou skvělým nástrojem. Jejich samotný design však vyvolává problémy, které běžní uživatelé nedokážou zamávat.

Vývojáři služeb Blockchain VPN tyto problémy rozpoznávají a představují řešení. Oni to uznávají hlavním problémem s běžnými službami VPN je společnost VPN, která je ústředním centrem veškerého provozu uživatelů. Že’s proč má každá VPN nějaké prohlášení “protokolování” - ukládání údajů o uživatelských připojeních, činnostech nebo identitách. To’také proto jsou poskytovatelé VPN, kteří poskytli uživatelská data agenturám činným v trestním řízení, tak hanliví.

Centralizovaná VPN vs Decentrelizovaná VPN

Pravda o protokolování je taková: každá jednotlivá služba VPN má technicky schopnost ukládat veškeré informace o uživatelích. A pokud si to přeje, může všechny tyto informace prodat třetím stranám. VPN samozřejmě mohou udělat vše pro to, aby minimalizovaly potřebu protokolování. Mohou například odstranit všechna omezení, která služby VPN obvykle ukládají svým uživatelům - šířka pásma, přenos dat, omezení současného připojení. Bez potřeby vynucení těchto omezení mohou VPN technicky protokolovat. Jedna věc, kterou mohou’ne? Odstraňte jejich schopnost protokolovat.

Blockchain VPNs se snaží tuto obavu vyvolat. Odstraňují centrální rozbočovač, kterým musí procházet veškerý provoz uživatelů, a místo toho nabízejí decentralizovanou síť dobrovolnických uzlů, jako je Tor.

Rozdíly mezi blockchain VPN a Tor

Základní předpoklad za sebou Torch a P2P blockchain VPN je podobný. Při použití sítě Tor uživatel’Provoz je odesílán prostřednictvím řady dobrovolných relé - v podstatě lidé, kteří provozují servery, aby projeli provozem (aby nezněl flipantně)…) z dobra jejich srdce. V každém relé je provoz navíc šifrován, přičemž pouze poslední uzel je schopen dešifrovat provoz a odeslat jej na hostitelský server..

Je to dobrý systém, ale ten má několik slabostí. První z těchto slabin je, že tam nejsou’Mnoho z těchto dobrovolnických uzlů - stejně jako tam není’hodně dobrovolníka-cokoli. Výsledkem je velmi nízká rychlost a je více či méně nemožné zapojit se do určitých činností, pro které máme rádi pravidelné služby VPN. Torrenting, například.

Ještě důležitější je, že nízký počet uzlů vytváří bezpečnostní problém. Útočník, který ovládá významnou část sítě, může být schopen sledovat provoz zpět k jeho zdroji nebo jej dešifrovat. Tím se především překonává účel použití služby na ochranu soukromí.

V nejlepších příkladech využívá Blockchain VPN více či méně stejný systém, ale používá blockchain k zavedení ekonomiky do sítě, což jí umožní zůstat decentralizovaným a zároveň anonymním. Pokud se má věřit některým z těchto vývojářů blockchain VPN, pak by to také učinilo síť mnohem levnější než běžné VPN - přenos by byl vždy směrován na nejlevnější a nejrychlejší uzly v síti. Ekonomické pobídky by snad vyřešily problém velikosti sítě, a tedy i rychlosti a bezpečnosti.

I zde však existují obavy.

Zní to dobře - co’je problém?

počítač

Pro jednu věc, ledaže by se síť skutečně rozrostla na dobrou velikost, stejné problémy by (pravděpodobně) platily stejně jako u Tor. Ovládání významné části sítě může útočníkům umožnit “dostat se k uživateli.”

Dalším aspektem je ten, který lidé, kteří sledují příběh Hola VPN, rozpozná. Hola je notoricky známá služba VPN, která má jednu zajímavou vlastnost - prodává uživatele’s volnou šířku pásma pro ostatní uživatele v síti. V zásadě, pokud používáte Hola a neděláte nic na vašem počítači, VPN použije vaše připojení k internetu pro směrování ostatních lidí’s provoz.

Dost spravedlivé - pokud chcete VPN zdarma, můžete’Nakonec za to zaplatím jen jiným způsobem. Problémy začínají jinde. Konkrétně má Hola paralelní společnost Luminati, která prodává nevyužitou šířku pásma uživatelů Hola VPN podnikům. Jednou Luminati prodal tuto šířku pásma někomu, kdo ji použil jako botnet - při kybernetickém útoku. Když se něco takového stane, koncové uzly jsou zavinitelné.

