Čo sa týka decentralizovaných projektov P2P, Blockchain VPN?


So slovom “blockchain” Po vstupe do stále cudzích kombinácií znie Blockchain VPN dosť krotko - niečo, o čom ste vedeli, musí existovať, ale neurobilo sa‘Neviem, kde a ako. Naozaj, kde a ako nie sú najjednoduchšie otázky, na ktoré treba odpovedať, ale to’je to, čo my’tu znova. Čítajte ďalej a naučte sa výhody a výhody blockchain VPN.

Čo má blockchain spoločné s VPN?

Aby sme na to mohli začať odpovedať, musíme najskôr spomenúť najdôležitejšie kritiky pravidelného virtuálneho súkromného sieťovania.

Mnohí už budú vedieť, že celý bod VPN je odlúčiť používateľa od jeho online aktivít - poskytnúť slobodu na internete. Postupuje sa to prostredníctvom protokolov tunelovania (ktoré šifrujú vašu komunikáciu, keď prechádza z jedného digitálneho bodu do druhého) a serverov VPN (ktoré vytvárajú stenu, aby ste mohli stáť za sebou, zmenu adresy IP v očiach hostiteľského servera a zmena adresy IP hostiteľského servera v očiach poskytovateľa internetových služieb (ISP)).

V dôsledku tohto postupu môžete skryť to, čo robíte online, pred poskytovateľom internetových služieb, a teda aj pred vládou. Okrem toho si môžete zvoliť, v ktorom umiestnení sa nachádzate - stačí sa pripojiť k serveru VPN v USA a stránky ako Netflix vás budú predpokladať’používateľ so sídlom v USA.

Keď siete VPN fungujú tak, ako sú inzerované, sú úžasným nástrojom. Ich samotný dizajn však vyvoláva problémy, ktoré bežní používatelia nedokážu zamávať.

Vývojári služieb Blockchain VPN rozpoznávajú tieto problémy a predstavujú riešenie. Oni to uznávajú hlavným problémom s pravidelnými službami VPN je spoločnosť VPN, ktorá je ústredným uzlom, ktorým prechádza všetka prevádzka používateľov. že’je dôvod, prečo každá VPN má nejaké vyhlásenie “protokolovanie” - ukladanie údajov o používateľských pripojeniach, činnostiach alebo identitách. to’Preto sú poskytovatelia VPN, ktorí dali užívateľské údaje orgánom činným v trestnom konaní, tak obviňovaní.

Centralizovaná VPN vs Decentrelizovaná VPN

Pravda o protokolovaní je takáto: každá jednotlivá služba VPN má technicky schopnosť ukladať všetky informácie, ktoré dostáva o používateľoch. A ak chce, môže všetky tieto informácie predať tretím stranám. VPN samozrejme môžu urobiť všetko pre to, aby minimalizovali svoju potrebu protokolovania. Môžu napríklad odstrániť všetky obmedzenia, ktoré služby VPN zvyčajne ukladajú svojim používateľom - šírku pásma, prenos údajov, obmedzenia súčasného pripojenia. Bez potreby vynútenia týchto obmedzení môžu siete VPN technicky protokolovať. Jedna vec môže’nie? Odstráňte ich schopnosť prihlásiť sa.

Blockchain VPNs sa pokúsia tento problém znepokojiť. Odstraňujú centrálny uzol, ktorým musí prechádzať všetka prevádzka používateľov, a namiesto toho ponúkajú decentralizovanú sieť dobrovoľníckych uzlov, napríklad Tor.

Rozdiely medzi blockchain VPN a Tor

Základný predpoklad Torch a P2P blockchain VPN sú podobné. Pri používaní siete Tor užívateľ’s prevádzka je vysielaná prostredníctvom série dobrovoľných relé - v podstate ľudia, ktorí prevádzkujú servery, aby prešli prenosom (aby neznel flipant)…) z dobroty ich sŕdc. V každom relé je prenos navyše šifrovaný, pričom iba posledný uzol je schopný dešifrovať prenos a odoslať ho na hostiteľský server..

Je to dobrý systém, ktorý má však niekoľko nedostatkov. Prvou z týchto slabých stránok je to, že tam nie sú’Mnoho z týchto dobrovoľníckych uzlov - tak, ako sú’veľa dobrovoľníka-čokoľvek. To má za následok veľmi nízku rýchlosť a je viac či menej nemožné zapojiť sa do určitých aktivít, pre ktoré máme radi bežné služby VPN. Napríklad torrent.

