Web sitelerinin engellemesi nasıl kaldırılır: 12 (çalışma) yöntemi


Hükümetlerin ve kurumların web sitelerini ve çevrimiçi hizmetleri engellemek için nedenleri vardır. Yine de orada’neredeyse her zaman engellemenin bir yoludur - sadece ne olduklarını bilmeniz gerekir.

Elbette, bir bloğu atlamak için kullanmanız gereken araçlar, nasıl uygulandığına bağlı olarak değişir. Bu makalede, çeşitli web sitesi engelleme önlemlerini atlamanın 11 etkili yolunu tartışacağız. Bunlar:

 • VPN'ler (Sanal Özel Ağlar)
 • dik ve kayalık tepe
 • DNS sunucunuzu değiştirme
 • Wayback Makinesini Kullanma

Bunlar, bir web sitesinin engellemesini kaldırmanın birçok yolundan sadece birkaçıdır. Ayrıntıları öğrenmek için okumaya devam edin.

Engellenen web sitelerine nasıl erişilir?

Bazı işletmeler, okullar ve hükümetler dikkat dağıtıcı unsurları en aza indirgemek, içeriği sansürlemek ve bant genişliğini korumak amacıyla siteleri engeller. Ancak, bir kullanıcıyı gizleyen engellenen web sitelerine erişmenin çeşitli yolları vardır’Çevrimiçi kimlik ve kısıtlamalardan kaçınma.

En kolay yöntemlerden biri, belirli bir web sitesinin doğrulanmış yüklü SSL'den yoksun bir VPN'de barındırıldığı durumlarda URL'yi yeniden oluşturmaktır. Bu kullanıldığında, bir güvenlik bildirimi görüntülenir ve kullanıcıya yine de devam etme ve web sitesini ziyaret etme seçeneği sunulur.

1. Engellenen web sitelerini açmak için VPN veya Tor kullanma

VPN'ler, kullanıcıların IP adreslerini yeniden konumlandırarak neredeyse her ağdan kısıtlı sitelerden geçmesini sağlar. Kullanıcılar, iyi bir VPN kullanarak ülkelerinde ve okullarında kısıtlanmış uygulamaları indirebilir ve web sitelerini açabilir.

VPN, kullanıcıyı değiştiren bir tünel yapar’Verileri, saldırıya uğramayacak ve dolayısıyla kullanıcıları şifreleyecek şekilde’ daha sıkı güvenlik için bağlantı. NordVPN, CyberGhost VPN, Surfshark ve çok daha fazlası gibi kullanıcıların seçebileceği çeşitli VPN'ler var.

NordVPN NordVPN VPNpro derecelendirmesi: 9,6 / 10

2. Tor kullanın

Daha güçlü güvenlik için, kullanıcılar bir VPN'i Soğan Yönlendirici veya Tor ile birleştirebilir. Kullanıcıların anonim olarak göz atmalarını sağlar ve gelişmiş gizliliği nedeniyle tarama trafiğinin izlenmesini engeller.

Bununla birlikte, Tor kendi başına da kullanılabilir. Tor bir gönüllü röle ağı üzerine kurulduğundan, izleyicilerin belirli kullanıcıları izlemesini önler’ bilgi ve arama modelleri.

Tor tamamen ücretsizdir, ancak genellikle çok yavaştır.

3. Farklı bir DNS kullanarak web sitelerinin engellemesini kaldırma

Hükümetler bazı bölgelerdeki bazı web sitelerini yasakladığında, web sitesine ve web sitesinden gelen trafiği engelleyen İSS'dir. Bir kullanıcıdan DNS ayarlarını değiştirme’Farklı bir şeye ilişkin ISS, engellenen bir siteye erişmeye yardımcı olabilir. Bir kullanıcı DNS'sini Google Herkese Açık DNS olarak değiştirebilir.

Görev çubuğundaki ağ sembolüne sağ tıklayın, ardından Ağ Paylaşımını Aç'ı seçin ve pencerede ağlarına çift tıklayın. Bir iletişim kutusu görünür ve kullanıcı IPv4'ün altındaki DNS'yi değiştirmekte serbesttir.

