Sledování velkého bratra: proč je vaše soukromí online napadeno


Tento pocit může být znepokojující: přihlásíte se na internet den po rezervaci výletu do Paříže a na obrazovce se objeví reklamy na pařížské hotely. Máte pocit, že někdo shromažďuje vaše osobní údaje bez vašeho vědomí. No, oba jsou a nejsou, tak ať’se blíže podíváme na to, co se děje.

V minulosti podniky nevěděly nic o potenciálních zákaznících a jen o holých kontaktních informacích, jako je poštovní adresa, o současných klientech..

Vzestup velkých dat, analytika, umělá inteligence a strojové učení umožnily společnostem shromažďovat informace o klientech. Globální objem dat ve skutečnosti vzroste z 33 zettabytů (1 zettabajt se rovná 1 bilionu gigabajtů) v roce 2018 na 175 zettabytů v roce 2025, podle International Data Corp.

Jedním z účinků je, že korporace nyní mohou docela přesně odvodit zdánlivě anonymního online návštěvníka’pohlaví, etnicita, rodný jazyk, věk, zájmy a dokonce i politická ideologie.

Výhody a nevýhody klesajícího soukromí na internetu

Výhody

Prodejci poskytují více personalizovaných zážitků

To obvykle znamená cílenější reklamy pro potenciální zákazníky. Pokud má spotřebitel zájem o NBA, uvidí relevantní reklamy na týmové dresy a basketbalové míče spíše než na brusle.

Nevýhody

Nevím, jak jsou shromažďovány informace

Spotřebitelé jsou nepříjemní množstvím informací o nich získaných ze svých online interakcí, protože nevědí, jak jsou shromažďovány. Mají pocit, že Velký bratr sleduje, poslouchá a nahrává bez jejich svolení.

Připojení k osobním údajům

Když jednotlivci procházejí web, nástroje sledují jejich cesty a vytvářejí uživatelský profil. Teoreticky není profil spojen s žádnými osobními údaji. V důsledku toho prodejci vědí, kam každý počítač s jedinečnou adresou IP cestuje, ale ne’Nevím, že osobou používající počítač je Joe Smith, který žije na 12 Main Street v Los Angeles. Pokud se otec přihlásí do své dcery’Zdraví ho počítač, reklama na líčení nebo hračky.

Dopad zákonů o ochraně osobních údajů online

Teoreticky by dodavatel neměl propojovat osobní údaje volně poskytnuté - řekněme poštovní adresu pro zásilku - s údajně anonymními informacemi, jako jsou to, na co lidé při procházení webové stránky kliknou. Měl by existovat firewall nebo bariéra, aby informace nebyly připojeny. Existuje několik zákonů na ochranu soukromí spotřebitelů.

Zákon CAN-SPAM: v roce 2003 schválila federální vláda USA zákon CAN-SPAM. Je nutné, aby se zákazníci mohli přihlásit nebo odhlásit z e-mailových seznamů.

Obecné nařízení o ochraně údajů (GDPR) je evropský zákon, který má jednotlivcům poskytnout lepší porozumění a větší kontrolu nad tím, jak se jejich osobní údaje používají k marketingu. Prodejci musí nastínit, jak shromažďují a používají taková data, a poskytnout uživatelům způsob, jak se odhlásit z jakéhokoli komerčního využití jejich informací.

Funguje to v praxi?

V praxi zákony často nedosahují svých záměrů. Ve skutečnosti je diskutabilní, jak přísně se dodavatelé řídí zákonem. Někdy se je snaží sukně hrát ve hře kočka a myš, která se hraje více než deset let.

Například zákazníci zjistí, že přihlášení je mnohem jednodušší, stačí pouhým jedním kliknutím. Ale odhlášení je těžší, často vyžaduje odstranění sebe z několika seznamů, z nichž mnohé jste přímo nepožádali.

V srpnu 2018 Google narazil na problémy se svými sledovacími funkcemi. Uživatelé řekli prodejci, aby tuto funkci vypnul, ale přestal zobrazovat značky polohy pouze v jedné aplikaci, Mapy Google. Kdykoli měli přístup k jakékoli jiné službě Google, systém stále shromažďoval informace o své poloze.

Peníze způsobují problémy s online ochranou soukromí

Tyto problémy podtrhují skutečnost, že prodejce’hlavní zodpovědností je její akcionář, nikoli jeho zákazníci. Společnosti někdy suknou ducha zákona, pokud je potenciální finanční odměna dostatečně velká.

No a co’je morální příběh?

Objevuje se nová technologie, která sleduje uživatele blíže než kdykoli předtím. Zatímco jsou zavedeny regulační kontroly na ochranu jednotlivce’s soukromí, prodejci se často snaží obejít zákony. V důsledku toho je na spotřebiteli, aby pochopil, co se děje, a podnikl někdy obtížné kroky k ochraně svých osobních údajů.

Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

1 + 3 =