Torrentler 2020’de nasıl çalışır? Kapsamlı bir rehber


Torrentleri duydun mu? Hiç torrentlerin nasıl çalıştığını merak ettiniz mi? Belki arkadaşların onları kullandı ve sen’ne yaptıklarını öğrenmek ister misiniz, yoksa bunları nasıl kullanacağınızı öğrenmek istersiniz.

Bu makalede, torrentlerin ne olduğunu, torrentlerin nasıl çalıştığını ve bunları kullanmanın avantaj ve dezavantajlarının neler olduğunu açıklayacağız..

Torrent yaparken güvende olun Torrent için en iyi VPN'lerden birini kullanmaya başlayın: ExpressVPN ▸

Piyasadaki en güçlü VPN tüm torrentleri kapsar’s hız ve güvenlik ihtiyaçları.

NordVPN ▸

Şu anda sadece en hızlı VPN değil, aynı zamanda kullanıcılar için harika fırsatlar sunan bir VPN.

CyberGhost ▸

Ucuz ve kullanıcı dostu - CyberGhost harika bir sunucu listesi ve iyi P2P özellikleri sunar.

Makalenin sonunda,’sadece selleri değil,’Bunları içerik indirmek, dosya dağıtmak ve bunu yaparken çevrimiçi ortamda kendinizi korumak için kullanabilirsiniz.
Önce biz’sellerle ilgili anahtar terimlere ve jargona bakıp ne olduklarını açıklayacağım. Sonraki biz’torrent bulmak ve faydalı bulacağınız içeriği aramak hakkında konuşacağım.

Yani, daha fazla uzatmadan, izin ver’Torrentlerin nasıl çalıştığına ve torrent alanında en iyi nasıl gezinebileceğinize dalın.

Torrent'ler nasıl çalışır??

Torrentlerin nasıl çalıştığını kapsamlı bir şekilde keşfetmek için,’önce bazı önemli zeminleri kapsamak zorunda kalacaklar.

Torrent nedir?

İzin Vermek’daha fazla tartışmaya başlamadan önce terminolojiyi kavrayın. Torrent, dağıtılacak dosya ve klasörlerin ayrıntılarını içeren yalnızca küçük bir dosyadır (.torrent uzantılı).

Ancak Facebook veya Softpedia gibi web sitelerinden alabileceğiniz normal doğrudan indirmelerin aksine, torrentler birkaç bilgisayara dağıtılır.

BitTorrent ağı nasıl çalışır?Görüntü kaynağı.

Torrentleri özel yapan nedir?

Torrent'ler, ilk olarak Napster ve Limewire gibi platformlar tarafından popüler hale getirilen eşler arası teknolojiye dayanır ve birden çok bilgisayarın bir dosyanın tüm (veya parçalarını) barındırmasına izin verir. Bir P2P ağında, bilgisayarlar bir sunucu bilgisayardan geçmeden doğrudan birbirleriyle konuşabilirler.

Bu, bir veya daha fazla bilgisayar çevrimdışı olursa, dosyanın kopyalarının hala indirilebileceği anlamına gelir. Ayrıca, dosya bitleri birçok ülkede bulunan bilgisayarlara yayılabileceğinden, bunun küresel bir platform olduğu anlamına gelir..

Farklı torrent istemcileri

Torrentleri kullanmak için, bilgisayarınıza yüklediğiniz bir uygulama olan bir torrent istemcisine ihtiyacınız vardır. 2020'deki popüler müşteriler Vuze, uTorrent, Deluge, BitTorrent, qBittorrent.

uTorrent ana sayfası

Hepsinin kullanımı ücretsizdir ve bazılarının diğerlerinden daha fazla özelliği vardır. Hangi torrent istemcisini kullanacağınızı seçmek, sizi düşündüğünüz zil ve ıslık sayısına bağlı olarak kişisel bir seçimdir’ihtiyacım olacak, ama herhangi biri işi yapacak.

Torrent istemcinizi kurarken, yükleyiciyi her zaman güvenilir bir kaynaktan indirin. Ayrıca, kurulum işlemi sırasında ortaya çıkabilecek ve istenmeyen araç çubuklarını veya başka bir yazılımı yükleyebilecek seçeneklerin işaretini kaldırın. ‘demeti’.

Torrent istemcileri torrent önceliklendirme, indirme hızı grafikleri, tohum ve akranların görselleştirilmesi, dosyalar indirildiğinde bildirim, medya oynatıcılar ve çok daha fazlası gibi birçok yararlı özelliğe sahiptir..