Můžete vidět, kde jsme’jdu s tím. jestli ty’konečný uzel nějaké nepříjemné výměny provozu v síti VPN blockchain VPN, kde vás přesně opustí?

Samozřejmě existují i ​​další důležité otázky. Například to zbývá zjistit, zda by rychlost v takové síti byla dobrá, natož schopný konkurovat špičkovým holým kovovým serverům běžných poskytovatelů VPN. Taky, polovina P2P VPN, na které jsme se podívali, není ani multi-hop (což dělá výstupní uzel stejně schopným protokolovat data jako servery VPN).

Pokusy odpovědět na tyto a další obavy se nacházejí ve volné přírodě.

Trh blockchain VPN, jaký je

Blockchain tržiště

V současné době trh blockchain VPN nevypadá moc působivě. Existuje několik znatelných jmen, ale samotné služby jsou v různých fázích vývoje. Tam’s Privatix, Mysterium Network, Orchid a Lethean mezi ostatními. Zdá se, že každá z nich pokročila poněkud od doby, kdy jsme ji před několika měsíci zkontrolovali, a všichni jsou připraveni v dohledné budoucnosti dodat nějaký druh produktu blockchain VPN. Snad jedinou výjimkou je Orchid, jehož web je stále jen vstupní stránka (ačkoli jeho whitepaper se zdá být nejpřitažlivější ze všech).

Během posledních několika měsíců jsme’oslovil jsem všechny tyto projekty a položil jim několik stejných otázek, které jsme položili v předchozí části tohoto článku. Jediní, kdo do hloubky komentovali, byli Lethean, pro které jim dáváme kudos. Bez ohledu na to, my’Postupně se podívám na každý z projektů a pokusím se odpovědět na několik otázek.

Orchidej

V některých smyslech, Orchid vypadá jako nejvážnější projekt. The Delaware, US-založené Orchid Labs kombinuje řadu lidí s poměrně veřejnými záznamy - lidi, kteří umí dobře mluvit a mají pověst, o kterou si mají dělat starosti. Většina ostatních projektů P2P VPN nemá ani toto PR aktivum, ani úroveň osobní odpovědnosti, kterou vytváří.

Znalosti a zkušenosti lidí v Orchid jasně ukazují v jejich whitepaper. Ukazuje hodně pozornosti k detailům a pokrývá některé běžně citované obavy proti myšlence P2P Blockchain VPN.

Za prvé, Orchid poskytuje řešení nebezpečí někoho, kdo ovládá velkou část sítě. Dělá to tak, že zastaví útočníky v provozování nepřiměřeného počtu prodejců šířky pásma v poměru k jejich podílu na celkové výpočetní síle sítě Orchid.

Tohle není’• Jediný scénář útoku, pro který Orchid představuje řešení. Jsme vyhráli’jít do nich - stačí říct ony’udělal jsem domácí úkol.

Za druhé, Orchid chrání výstupní uzly před zneužitím jejich šířky pásma pomocí blacklistů a whitelistů. V podstatě pokud’prodejce šířky pásma, který má bydliště, řekněme, v Německu a chtěl by lidem zabránit v tom, aby používali vaši IP adresu pro torrentování - můžete tak učinit na blacklistu P2P provozu. To je určitě řešení, ale my jsme zvědaví, zda nepořádek, který vytvoří na trhu, bude pro pohodlí příliš velký. Nebo, pokud jde o to, zda’je dost.

Zatímco tým Orchid vypadá přesvědčen, že rychlosti připojení v jejich síti budou konkurenceschopné, zůstáváme skeptičtí. To platí zejména pro Orchid, kde jsou spojení “multi-hopped,” což znamená, že projdou několika relé před dosažením hostitelského serveru.

vstupní stránka orchidejových laboratoří

Po počátečním finančním úspěchu (investoři zaplatili více než 36 milionů dolarů za právo kupovat mince během veřejného ICO), Zdá se, že projekt podezřele ztichl. Web je stále pouze vstupní stránkou s několika pěknými logy a sociálními odkazy. Oficiální Reddit byl neaktivní několik měsíců a nejnovější komentáře uživatelů žádající o aktualizaci stavu zůstávají nezodpovězeny. Orchidej’s Twitter stránka stále aktivně zveřejňuje příspěvky, ale příspěvky většinou nesouvisejí s Orchidem (i když to musíme připustit - to’s dobrým zdrojem zajímavých článků).