Možno ešte dôležitejšie je, že nízky počet uzlov vytvára problém so zabezpečením. Útočník, ktorý ovláda podstatnú časť siete, môže byť schopný sledovať prenos späť k svojmu zdroju alebo ho dešifrovať. To v prvom rade prevyšuje účel použitia služby na ochranu súkromia.

V najlepších príkladoch používa technológia Blockchain VPN viac menej rovnaký systém, ale používa technológiu blockchain na zavedenie ekonomiky do siete, čo mu umožní zostať súčasne decentralizované a anonymné. Ak sa má veriť niektorým z týchto vývojárov blockchain VPN, urobilo by to sieť oveľa lacnejšou ako bežné VPN - prevádzka by sa vždy smerovala do najlacnejších a najrýchlejších uzlov v sieti. Ekonomické stimuly by, dúfajme, vyriešili problém s veľkosťou siete, a tým aj problémy s rýchlosťou a bezpečnosťou.

Existujú však aj obavy.

Znie to dobre - čo’s problém?

počítačový

Na jednu vec, pokiaľ sieť skutočne nebude mať dobrú veľkosť, budú sa (pravdepodobne) vyskytovať rovnaké problémy ako v prípade siete Tor. Ovládanie značnej časti siete môže útočníkom umožniť “dostať sa k používateľovi.”

Ďalším aspektom je ten, ktorý tí, ktorí sledujú príbeh spoločnosti Hola VPN, rozpozná. Hola je notoricky známa služba VPN, ktorá má jednu zaujímavú vlastnosť - predáva používateľa’s voľnou šírkou pásma pre ostatných používateľov v sieti. V podstate, ak prevádzkujete Holu a nerobíte nič na svojom počítači, VPN použije vaše pripojenie k internetu na smerovanie ďalších ľudí’s prevádzkou.

Je to fér - ak chcete VPN zadarmo, môžete’Nakoniec za to zaplatím len iným spôsobom. Problémy začínajú inde. Konkrétne má spoločnosť Hola paralelnú spoločnosť s názvom Luminati, ktorá predáva podnikom voľnú šírku pásma používateľov siete Hola VPN. Raz Luminati predal túto šírku pásma niekomu, kto ju použil ako botnet - pri kybernetickom útoku. Keď sa niečo také stane, koncové uzly sú zavinené.

Môžete vidieť, kde sme’idem s tým. Ak ty’koniec koncového uzla nejakej nepríjemnej výmeny údajov v sieti VPN blockchain VPN, kde vás presne opustí?

Samozrejme existujú aj ďalšie dôležité otázky. Napríklad ostáva vidieť, či by boli rýchlosti v takejto sieti nejaké dobré, natož schopný konkurovať špičkovým holým kovovým serverom bežných poskytovateľov VPN. tiež, polovica P2P VPN, na ktoré sme sa zamerali, nie je ani multi-hop (čo robí výstupný uzol rovnako schopným protokolovať údaje ako servery VPN).

Pokusy o odpoveď na tieto a ďalšie obavy sa nachádzajú vo voľnej prírode.

Trh blockchain VPN, aký je

Trh s blockchainom

V súčasnosti trh s blockchain VPN nevyzerá veľmi pôsobivo. Existuje niekoľko znateľných mien, ale samotné služby sú v rôznych štádiách vývoja. tam’s Privatix, Mysterium Network, Orchid a Lethean okrem iného. Zdá sa, že každá z nich pokročila od chvíle, keď sme ju naposledy skontrolovali pred niekoľkými mesiacmi, a všetci sú pripravení dodávať v dohľadnej budúcnosti nejaký druh produktu blockchain VPN. Možno je jedinou výnimkou tu Orchid, ktorého webová stránka je stále iba vstupnou stránkou (hoci jej whitepapír sa zdá byť tým najpútavejším zo všetkých).