Torrent istemcileri ile ilgili bir başka ilginç gerçek, bazılarının akıllı telefonlara da yüklenebilmesi ve hareket halindeyken içerik indirmenize izin vermesidir. İlginç bir şekilde, Opera gibi bazı modern tarayıcılar torrentler için destek sunmaya başladı ve onları doğrudan pencereden indirmenize izin verdi.

Ancak,’t Özel bir müşterinin sunacağı çok sayıda özellik sunar.

Tohumlar, akranlar ve sülükler nelerdir?

Torrent'e girdiğinizde tohumlar ve sülükler gibi terimlerle karşılaşacaksınız. İzin Vermek’Bu şartları sizin için yıkıyorum.

bir mibzer dağıtılacak dosyayı ilk paylaşan kişidir. Bu, daha fazla bilgisayar tam bir kopyaya sahip olana kadar torrent ağındaki tüm bitler ve parçalar halinde paylaşılacak ve saklanacak orijinal dosyadır..

bir akran tohumlanan dosyanın bitlerine ve parçalarına sahip olan, ancak tam bir kopyası olmayan bir kişidir. Eşler, dosyanın bitlerini aynı anda yükler ve indirir. Tam bir kopyasını aldıktan sonra, dosyayı paylaşarak (yükleme) tohumlara dönüşebilirler.

Tohumlama, güçlü bir torrent topluluğunun önemli bir yönüdürGörüntü kaynağı.

Bir kez tohumlamaya devam etmek iyi torrent görgü kuralları’bir dosya indirme işlemini tamamladım.

Yapmayan insanlar’t Bir indirme tamamlandıktan sonra tohum denir Sömürgen. Sülükler çoğu torrent topluluğunda kaşlarını çattı, çünkü bir torrentin sağlığını azaltırken, tohumlama teşvik edilir.

Kötü bir şekilde ihtiyacınız olan bir kitabı indirmek istediğinizi düşünün, ama orada’t Size tam bir kopyasını vermek için yeterli mibzer. Bir torrent olmadığında bu olur’t sağlıklı, bu yüzden mümkün olduğunca uzun süre tohum ekleyerek torrent topluluğuna geri vermeye çalışmalısınız.

İndirdikten sonra tohumlama

Bu ekran görüntüsü, dosya indirme işlemi bittiğinde torrent dosyalarının otomatik olarak tohumlama moduna nasıl geçtiğini gösterir..

Torrentleri Bulma

Şimdi sen’selin temelleri hakkında oldukça iyi bir fikrim var’Bu torrentleri bulmaya nasıl başlayabileceğinize bakın.

Bazı popüler web siteleri

Bir torrent istemcisi yüklerseniz, Tohum Oranı gibi terimlerle de karşılaşırsınız..

Tohum oranı, ne kadar veri yüklediğinizin, ne kadar veri yüklediğinize bölümüdür. 1'den fazla bir oranınız varsa,’senden daha fazla yükledim’indirdik ve bu, özel izleyiciler gibi birçok torrent topluluğunda çok teşvik ediliyor.

Karşılaşabileceğiniz başka bir terim izleyicidir. İzleyici, eşler ve tohumlar arasında aktarılacak verileri izleyen ve her birinin ne kadar yüklediğini veya indirildiğini izleyen bir sunucudur. Hem Açık hem de Özel İzleyici kullanılabilir.

Korsan Koyu

Biz’2020'de hala çalışan en iyi torrent web sitelerini zaten ele geçirdim.

Özel izleyiciler

RarBG gibi web sitelerindeki olanlar gibi açık izleyicilerin aksine, özel izleyiciler bunları kullanabilmeniz için üye olmanızı gerektiren sunuculardır. Özel bir izleyicinin birçok avantajı vardır, ancak bazı dezavantajları da vardır.

Genellikle tanıdığınız biri tarafından davet edilmeyi içeren özel bir izleyiciye kaydolduktan sonra, büyük bir torrent tutkunları topluluğuna erişebilirsiniz. Çoğu özel izleyici, daha yüksek hızlara ve daha güvenli indirmelere sahip yüksek kaliteli içeriğe sahiptir. Nadir, modası geçmiş torrentler de dahil olmak üzere açık izleyicilerde bulmak imkansız olan özel izleyicilerde genellikle içerik bulabilirsiniz.

Aşağı yönde, özel bir izleyiciye kaydolmak genellikle zordur ve eğer yapmazsanız zorlu bir röportaj süreci içerebilir.’kim olduğunu bilmiyorum’zaten üye. Toplumu korumak için belirli bir minimum tohum oranını korumanız da gerekir’s sel sağlıklı.

