Veri şifreleme: eksiksiz bir rehber


Verilerinizi korumak artık her zamankinden daha önemli. Verilerinizin farklı şifreleme yöntemleri ve verilerin nasıl güvende tutulabileceği hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Bilgi çağında, dijital kanallardan veri aktarımı artık normun bir parçası haline geldi, çünkü işin kolaylaşmasına ve seyahat maliyetlerinin azaltılmasına yardımcı oluyor. Ancak, bu yeni bilgi aktarımı yöntemi, bilgi sızıntısı olan yeni bir sorun yaratmıştır. Verilerin aktarılması, verilerinizin ele geçirilme riskini taşıdığınız İnternet'e bırakılmasını gerektirir. Bu riskin çözümü Veri Şifrelemedir. Şüphesiz, bu çok geniş bir konudur, ancak bu makalede, veri şifrelemenin temelleri, farklı ayarlarda gerekli olan farklı veri şifreleme yöntemleri ve bugün kullanılan ana şifreleme türleri hakkında bilgi edineceksiniz..

Veri şifreleme nedir?

Süreci yararlı verileri üçüncü taraf görüntüleyenin gözünde okunamayan başka bir kod veya forma karıştırmak, yalnızca şifresi olan veya şifre çözme anahtarı olarak bilinen gizli bir anahtarı olanların okuyabileceği şekilde. Şifrelenmiş veriler, transit olarak, e-posta yoluyla ve tarayıcılar veya diğer dijital kanallar aracılığıyla veya beklemede, veritabanlarında depolanabilir.

Bu işlem, şifre çözme olan başka bir aşamaya bağlıdır. Şifre çözme, şifrelenmiş verilerin başarılı bir şekilde çözülmesidir gizli şifre çözme anahtarını kullanarak alıcı tarafından. Bu elde edilemezse, şifreleme süreci alıcı için işe yaramaz, çünkü verileri okuyamazlar.

Şu anda şifreleme, kuruluşlar tarafından kullanılan en etkili veri güvenliği işlemlerinden biridir.

Şifreleme gerçekleştikten sonra, orijinal verilerden farklı yeni bir metin biçimi oluşturulur ve bu metne genel olarak şifreli. Bu prosedür kendi içinde istenmeyen tarafların müdahalesini engellemez, bunun yerine partinin gerçek mesajı okuyabilmesini imkansız kılar, -düz metin olarak da bilinir. Şu anda şifreleme, kuruluşlar tarafından kullanılan en etkili veri güvenliği işlemlerinden biridir. Verileri şifrelemek için kullanılan farklı yöntemler vardır - belirli bir Veri Şifreleme Standardı (DES), asimetrik bir yöntem veya karma ve anahtar değişim algoritmalarını takip eden simetrik bir yöntemle olabilir.

Simetrik veri şifreleme yöntemi

Simetrik şifreleme, içinde bir şifreleme türüdür. bir anahtar, verilerin hem şifrelenmesi hem de şifresinin kaldırılmasıyla görevlendirilir.. Bu tek anahtar, üyeleri arasında değiş tokuş edilen verileri şifrelemek ve şifresini çözmek için sınırlı bir grubun üyeleri arasında paylaşılır. Simetrik Veri Şifreleme için kullanılan en popüler algoritmalar, 56 bitlik anahtarlar kullanan Veri Şifreleme Standardı'nı (DES) içerir, Üçlü DES (DES algoritmasını çeşitli tuşlarla üç kez kullanır); ve Gelişmiş Şifreleme Standardı (AES), verileri güvenli bir şekilde aktarmak ve depolamak için uygundur. Bu yöntem, belirli bir tür şeffaf veri şifrelemesi oluşturmak için asimetrik yöntemle birlikte kullanılır.