Za posledných pár mesiacov sme’Oslovil som všetky tieto projekty a položil som im niektoré rovnaké otázky, ktoré sme položili v predchádzajúcej časti tohto článku. Jedinými, ktorí sa podrobne vyjadrili, boli Lethean, pre ktoré im dávame kudos. Bez ohľadu na to, my’Postupne sa pozriem na každý z projektov a pokúsim sa odpovedať na niektoré otázky.

orchidea

V niektorých zmysloch, Orchid sa javí ako najzávažnejší projekt. Americké orchestrálne laboratóriá spoločnosti Delaware kombinujú niekoľko ľudí s pomerne verejnými záznamami - ľudí, ktorí môžu dobre hovoriť a majú povesť, o ktorú sa majú starať. Väčšina ostatných projektov P2P VPN nemá tento PR prínos ani úroveň osobnej zodpovednosti, ktorú vytvára.

Znalosti a skúsenosti ľudí v Orchidei sa jasne ukazujú v ich dokumentácii. Poukazuje na veľa detailov a pokrýva niektoré z často citovaných obáv týkajúcich sa myšlienky VPN Blockchain VPN.

Po prvé, Orchid poskytuje riešenie pre nebezpečenstvo, že niekto ovláda veľkú časť siete. Robí to tak, že zabráni útočníkom prevádzkovať neprimeraný počet predajcov šírky pásma v pomere k ich podielu na celkovej výpočtovej sile siete Orchid..

Toto nie je’• Jediný scenár útoku, pre ktorý Orchid predstavuje riešenia. Sme vyhrali’ísť do nich - stačí povedať oni’urobil som domácu úlohu.

za druhé, Orchid chráni výstupné uzly pred zneužitím šírky pásma pomocou zoznamu zakázaných položiek a bielej listiny. V podstate, ak ste’predajca šírky pásma, ktorý má bydlisko napríklad v Nemecku a chcel by zabrániť ľuďom v tom, aby používali vašu IP adresu na torrentovanie - môžete tak urobiť zablokovaním prenosu na čiernej listine. Toto je určite riešenie, ale pýtame sa, či neporiadok, ktorý vytvára na trhu, nebude príliš pohodlný. Alebo, či na to príde’je dosť.

Aj keď sa zdá, že tím Orchid je presvedčený, že rýchlosti pripojenia v ich sieti budú konkurencieschopné, zostávame skeptickí. To platí najmä pre Orchid, kde sú spojenia “viac chmelené,” čo znamená, že prejdú niekoľkými relé pred dosiahnutím hostiteľského servera.

vstupná stránka laboratórií orchideí

Po určitom počiatočnom finančnom úspechu (investori zaplatili viac ako 36 miliónov dolárov za právo kupovať mince počas verejného ICO), Zdá sa, že projekt podozrivo upokojil. Web je stále iba vstupnou stránkou s niekoľkými peknými logami a sociálnymi odkazmi. Oficiálny Reddit bol neaktívny niekoľko mesiacov a najnovšie komentáre používateľov, ktoré žiadajú o aktualizáciu stavu, zostávajú nezodpovedané. orchidea’s Twitter stránka je stále aktívny príspevok, ale príspevky sú väčšinou nesúvisí s Orchid (aj keď musíme priznať - to’s dobrým zdrojom zaujímavých článkov).

Je to pokoj pred búrkou? Hádajme’Budem musieť počkať a uvidíme.

Mysterium Network

Na rozdiel od Orchid, Mysterium urobilo ICO predtým, ako malo aktívny produkt a zvýšil takmer 15 miliónov dolárov. Na rozdiel od orchidey, Mysterium bolo s aktualizáciami celkom aktívne a dokázalo vyrobiť verziu Alpha. Užívatelia môžu dokonca spustiť testovací uzol v sieti (ak na to majú technické znalosti) alebo vyskúšať sieť VPN.

štatistiky alfa siete mystéria

Problémy so sieťou Mysterium Network sú tieto nedokážu vyriešiť problém s rýchlosťou, rôzne scenáre útoku alebo problém so zraniteľnosťou výstupného uzla. V časti Mysterium FAQ existuje otázka: “Čo keď niekto použije môj uzol na nezákonné účely?” Odpoveď je trochu zaráža:

“Potom s najväčšou pravdepodobnosťou porušia zákon. Inštaláciou nášho klientskeho softvéru sa používatelia zaviazali používať ho iba na legálne účely a vyvarovať sa akýchkoľvek trestných alebo nezákonných aktivít.”