Je to klid před bouří? Hádejme’Budu muset počkat a uvidíme.

Mysterium Network

Na rozdíl od Orchid, Mysterium udělal ICO, než měl aktivní produkt a zvýšil téměř 15 milionů dolarů. Také na rozdíl od Orchid, Mysterium bylo s aktualizacemi docela aktivní a dokázalo vyrobit verzi Alpha. Uživatelé mohou dokonce spustit testovací uzel v síti (pokud mají k tomu technické znalosti) nebo vyzkoušet VPN.

statistiky alfa sítě mysterium

Problémy se sítí Mysterium jsou tyto nedokážou řešit problém s rychlostí, různé scénáře útoku nebo problém se zranitelností výstupního uzlu. Na Mysterium FAQ je otázka: “Co když někdo použije můj uzel pro nezákonné účely?” Odpověď je trochu zmatená:

“Pak s největší pravděpodobností porušují zákon. Instalací našeho klientského softwaru se uživatelé zavázali používat jej pouze pro legální účely a vyvarovat se jakýchkoli trestných nebo nezákonných činností.”

Dobře, případ byl uzavřen?

Ostatní otázky v “Právní” část FAQ odhaluje znepokojující postoj, v podstatě opakuje, že pokud je jejich chápání zákona správné, mělo by to být v pořádku. Zavolej nám staromódní, ale my’d přednost řešení než útěchy.

Je to naše pochopení Mysterium také ne’nenabízejí multi-hop, což vytváří ještě větší starosti. Možná je běžec jednotlivých uzlů méně viditelným cílem pro ty, kteří chtějí získat uživatelská data, ale je také méně pravděpodobné, že budou mít prostředky, kterým budou odolat, pokud se stanou cílem.

Token MYST není tak přitažlivý, jako tomu bylo v době ICO, a domníváme se, že pro to existují dobré důvody..

Privatix

Tento nástroj je velmi podobný síti Mysterium Network. Privatix má také produkt ve fázi Alpha a již má veřejnou ICO (vzrostla částka přibližně 2,4 milionu USD). Whitepaper je obrovský - 78 stran (!) - a dokonce jej přeložili do 9 dalších jazyků.

privatix whitepaper languages

Také jako Mysterium, Privatix udělal málo pro řešení nejnaléhavějších bezpečnostních záležitostí. Zdá se například, že jejich připojení jsou jednoduchá, což vyvolává otázku, zda je to skutečně o něco lepší zabezpečení než centralizovaná řešení. A také ne’t poskytnout uspokojivé řešení pro zabezpečení výstupního uzlu.

Podle listu Privatix:

“Všem agentům poskytneme dokument uvádějící, že my jako společnost pronajímáme jejich síť pro naše použití a dále ji prodáváme. Tento dokument bude obsahovat Agenta’s uzlem IP a hash v blockchainu a agent ho bude moci stáhnout ze svého dashboardu.”

Za prvé, to zní trochu jako protokolování. Za druhé, ponechává otázku, zda toto řešení pomůže uživatelům dostat se z legálního ohrožení otevřeným. To by pravděpodobně záleželo na agentovi’s země, jednotlivý případ atd. Lidé v Mysteriu přinejmenším ne’Předstírat, že vědí, jak by situace ve volné přírodě klesla.

Stejně jako u všech těchto nástrojů se zdá, že neexistuje žádný důvod, proč by byli schopni nabídnout úroveň výkonu, která by mohla konkurovat top centralizovaným službám VPN.

Lethean

V neposlední řadě máme Letheana, který byl tak laskavý, aby mohl odpovědět na naše otázky podrobně a čestně. Tento projekt se v některých důležitých ohledech liší, v jiných je však podobný.

lethean vpn základní funkce

Na rozdíl od dříve zmíněných služeb VPN blockchain VPN, Lethean nepracuje na blockchainu Ethereum a jeho mince nejsou ERC20.. Lethean, který citoval otevřenost knihy Ethereum jako otázku soukromí, se rozhodl spoléhat na jiný algoritmus, protokol CryptoNight. Podle Lethean toto “převádí transakce odesílané prostřednictvím procesu zvaného RingCT, který vytváří více vstupů a výstupů pro skrytí odesílatele před vnějším zdrojem.”

Lethean plánuje nabídnout “Režim rozšířeného soukromí,” což je v podstatě multi-hopová funkce. V současné době je Lethean k dispozici pouze jako rozšíření prohlížeče a nabízí pouze připojení jedním směrováním. To by se mělo ve druhém čtvrtletí 2019 změnit. Do té doby software trpí stejným problémem s ochranou osobních údajů jako Mysterium nebo Privatix.