Ayrıca, her özel izleyici için genellikle katı bir kurallar dizisine uymanız ve katılımda ve aktif kalmanız gerekir, bu nedenle bu seçeneği belirlemeden önce dikkatlice düşünün.

Torrent'i indirme

Torrent'i indirmek çok kolay.

İlk olarak, istediğiniz dosyayı arayın. Sonuçlardan, yeterli ekme makinesine sahip dosyayı seçin ve indirmek istediğiniz dosyanın bağlantısına tıklayın ve şöyle bir sayfa açılacaktır:

Torrentleri indirme - Torrent dosyasını indirme

Torrent İndir düğmesini veya bağlantısını seçin, tarayıcınız torrent dosyasını indirir. Bu dosyayı açtığınızda torrent istemcinizi başlatacak ve indirme işleminizi hemen başlatacak.

Buraya’Sizin için bir ipucu: Her torrent web sitesinde, her dosya için dosyanın iyi bir kalite olup olmadığını belirlemenize yardımcı olabilecek yorumlar bulunur. Belirli bir torrent hakkında yeterli negatif veya olumlu yorum veya geri bildirim varsa, indirme işlemine devam edip etmeyeceğinize karar vermenize yardımcı olabilir..

Mıknatıs bağlantıları

Son yıllarda, torrent dosyaları (.torrent uzantılı), mıknatıs bağlantıları ile giderek daha fazla yer değiştirmiştir. Bunlar temelde bir URL veya bu torrent için karma kodu içeren bir köprüdür.

Torrent istemciniz, bu dosyayı paylaşan tohumları ve eşleri bulmaya başlamak için mıknatıs bağlantısını kullanabilir. Mıknatıs bağlantıları don’t İzleyici veya başka indirmeler gerektirmez.

Mıknatıs bağlantılarını kullanma

Mıknatıs bağlantıları kullanmak çok kolaydır. RARBG dahil olmak üzere birçok web sitesi varsayılan olarak mıknatıs bağlantıları sunar. Bir kere sen’İndirmek istediğiniz dosyayı bulduysanız, mıknatıs şeklindeki simgeyi tıklamanız yeterlidir ve tarayıcınız torrent istemcinizi otomatik olarak açar; Vuze ve indirme işleminiz başlayacak.

Pirate Bay'in mıknatıs bağlantısı

Mıknatıs bağlantısı, torrent adının yanındaki küçük mıknatıs simgesidir.

Torrentlerden en iyi şekilde yararlanmak

En iyi deneyimi elde etmek için’sel kullanıyorsan, geliştirebileceğin bazı önemli şeyler var.

İndirme hızınızı optimize etme

Torrentinizin indirilme hızı birçok faktöre bağlıdır. Bazı durumlarda, indirmek istediğiniz dosya boyutları büyük olabilir, örneğin 20 GB. Çok şey internet bağlantınızın bant genişliğine bağlıdır, ancak bunun yeterli olduğunu düşünüyorsanız, ISS azaltma, torrentiniz için tohum ve akran sayısı, bağlantı yükü ve doğru kurulum gibi diğer faktörlere bakmalısınız. ve torrent istemcinizdeki hızları yükleyin.

Ayrıca bağlantı hızınızın torrent istemcisinden beklediğiniz gibi olup olmadığını kontrol edebilir ve indirme ve yükleme hızlarını buna göre ayarlayabilirsiniz..

Sorun devam ederse, güvenlik duvarınızın torrent trafiğinin geçmesine izin verip vermediğini kontrol etmeniz ve gerekli ayarları yapmanız gerekebilir. Torrent istemcinizin web sitesi bunun için gerekli talimatlara sahip olacak.

Hangi istemciyi kullandığınıza bağlı olarak, indirme ve yükleme hızı sınırlarını değiştirme seçeneğine ekranın altından erişilebilir olmalıdır.

İndirme ve yükleme hızı sınırlarını değiştirme

Torrent istemcilerinin gelişmiş özellikleri

Eğer sen’YouTube'da bir akışı izlerken sorun yaşadıysanız, indirme hızlarının ve video kalitesinin kullanılabilir bant genişliğinden etkilendiğini fark etmiş olabilirsiniz. Genellikle, ağınızdaki diğer kullanıcılar indirme işleminizden etkilenebilir veya bunun tersi de geçerlidir..

Torrent'in nasıl çalıştığını bilerek, çok fazla bant genişliği alacağını hayal edebilirsiniz ve siz’doğru ol!