4. Proxy sunucuları kullanma

Proxy sunucuları, bir proxy sunucu üzerinden trafik göndererek engellenen sitelere erişmek için kullanılabilir. Kullanıcılar proxy'ye bir web sorgusu gönderebilir ve sonuçları geri göndermeden önce bu proxy'nin bağlantıyı kurmasını sağlayabilir.

Kullanıcı web sitesi yerine doğrudan onunla iletişim kurduğundan proxy aracılığıyla iletişim engellenmez. Kullanıcıların Anonim, Ultrasurf ve HideMyAss gibi seçebilecekleri birkaç proxy vardır. Güvenilir proxy'ler kullanıcının İnternet sansürünü atlamasına yardımcı olabilir.

Kullanıcı aşağıdaki adımları izlediği sürece proxy sunucularını kullanmak kolaydır:

 • Proxy hizmeti web sitesine gidin ve engellemesini kaldırmak istediğiniz sitedeki URL'yi yazın. Enter tuşuna basın.
 • Kısıtlanan web sitesine normal şekilde göz atın. Göz atmaya başladığınızda, tarayıcınızın adres çubuğunun proxy hizmetini görüntülediğini göreceksiniz’anonim olarak göz atmanızı sağlar..

Proxy sunucuları söz konusu olduğunda akılda tutulması gereken önemli bir şey, trafiğin genellikle şifrelenmemiş olmasıdır.

5. Web sitelerinin engellemesini kaldırmak için çeviri hizmetlerinin kullanılması

Web sitelerinin engellemesini kaldırmanın başka bir yöntemi de çevrimiçi çeviri hizmetlerinden faydalanmaktır. Örneğin, Google çevirisi bir web sitesini alır ve siteyi doğrudan ziyaret etmeden kullanıcı için görüntüler.

Kullanıcılar bu hileyi, çeviri hizmetlerinden İngilizce sayfaları İngilizce'ye yorumlamalarını talep ederek kullanabilirler. Ancak, URL girilirken kaynak dil olarak İngilizce seçilmemelidir. Tut “den çeviri” otomatik algılama ve ‘Çevir” İngilizce olarak çevirmeyi tıklayın. Gezinme kısıtlı olduğundan bu yöntem yalnızca tek sayfa sitelerinde çalışır.

6. Web sitelerinin engellemesini kaldırmak için İnternet seçeneklerini ve HTTPS'yi kullanma

Bir web sitesi Internet Seçenekleri kullanılarak engellenmişse, kullanıcı yine de engelini kaldırabilir. Kullanıcı şu adımları izlemelidir:

 • Kontrol panelinde İnternet Seçenekleri'ne gidin. Güvenlik sekmesinde, “engellenen web siteleri” İnternet Güvenlik Bölgesinde.
 • Ardından, etiketli düğmeyi tıklayın. “Siteler.” Erişmek istediğiniz web sitesi URL'sinin burada listelenip listelenmediğini kontrol edin. Evetse, URL'yi seçin ve kaldır'ı tıklayın.
 • Onaylanacaksınız ve web sitesinin herhangi bir tarayıcıda kolaylıkla engellenmesi gerekiyor.

HTTP, HTTPS şifreli ve güvenli bir iletişim aracı iken kullanıcıların ve sunucuların etkileşime girmesini sağlayan yaygın bir iletişim protokolüdür. Web siteleri, HTTP'yi HTTPS olarak değiştirerek engeli kaldırılabilir. Bu, alan adlarını bir VPS'de, doğrulanmamış SSL sertifikasına sahip web sitelerinde ve özel bir sunucu ortamında barındıran web sitelerinde etkilidir.

