Pozorovanie veľkých bratov: prečo je vaše súkromie online napadnuté


Tento pocit môže byť nepríjemný: prihlásite sa na internet deň po rezervácii výletu do Paríža a na obrazovke sa objavia reklamy na parížske hotely. Máte pocit, že niekto zhromažďuje vaše osobné informácie bez vášho vedomia. No, obaja sú a nie sú, tak nechajme’bližšie sa pozrite na to, čo sa deje.

V minulosti podniky nevedeli nič o potenciálnych zákazníkoch a len o holých kontaktných informáciách, napríklad o poštovej adrese, o súčasných zákazníkoch..

Vzostup veľkých dát, analytika, inteligencia a strojové učenie umožnili spoločnostiam zbierať informácie o zákazníkoch. V skutočnosti bude globálny objem údajov rásť z 33 zettabytov (1 zettabajt sa rovná 1 biliónu gigabajtov) v roku 2018 na 175 zettabytov v roku 2025, podľa spoločnosti International Data Corp.

Jedným z účinkov je, že spoločnosti teraz môžu pomerne presne odvodiť zdanlivo anonymného návštevníka online’s rodom, etnicitou, rodným jazykom, vekom, záujmami a dokonca aj politickou ideológiou.

Výhody a nevýhody klesajúceho súkromia online

výhody

Predajcovia prinášajú viac prispôsobené skúsenosti

Zvyčajne to znamená lepšie zacielené reklamy na potenciálnych zákazníkov. Ak má spotrebiteľ záujem o NBA, uvidia skôr relevantné reklamy na tímové dresy a basketbalové lopty, ako na korčule.

nevýhody

Neviem, ako sa zhromažďujú informácie

Spotrebitelia sú znepokojení množstvom informácií, ktoré sa o nich získali z ich online interakcií, pretože netuší, ako sa zhromažďujú. Majú pocit, že Veľký brat pozerá, počúva a nahráva bez ich súhlasu.

Pripojenie k osobným údajom

Keď jednotlivci prehliadajú web, nástroje sledujú ich cesty a vytvárajú užívateľský profil. Teoreticky nie je profil prepojený so žiadnymi osobnými údajmi. V dôsledku toho predajcovia vedia, kam cestuje každý počítač so svojou jedinečnou adresou IP, ale nie’Neviem, že osoba používajúca počítač je Joe Smith, ktorý žije na 12 Main Street v Los Angeles. Ak sa otec prihlási do svojej dcéry’Pozdravujú ho počítače, reklamy na líčidlá alebo hračky.

Vplyv zákonov o ochrane súkromia online

Dodávateľ by teoreticky nemal spájať voľne poskytnuté osobné informácie - napríklad poštovú adresu pre zásielku - s údajne anonymnými informáciami, ako napríklad to, na čo ľudia pri prehliadaní webovej stránky kliknú. Mal by existovať firewall alebo bariéra, aby informácie neboli spojené. Existuje niekoľko zákonov na ochranu súkromia spotrebiteľa.

Zákon CAN-SPAM: v roku 2003 schválila federálna vláda USA zákon CAN-SPAM. Povinnosťou spotrebiteľov bolo prihlásiť sa alebo odhlásiť sa z e-mailových zoznamov.

Všeobecné nariadenie o ochrane údajov (GDPR) je európsky zákon, ktorého cieľom je poskytnúť jednotlivcom lepšie porozumenie a väčšiu kontrolu nad tým, ako sa ich osobné údaje používajú na marketing. Dodávatelia musia uviesť, ako zhromažďujú a používajú tieto údaje, a musia používateľom poskytnúť spôsob, ako sa odhlásiť z akéhokoľvek komerčného použitia svojich informácií..

Funguje to v praxi?

V praxi zákony často nezodpovedajú ich zámerom. V skutočnosti je sporné, ako dôsledne dodávatelia dodržiavajú zákon. Niekedy sa ich snažia suknúť v hre s mačkou a myšou, ktorá sa hrala už viac ako desať rokov.

Napríklad zákazníci zistia, že aktivácia je oveľa jednoduchšia, stačí iba jedno kliknutie. Zrušenie je však ťažšie a často si vyžaduje odstránenie z niekoľkých zoznamov, z ktorých mnohé ste priamo nežiadali.

V auguste 2018 sa spoločnosť Google stretla s problémami so svojimi sledovacími funkciami. Používatelia povedali dodávateľovi, aby túto funkciu vypol, ale prestal zobrazovať značky polohy iba v jednej aplikácii, Mapy Google. Vždy, keď mali prístup k akejkoľvek inej službe Google, systém stále zhromažďoval informácie o svojej polohe.

Peniaze vyvolávajú problémy s ochranou osobných údajov online

Tieto problémy podčiarkujú skutočnosť, že predajca’hlavnou zodpovednosťou sú jej akcionári, nie jej zákazníci. Spoločnosti niekedy suknú na ducha zákona, ak je potenciálna finančná odmena dosť veľká.

No a čo’Je to morálka príbehu?

Vzniká nová technológia, ktorá sleduje používateľov bližšie ako kedykoľvek predtým. Kým sú zavedené regulačné kontroly na ochranu jednotlivca’s ochranou súkromia, predajcovia sa často snažia obísť zákony. V dôsledku toho nesie zodpovednosť za pochopenie toho, čo sa deje, a niekedy podniká ťažké kroky na ochranu svojich osobných údajov.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

87 − 77 =