Dobre, prípad bol uzavretý?

Ostatné otázky v “právnej” V časti FAQ sú uvedené znepokojujúce postoje, ktoré v podstate opakujú, že ak je ich chápanie zákona správne, malo by to byť v poriadku. Zavolajte nám staromódny, ale my’d uprednostňovať riešenia pred útechou.

Je to naše pochopenie Mystérium tiež nemá’neponúkajte multi-hop, čo vytvára ešte väčšie starosti. Možno je bežca jednotlivých uzlov menej viditeľným cieľom pre tých, ktorí chcú získať používateľské údaje, ale je tiež menej pravdepodobné, že budú mať prostriedky, ktorým budú odolávať, ak sa stanú cieľom.

Token MYST nie je taký príťažlivý, aký bol v čase ICO, a predpokladáme, že na to existujú dobré dôvody..

Privatix

Tento nástroj je veľmi podobný sieti Mysterium Network. Privatix má tiež produkt vo fáze Alpha a už má verejnú ICO (približne 2,4 milióna dolárov zvýšených). Dokument je obrovský - 78 strán (!) - a dokonca ho preložili do 9 ďalších jazykov.

privatix whitepaper languages

Tiež ako Mysterium, Privatix urobil málo pre riešenie najnaliehavejších bezpečnostných záležitostí. Napríklad ich spojenia sa zdajú byť jednokrídlové, čo vyvoláva otázku, či je to skutočne o niečo lepšia bezpečnosť ako centralizované riešenia. A tiež nie’t poskytnúť uspokojivé riešenie pre bezpečnosť výstupného uzla.

Podľa listu Privatix:

“Všetkým agentom poskytneme dokument, v ktorom sa uvádza, že ako spoločnosť si prenajímame svoju sieť na naše použitie a ďalej ju predávame. Tento dokument bude obsahovať agenta’s uzlom IP a hash v blockchainu a agent ho bude môcť stiahnuť zo svojho dashboardu.”

Po prvé, to znie trochu ako protokolovanie. Po druhé, ponecháva otázku, či toto riešenie pomôže používateľom dostať sa z právneho ohrozenia otvoreného. To by pravdepodobne záviselo od Agenta’s krajina, individuálny prípad atď. Ľudia v Mysteriu aspoň don’predstierať, že vedia, ako by sa situácia zmenila vo voľnej prírode.

Rovnako ako v prípade všetkých týchto nástrojov sa zdá, že neexistuje dôvod, prečo by boli schopní ponúknuť úroveň výkonu, ktorá by mohla konkurovať špičkovým centralizovaným službám VPN..

Lethean

V neposlednom rade máme Letheana, ktorý bol taký láskavý, aby odpovedal na naše otázky podrobne a čestne. Tento projekt je v niektorých dôležitých aspektoch iný, v iných je podobný.

lethean vpn základné funkcie

Na rozdiel od vyššie uvedených služieb P2P blockchain VPN, Lethean nepracuje na blockchaine Ethereum a jeho mince nie sú ERC20.. Lethean, ktorý citoval otvorenosť knihy Ethereum ako otázku ochrany súkromia, sa rozhodol spoliehať sa na iný algoritmus, protokol CryptoNight.. Podľa Lethean toto “bubnové transakcie sa odosielajú prostredníctvom procesu nazývaného RingCT, ktorý vytvára viac vstupov a výstupov na skrytie odosielateľa pred vonkajším zdrojom.”

Lethean plánuje ponúknuť “Vylepšený režim ochrany osobných údajov,” čo je v podstate multi-hopová funkcia. V súčasnej dobe je Lethean k dispozícii iba ako rozšírenie prehliadača a ponúka iba pripojenia typu hop. To by sa malo v druhom štvrťroku 2019 zmeniť. Dovtedy softvér trpel rovnakým problémom s ochranou osobných údajov ako Mysterium alebo Privatix.

Pokiaľ ide o bezpečnosť výstupného uzla proti zneužitiu šírky pásma, Lethean má rovnakú odpoveď ako Mysterium alebo Privatix. Na jednej strane by mali mať výstupné uzly “opatrenia na zabezpečenie toho, aby koneční používatelia dodržiavali miestne predpisy.” Na druhej, “peňaženka uloží niektoré údaje, ktoré overia, či nedošlo k zneužitiu výstupného uzla’s šírku pásma neuskutočnila osoba hostujúca výstupný uzol.”