Asimetrik veri şifreleme yöntemi

Asimetrik şifreleme, simetrik şifrelemeye kıyasla nispeten yeni bir yöntemdir. Bu yöntem düz bir metni karıştırmak için iki farklı anahtar - ortak anahtar ve gizli anahtar. Asimetrik şifreleme çoğunlukla kullanılır günlük iletişim ortamında, özellikle internet üzerinden. Çoğu zaman bu işlem, yöntemin uygulanmasını mümkün olduğunca kolaylaştırmak için halka sunulan teknik engellerin atlanmasına yardımcı olan bir veri şifreleme yazılımı ile yapılır. Simetrik şifrelemede, doğru gizli anahtara sahip olan herkesin mesajı çözebileceğini anlamak çok önemlidir ve asimetrik şifrelemenin güvenliği artırmak için iki farklı anahtar kullanmasının nedeni budur.

Karma veri şifreleme yöntemi ve anahtar değişim algoritmaları

güvenlik amacıyla verilerin şifrelenmesi

Veri şifreleme tanımına dayanarak, yalnızca şifreli metindeki verileri gizlemekle sınırlı değildir. Karma, verilerin kendisini gizlemek yerine, veri içeriğini doğrulamak amacıyla bir metni karıştıran bir şifreleme türüdür. Bu tür şifreleme, yayıncılar tarafından indirilmek üzere sunulan büyük dosyaların ve yazılımların transferini korumak ve alıcının değişmeden ulaştığından emin olmak için kullanılır. Anahtar değişim algoritması, gizli anahtarları belirli bir formülde bilinmeyen bir tarafla güvenli bir şekilde değiştirmek için kullanılır. Bu yöntem bilgi paylaşımını içermez - asıl amacı daha sonra kullanılabilecek gizli bir anahtar oluşturmaktır.

Veri şifreleme algoritmaları

Bir algoritma bir sorunun nasıl çözüleceğini belirleyen kesin kural (veya kurallar kümesi). Veri Şifrelemede de izlenecek belirli kurallar vardır ve bu kurallar seçilen şifreleme yöntemine ve sürecin kendi içindeki amacına bağlı olarak farklı şekillerde gelir..

Bu algoritmalar gizlilik sağlar ve önemli güvenlik girişimlerini sağlar.

Bu algoritmalar gizlilik sağlar ve mesajın doğrulanması da dahil olmak üzere önemli güvenlik girişimlerini sağlar’s kökeni, mesajın ispatı’in içeriği yolda değiştirilmedi ve mesajı gönderenin gerçekten gönderdiğini kanıtladı, yapmadı’t bilinmeyen bir kaynaktan gelmiyor. Veri şifreleme algoritmaları, veri aktarımı sırasında belirli bir şekilde şifreleme ve şifre çözme işlemini otomatik hale getirir.

Veri şifreleme için kullanılan sayısız algoritma vardır, ancak bazıları diğerlerinden daha popülerdir:

 1. ATM makinelerinde ve UNIX parola şifrelemesinde pimleri şifrelemek için en sık kullanılan bir şifreleme algoritması olan Veri Şifreleme Standardı (DES)
 2. Gelişmiş Şifreleme Standardı (AES)
 3. Blowfish
 4. İki balık
 5. IDEA
 6. MD5
 7. SHA-1
 8. HMAC

Bu algoritmalar farklı şekillerde çalışırlar ve kendi benzersiz niteliklerine sahiptirler ve uygulanabilecekleri vakaları kullanırlar. Bazıları (örneğin, SHA-1 ve MD5) oldukça benzerdir (SHA-1 gelişmiş güvenlik sunar).

Veri şifreleme standardı (DES)

DES simetrik bir anahtar blok şifresidir. Başlangıçta Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü tarafından yayınlandı ve bunu takiben DES, Feistel Şifresi'nin bir uygulaması oldu. Her bloğun boyutu 64 bittir, ancak birimlerinin tümü etkin değildir (anahtarın 64 bitinden 8'i algoritma tarafından kullanılmaz). DES şimdi verileri arka arkaya üç kez şifrelediği ve işlemlerden en az birinde farklı bir anahtar kullandığı için daha güvenli bir şifreleme yöntemi olan Triple DES veya 3DES olarak geliştirildi..