Bu yöntemi kullanmak için:

 • Tarayıcınızı açın ve adres çubuğuna gidin
 • Http://www.example.com yerine https://www.example.com yazın
 • Bir güvenlik mesajı açılırsa yine de devam et'i tıklayın ve engellenen web sitelerine erişin

7. Okuyucu web sitesinin engelini kaldırmak için Wayback Machine ve RSS kullanma

Wayback Makineleri, engellenen siteyi gerçekten ziyaret etmeden arşivlenmiş sayfalara göz atmak için kullanılabilir. Bunun nedeni, makinenin birçok web sitesinin kopyalarını internette tutmasıdır. Bununla, kullanıcılar engellenen araştırma kaynaklarını görüntüleyebilir.

Makinenin kullanımı kolaydır ve kullanıcının yapması gereken tek şey tarayıcınızda https://archive.org/web/ adresine gitmek. Sayfanın üst kısmındaki metin alanına bir web sitesi adresi girin. Göz atma geçmişini tıklayın. Takvim gününü seçin. Sonuçları inceleyin.

Kullanıcılar ayrıca, Internet Sunucu Sağlayıcıları tarafından engellenen bir web sitesinin engellemesini kaldırmak için RSS'yi kullanabilir. Bunun nedeni, internette makale yayınlayan web sitelerinin çoğunun RSS beslemelerini okuyucuları için hazır olmasıdır. Okuyucular, ana siteye giriş yapmadan, engellenen web sitesinin RSS beslemesini cihazlarına ekleyerek ve yeni fikirleri kolayca okuyabilirler. Bir RSS örneği “Feedly”.

8. Sitelerin engellemesini kaldırmak için tarayıcılardaki ağ proxy'sini değiştirme

Bir kullanıcı’Kurumunun kendi ağı için çeşitli proxy'leri vardır, web sitelerine erişime izin vermek için tarayıcılarındaki ağ proxy'sini değiştirebilirler. Bu, birçok web sitesinin bazı proxy'lerde mevcut ve diğerlerinde kullanılamamasından kaynaklanmaktadır..

Bunun etkili olması için, kullanıcının önce web tarayıcısı ayarlarında ağ / bağlantılar seçeneğini bularak proxy ağını devre dışı bırakması gerekir. Ardından proxy olmayan alternatifi seçin veya kurumda sınırsız tarama sağlayan başka bir proxy kullanın.

9. Bir USB sürücüden IP adresi / Firefox kullanarak web sitelerinin kilidini açma

Bir web sitesini engelleyen yetkililer IP kullanmayı atlayabilir ve bunun yerine URL'yi depolayabilir ve her web sitesinin’URL'sinde bir IP adresi var. Bunu göz önünde bulundurarak, kullanıcı komut isteminde ping.com komutu gibi bir etki alanı kullanarak herhangi bir sitenin IP adresini alabilir.
Kullanıcı IP adresini aldıktan sonra, tarayıcıya girebilir’s adres çubuğuna gidin ve engellenen web sitesini ziyaret etmek için enter tuşuna basın. Linux, Mac ve Android kullanan kullanıcılar aynı komutu benzer araçlarla kullanabilir.

Kısıtlı sitelere Firefox veya Portable Opera USB gibi ücretsiz tarayıcılar kullanılarak da erişilebilir. Bu, kullanıcıların kurumlarının web tarayıcılarına uzantı yüklemesine izin verilmediği durumlar için geçerlidir.

Opera Portable'ı USB üzerinden kullanmak kolaydır:

 • Opera-usb.com adresini ziyaret edin ve flash sürücünüze indirin
 • USB flash sürücüyü konuk PC'ye yerleştirin
 • USB taşınabilir tarayıcıyı başlatmak için opera952en içindeki operausb.exe öğesine tıklayın. Tarayıcı, anonim proxy gibi davranan sunuculara bir istek gönderir.

10. Chrome'da web sitelerinin engellemesi nasıl kaldırılır

Chrome popüler bir tarayıcıdır ve dünyanın her yerinden insanlar sitelerin engellemesini kaldırmak için kullanır. Chrome'da web sitelerinin engellemesini kaldırmanın en kolay yöntemi NordVPN veya CyberGhost gibi VPN araçları kurmaktır..

