Co je to server DNS?

V tomto článku rozebíráme vše, co potřebujete vědět o serverech DNS, od toho, jak fungují, jak se můžete chránit před malwarem a jinými bezpečnostními útoky.


Server DNS je server, který vlastní databázi. Tato databáze je určena k umístění IP adres veřejných uživatelů internetu z celého světa. Server DNS také ukládá názvy hostitelů, které jsou spojeny s každou z těchto adres IP. Servery DNS jsou navíc často navrženy k překladu názvů hostitelů do IP adresy.

Nejjednodušší definice DNS je ‘Domain Name System’. Server DNS, který požadujete, obsahuje software, který zajišťuje komunikaci s jinými servery DNS. To se provádí implementací použití specializovaných protokolů. Tyto specializované protokoly tedy umožňují serveru DNS převést webovou adresu zadanou v prohlížeči na číselnou adresu IP.

Další názvy serverů DNS

Pro termín DNS existuje několik dalších jmen. DNS se například nazývá také jmenný server nebo systémový server doménových jmen. Server DNS ‘překládá’ adresu URL, kterou zadáte do čísel; jinak by lidé museli zadat tyto číselné adresy sami.

Podmínky serveru DNS - definice

Před podrobnějším definováním DNS je užitečné pochopit základní předpoklad serveru. Server je počítačový systém, který je připojen k internetu; funguje jako hostitel pro různé služby, ke kterým mají lidé přístup online. Systém, který poskytuje hosting pro web, se tedy nazývá webový server.

DNS je systém, který používá typ hierarchie. To jednoduše znamená, že hierarchie je uspořádána tak, aby vyhovovala mnoha serverům DNS. Server DNS se považuje za počítač, který je registrován pro účast v hierarchii DNS. Ukládá velký index názvů domén a příslušných IP adres.

Jak funguje server DNS?

Pokud je zadán požadavek na aktuální adresu IP, která je relativní k názvu domény, server DNS tyto informace okamžitě vytvoří. Pokud server DNS, který jste vybrali, nemá informace v souboru, požádá o něj další servery DNS.

Při psaní webové adresy do vyhledávacího pole v počítači nebo jiném zařízení, které upřednostňujete, byste v podstatě použili slova. Server DNS však vyhledává očíslovanou IP adresu, protože internet skutečně funguje prostřednictvím čísel. DNS adresa je tedy převod názvu domény na číslovanou IP adresu.

Proč potřebujeme servery DNS?

Abych pochopil proč’Je třeba mít na prvním místě DNS server, vzpomeňte si, že s IP adresami jsou spojena čísla. Aby server DNS fungoval, musí server DNS převést slova na čísla. Počítače a sítě - na rozdíl od lidí - lépe souvisí s čísly, která se dnes stala standardem pro adresy IP. Server DNS proto funguje jako typ překladače tím, že převádí adresy URL na adresy IP.

Bez serverů DNS by používání internetu bylo výrazně komplikovanějším procesem. Tyto servery znamenají, že uživatelé nemusí pamatovat čísla v IP adresách. Práce, kterou server DNS provádí při převodu názvu domény na přidruženou adresu IP, umožňuje snadný přístup k webům na internetu. Díky tomu je internet online mnohem příjemnější pro uživatele internetu, kteří mají tendenci upřednostňovat slova, pokud jde o zadávání URL adres.

Získejte antivirový software pro svůj server DNS

antivirový software může chránit server DNS

Nezapomeňte, že pro ochranu počítače nebo jiných zařízení je vždy nutné používat důvěryhodný antivirový program. Konkrétním důvodem je to, že malware je schopen zaútočit na váš počítač tak, že se změní nastavení serveru DNS na vašem zařízení. Tomuto problému se za každou cenu vyhněte.

Váš počítač může například přistupovat k Googlu’s DNS servery, které odpovídají 8.8.8.8 a 8.8.6.4. Používání těchto serverů by načítalo správné informace na váš online bankovní účet. Malware vás však může odvést od banky’s, i když jste zadali správnou webovou adresu. Malware vás dokonce může přivést na falešný web, který vypadá jako skutečná banka’s web ukrást vaše heslo.

Jak to udržet v bezpečí

Ve většině případů však malware, který napadá nastavení serveru DNS, jednoduše způsobí, že budete přesměrováni z upřednostňovaného webu na jiný, který je obvykle omítnutý reklamou, v naději, že si koupíte inzerované položky. Dalším podvodem je nasměrovat vás na falešný web, který tvrdí, že váš počítač je infikován, takže si koupíte něco k očištění údajně infikovaného počítače.

Nemusíte se stát obětí škodlivého softwaru. Nejprve nezapomeňte nainstalovat antivirus na všechna vaše zařízení, aby zachytil malware, dříve než způsobí jakékoli poškození. Musíte si také uvědomit, že pokud web vypadá ve srovnání s tím, jak vypadá normálně, zvláštní, pravděpodobně jste na falešném webu. Měli byste opustit web okamžitě, aniž byste zadali heslo.

Verdikt

Server DNS je systém, který ukládá doménová jména a adresy IP. Implementuje specializované protokoly, které umožňují převod názvu domény na číslovanou IP adresu. To se děje, protože internet v podstatě běží na číslech určených IP adres. Server DNS je výhodný, aby vás nemusel pamatovat na všechna těžkopádná čísla odpovídající IP adresám navštívených webů.

Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

− 3 = 4