Ďalej, podľa Lethean, toto “Otázka sa týka všetkých poskytovateľov VPN.” Nesúhlasíme a využijeme túto príležitosť na upozornenie, že my’už som sa ich krátko dotkol. V praxi to znamená, že zneužitie prenosu nie je pre poskytovateľov VPN také veľké, pretože sa môžu spoľahnúť na štruktúru vybudovanú na riešenie právnych otázok.. Často pôsobia pod zámienkou spoločností na otvorenom mori. A aj keď nie’• Majú právne tímy, ktoré sa zaoberajú otázkami presadzovania práva.

Platí to aj pri diskusii o otázke ochrany osobných údajov používateľov - používatelia môžu dôverovať dobrej VPN, ktorá im stojí, napríklad presadzovaniu práva (samozrejme až do určitej miery). Medzitým sa v prípade P2P VPN služieb musia používatelia spoliehať na jednotlivcov, ktorí nie sú zodpovední za ochranu svojej identity.

Nakoniec sme’rád by som zdôraznil Lethean’odpoveď na výkon:

“Rýchlosť služieb VPN nesúvisí so samotnou blockchainom. Blockchain je platobný mechanizmus a nie je prostriedkom, ktorým VPN alebo rozšírenie prehliadača smerujú tunelovú komunikáciu cez internet. Po pripojení a prijatí platby, ak je uzol dobrej kvality, výkon by mal byť rovnaký ako akákoľvek iná služba VPN.”

Majú samozrejme pravdu. však, náš dôvod tvrdenia, že P2P VPN nemôže (takmer) nikdy byť tak rýchly ako najlepšie centralizované služby VPN, je práve kvalita uzla. Akciová spoločnosť bola vynaložená na financovanie drahých podnikov - budovanie obchodných miest pozdĺž obchodnej cesty do Indie alebo budovanie potrebnej infraštruktúry na zabezpečenie rýchleho pripojenia používateľov VPN..

Možno by mohlo ísť o argument, že tieto uzly nemusia byť prevádzkované súkromnými osobami. že’Pravdepodobne to platí, ale vyvoláva to len ďalšie otázky - môžu tieto spoločnosti dosiahnuť zisk v rámci takejto infraštruktúry bez toho, aby sa uchýlili k tienistým praktikám? Stali by sa takéto spoločnosti, ak by boli úspešné, viac-menej rovnaké ako v súčasnosti centralizovaní poskytovatelia služieb VPN?

Blockchain VPN - naše závery

Po preskúmaní odvetvia P2P VPN založeného na blockchainoch to môžeme povedať ich kritika je platná, ale ich riešenia vyvolávajú pochybnosti. Aj keď vývojári týchto nástrojov dokážu vyriešiť bezpečnostné otázky (ako sa zdá, zdá sa, Orchid prinajmenšom na papieri), stále existuje otázka konkurencieschopnosti..

Špičkoví hráči v bežnom odvetví VPN ponúkajú používateľom vynikajúci výkon a bohatú škálu funkcií. Nemáme’t vidieť, ako môžu súkromní predajcovia šírky pásma niekedy súťažiť s rýchlosťami, ktoré užívatelia napríklad Astrill VPN využívajú.

Vidíme miesto, kde tieto nástroje by mohli byť užitočné - nedostatočne rozvinuté, ťažké cenzúry. Dôvodom je to, že uzly siete P2P by teoreticky mohli byť pre poskytovateľov internetových služieb ťažšie blokovať ako servery VPN. Okrem toho skutočnosť, že používatelia by platili iba za prenos, ktorý používajú, a nie všeobecný predplatný poplatok, by mohla zvýšiť dostupnosť služieb. Privatix napríklad odhaduje, že by používatelia služieb P2P VPN mohli “platiť menej ako 5 - 10 dolárov ročne.”

Ak však tieto siete VPN majú len výklenok a nie sú zvlášť ziskové, systém stimulov sa rozpadne.

Nateraz odporúčame zvoliť bežnú službu VPN. Pred investovaním sa uistite, že ste vykonali prieskum - náš zoznam najlepších služieb VPN je dobrým miestom na začatie!

Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

44 − 34 =