Başka bir yol, sitenin engellenenler listesinden kaldırılmasıdır. Bunun için aşağıdaki adımlar takip edilmelidir:

 • Chrome tarayıcısını aç
 • Menü düğmesini tıklayın - sağ üst köşede 3 nokta arayın
 • Ayarlar'ı tıklayın. Aşağı kaydırın ve arayın “Gelişmiş ayarları göster”
 • Tıklayın “Proxy ayarlarını değiştirme” ağ bölümünde, ardından “Güvenlik” sekmesini ve ardından “Kısıtlı siteler” ikon
 • Tıklayın “Siteler” kısıtlı siteler pencerelerini açma seçeneği
 • Son olarak, listeden kısıtlanmış web sitelerini tıklayın ve “Kaldırmak” buton; engellenen belirli web sitesinin engellemesi otomatik olarak açılır.

Aksi takdirde, bu yapılmazsa’çalışmıyorsa, VPN kullanmak için aşağıdaki talimatları okuyun.

11. Bir Gmail hesabının engellemesi nasıl kaldırılır?

Gmail hesaplarının engellemesinin nasıl kaldırılacağı hakkında bilgi arayanlar için cevap basittir. Herkese açık bir ağ üzerinden özel bir ağ oluşturmak için güvenilir olan iyi bir VPN genellikle tek gereken şeydir. VPN, trafiği coğrafi bloklardan koruyacak şifreli bir tünelden geçirmelidir. Gmail'in engellemesini kaldırmak için bir VPN edinmenin birkaç adımı vardır:

 • Güvenilir bir VPN ile kaydolun
 • VPN yazılımını istediğiniz cihazlara yükleyin.
 • VPN'ye, tercihen Gmail dostu bir ülkede bağlanın.
 • Google oturum açma sayfasına gidin. VPN'niz düzgün çalışıyorsa Gmail'e erişebileceksiniz.

12. Çin'deki web sitelerinin engellemesini kaldırma yolları

Çin'de engellenen bir web sitesini atlamanın birkaç yolu vardır. En iyilerinden biri Shadowsocks kullanmaktır. Açık kaynaklı proxy, silinmesi zor hayati protokoller sağlayarak kullanıcıların çevrimiçi sansürden kurtulmalarını garanti eder.

Proxy sunucusu ile kullanıcı arasındaki bağlantıyı şifreler’SOCKS5 protokolünü kullanarak s. Ancak, bu araç değil’t gerçekten kullanıcı için yapılmış’s gizlilik koruması. Temel amacı sansürden kaçınmaktır. Shadowsocks kullanıcıdan gelen trafiği şifreler’s cihazını kullanıcıya’IP'sini gizlemeden proxy sunucusu.

Ultrasurf, Çin'de web sitelerinin engellemesini kaldırmak için kullanılan popüler bir sansür önleme ücretsiz programıdır. Farklı konumlardaki bir sunucu havuzu ile bir kullanıcı arasında bir tünel oluşturarak VPN'ye benzer bir HTTP proxy sunucusu kullanarak güvenlik duvarlarını kaldırır’bilgisayar.

Ultrasurf, sunucularının IP adresini saatte 10.000 defaya kadar değiştirmesi bakımından benzersiz bir özelliğe sahiptir. Bu şekilde algılanamaz ve kullanıcıları internete samimi bir şekilde erişebilir. Kaldırıldıktan sonra, hiçbir veri izi bırakmaz.

Sonuç

Çalışanların ve öğrencilerin dikkat dağıtıcı unsurlarını uzak tutmak veya belirli içeriği Çin, Rusya ve Mısır gibi ülkelerdeki vatandaşlardan uzak tutmak gibi web sitelerinin neden engellenmesinin birçok nedeni vardır..

Tüm bu önlemler bazen yararlıdır, ancak çoğunlukla internette sörf yapan insanlar için bir engeldir. Yukarıdaki önerilen yöntemlerle, kullanıcılar web sitelerinin engelini kolayca kaldırabilir ve yakalanmadan sörf yapmanın tadını çıkarabilir. Ancak, çözümler kullanıcıların karşılaşmaya hazır olması gereken bazı avantaj ve dezavantajlara sahiptir..

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

74 − = 72