Vuze, uTorrent ve diğer bazı istemciler tarafından sunulan bir özellik, torrentlerinizin aktif olacağı günleri veya saatleri ayarlamak için bir zamanlayıcıdır. Örneğin, torrentler için tercihlerinizi yalnızca önceden tanımlanmış zamanlamalar sırasında yalnızca tohum ekme, tam hız veya sınırlı hızda ayarlama veya torrentleri tamamen durduracak şekilde ayarlayabilirsiniz..

Bu,’hane halkını etkilemek istemek’s gün boyunca internet bant genişliği ama geceleri herkes uykuda sel çalıştırmak.

Uzaktan kumanda

Eğer başka bir harika seçenek’meşgul bir kişisin’Her zaman hareket halindeyken, uTorrent ve diğer bazı istemciler için uzaktan kumanda özelliğidir. Bu temelde, bilgisayarınızda çalışan torrentlerinizi bir telefondan kontrol etmenizi ve kontrol etmenizi sağlayan akıllı telefonlar için bir uygulamadır..

Yeni torrentleri uzaktan duraklatabilir, devam ettirebilir, silebilir ve başlatabilirsiniz..

Torrentler yasa dışı mı?

Torrent konusunda en popüler sorulardan biri yasallığıyla ilgilidir. İzin Vermek’şimdi şuna bak.

Yasalarda belirtilenler

Torrent'lerin yasadışı olduğu konusunda bir ünü var, ama aslında bunlar mı? Görünüşe göre, torrentlerin arkasındaki teknoloji ne yasa dışı ne de başka yasaları çiğniyor.

Ancak, film, TV şovu, e-kitap, müzik ve diğer medya gibi telif hakkıyla korunan içeriği dağıtmak ve indirmek için torrent kullanmak birçok ülkede ve bölgede yasa dışıdır. Bununla birlikte, telif hakkıyla korunmayan içeriği paylaşmak ve dağıtmak tamamen yasaldır ve böyle bir sorunla karşılaşmazsınız.

Aslında, birçok şirket torrentleri Ubuntu, Linux ve diğer yazılım şirketleri de dahil olmak üzere yazılımlarını hızlı ve verimli bir şekilde dağıtmanın bir yolu olarak kullanıyor.

Daha fazla oku: Torrent Yasadışı mı?

Kendinizi güvende tutun

Torrent kullanmayı seçerseniz, kendinizi kolluk kuvvetleri ve Dijital Binyıl Telif Hakkı Yasası'nı (DMCA) uygulayan ajanslardan korumak için bazı önlemler almanızı öneririz. Bunu yapmanın bir yolu, IP'nizi gizlemek ve algılamayı önlemek için bir VPN hizmeti kullanmaktır.

Dikkat edilmesi gereken başka bir sorun, bir torrent indirmeden bilgisayarınıza bulaşabilecek kötü amaçlı yazılım, reklam yazılımı ve diğer kötü yazılımlardır. Bir virüsten koruma yazılımı yüklemeli ve güncel olduğundan emin olmalısınız. Her zaman olduğu gibi, şüpheli / güvenilir olmayan web sitelerinden asla dosya indirmeyin.

Daha fazla oku: Torrent'e Nasıl Yakalanmamalı?

Sahte torrentleri tespit etmek

Torrent yaparken dikkat edilmesi gereken bir diğer tehlike, casus yazılım, virüs veya reklam yazılımı gibi kötü amaçlı içerik barındırabilen sahte dosyalardır. Bu dosyalar Mp3 gibi normal medya dosyaları veya parola korumalı .zip veya .rar dosyaları olarak gizlenebilir..

.Exe uzantılarıyla biten medya dosyalarına özellikle dikkat etmelisiniz. Torrentleri indirmenin en güvenli yolu, web sitesindeki birisinin güvenli olarak işaretlediği doğrulanmış torrentleri kullanmaktır.

Sonuç

Artık torrentin arkasındaki teknolojinin ayrıntılarını ve torrentlerin nasıl çalıştığını biliyorsunuz ve torrentlerin sunduğu bilgi ve medya dünyasına erişimin tadını çıkarmakta zorluk çekmeyeceksiniz.

Güvenilir web siteleri kullanmayı, şüpheli torrentlerden kaçınmayı ve iyi torrent görgü kurallarını takip etmeyi unutmayın. Ek güvenlik için bir VPN hizmeti de kullanmayı düşünün.

Önerilen okumalar:

Torrenting için En İyi VPN'ler

En İyi Torrent Siteleri

Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

70 − = 61