Pokud jde o zabezpečení výstupního uzlu proti zneužití jejich šířky pásma, má Lethean stejnou odpověď jako Mysterium nebo Privatix. Na jedné straně by měly mít výstupní uzly “opatření, která zajistí, aby koneční uživatelé dodržovali místní předpisy.” Na druhé straně, “peněženka uloží některá data, která ověří, že zneužití koncového uzlu bylo zneužito’Šířku pásma neudělala osoba hostující výstupní uzel.”

Navíc, podle Lethean, toto “Otázka se týká všech poskytovatelů VPN.” Nesouhlasíme a využijeme tuto příležitost k vyjádření bodu, který my’Už jsem se krátce dotkl. V praktickém smyslu není zneužití provozu pro poskytovatele VPN zdaleka tak velkým problémem, protože se mohou spolehnout na strukturu vytvořenou pro řešení právních problémů. Často operují pod rouškou offshore shell společností. A i když ne’• Mají právní týmy, které se zabývají otázkami vymáhání práva.

To platí také při diskusi o otázce ochrany osobních údajů uživatelů - uživatelé mohou důvěřovat dobré VPN, že mezi nimi stojí, a například vymáhání práva (samozřejmě do určité míry). Mezitím se v případě P2P VPN služeb musí uživatelé spolehnout na jednotlivce, kteří nemají odpovědnost za ochranu své identity.

Nakonec jsme’Rád bych zdůraznil Lethean’odpověď na výkon:

“Rychlost služeb VPN nesouvisí se samotnou blockchainem. Blockchain je platební mechanismus a není prostředkem, kterým VPN nebo rozšíření prohlížeče tuneluje provoz přes internet. Po připojení a přijetí platby, pokud je uzel kvalitní, by výkon měl být stejný jako u jakékoli jiné služby VPN.”

Mají samozřejmě pravdu. nicméně, náš důvod pro tvrzení, že P2P VPN nemůže (téměř) nikdy být tak rychlý jako nejlepší centralizované VPN služby, je přesně kvalita uzlu. Jednoduše řečeno, akciová společnost byla vynalezena za účelem financování drahých podniků - budování obchodních míst podél obchodní cesty do Indie nebo budování nezbytné infrastruktury pro poskytování uživatelů VPN rychlým připojením.

Možná by mohl být argument, že tyto uzly nemusí být provozovány soukromými osobami. Že’je to pravděpodobně pravda, ale vyvolává to pouze další otázky - mohou tyto společnosti dosáhnout zisku v rámci takové infrastruktury, aniž by se uchýlily ke stinným praktikám? Byly by takové společnosti, pokud by byly úspěšné, více či méně stejné jako dnešní centralizovaní poskytovatelé služeb VPN?

Blockchain VPN - naše závěry

Když jsme prozkoumali odvětví P2P VPN založené na blockchainech, můžeme to říci jejich kritika je platná, ale jejich řešení vzbuzují pochybnosti. I když se vývojářům těchto nástrojů podaří vyřešit bezpečnostní otázky (jak se zdá, že Orchid udělal, alespoň na papíře), stále zůstává otázka konkurenceschopnosti.

Špičkoví hráči v běžném odvětví VPN nabízejí uživatelům skvělý výkon a bohatou nabídku funkcí. My ne’t vidět, jak soukromé prodejci šířky pásma mohli někdy soutěžit s rychlostmi, které uživatelé, například Astrill VPN.

Kde vidíme výklenek tyto nástroje by mohly být užitečné - nedostatečně vyvinuté, těžce cenzurní státy. Důvodem je to, že uzly sítě P2P by teoreticky těžší pro poskytovatele služeb Internetu blokovat než servery VPN. Skutečnost, že uživatelé by platili pouze za provoz, který používají, namísto obecného předplatného, ​​by navíc mohla učinit služby dostupnějšími. Privatix například odhaduje, že by uživatelé P2P VPN služeb ano “platit méně než 5-10 $ ročně.”

Pokud však tyto sítě VPN mají pouze výklenek a nejsou zvlášť ziskové, systém pobídek se rozpadne.

Prozatím doporučujeme zvolit běžnou službu VPN. Před investováním se ujistěte, že provedete výzkum - náš seznam nejlepších služeb VPN je dobrým místem pro začátek!

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

64 − = 59