Şeffaf veri şifreleme

Şeffaf Veri Şifreleme (TDE), SQL Server 2008 ile geliştirilmiştir ve Oracle veritabanı yönetim sistemlerinde de mevcuttur. Veritabanındaki temel verileri koruyan bir şifreleme yöntemidir. Şifreleme yöntemi, verileri kendi içinde değil veritabanının temel dosyalarını karıştırarak korur. Bu, verilerin başka bir sunucuda saldırıya uğramasını ve çoğaltılmasını önler; dosyalara erişmek için orijinal şifreleme sertifikasına ve belirli bir anahtara sahip olmanız gerekir. Veritabanının gerçek şifrelemesi sayfa düzeyinde yapılır.

Bu durumda bir sayfa, sunucudaki veri depolama birimini ifade eder (bir web sayfası değil). SQL sunucusundaki bir sayfa küçüktür (8 KB boyutunda). TDE, veritabanının yapısını koruduğu / şifrelediği için, beklemede olan bir şifreleme yöntemi olarak kabul edilir. Bu yöntemin ana odağı şeffaflıktır. Bu, karıştırma yönteminin veritabanının yetkili kullanıcıları için şeffaf olduğu anlamına gelir; mesajı okumak için özel bilgisayar talimatları oluşturmaları veya karmaşık yapılandırmaları değiştirmeleri gerekmez. İyi bir gerçek dünya örneği, anahtar fob örneğidir.

Veri şifreleme yazılımı

veri şifreleme yazılımı

Veri Şifreleme yazılımı hareketsizken veya yoldayken verilerin karıştırılmasını ve çözülmesini sağlayan güvenlik uygulaması. Bir veri nesnesi, dosya, ağ paketi veya uygulama içeriğinin şifrelenmesini sağlar, böylece güvenli olmayan ve yetkisiz kullanıcılar veya bilgisayar korsanları tarafından görüntülenemez. Şifreleme yazılımı, verileri veya dosyaları bir veya daha fazla şifreleme algoritmasıyla çalışarak şifreler. Çok sayıda harika veri şifreleme yazılımı vardır (bazıları ücretsiz sürümlerdir, bazıları deneme süresi sunar, diğerleri ücretli olmalıdır) ve buna Veracrypt, Axcrypt ve Bitlocker dahildir.

Veri şifreleme mükemmel değil

Veri güvenliğinin nasıl çalıştığını öğrenmiş olsak da, bunun mükemmel olmadığını belirtmek hala çok önemlidir. Herhangi birinin ele alınış biçimine karşı daima dikkatli olmalıyız. Verilerinizi şifrelemeye yardımcı olan bir yazılım olması, tamamen risk altında olmadığınız anlamına gelmez. Ancak, cesaretinizi kırmayın, çünkü otantik bir şifreleme yazılımı kullanırsanız ve bu noktaya kadar olan talimatları uygularsanız verileriniz daha güvenlidir - nasıl dediğimizi unutmayın “daha güvenli” ve yok ‘tamamen güvenli’. Veri şifrelemenin geleceği parlak ve sadece daha iyi olacak.

Veri şifrelemede güvenliğin uygulanması

Veri şifrelemenin tekniklerini öğrendikten sonra, tüm bunların günlük yaşamlarımız için nasıl geçerli olduğunu merak edebilirsiniz. Paylaşılan verilerin güvenliğini sağlamak için şifrelemenin uygulanmasının dört ana yolu vardır:

 1. Kimlik doğrulama: Şifreleme sadece verilerin korunmasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kullanıcının orijinalliğini belirlemeye yardımcı olur, özellikle kamusal paylaşımda. Örneğin, bir web sitesini ziyaret ettiğinizde, SSL sertifikası doğru sunucuya bağlandığınızın kanıtıdır ve kimlik avına karşı yardımcı olur. Söz konusu kimlik kullanıcı değil, kullanıcının şifreleme anahtarıdır.
 2. İnkar edilemez: Şifreleme aynı zamanda e-ticaret veya finansal uygulamalar. Şifreleme, kullanıcı tarafından veriler üzerinde belirli bir işlemin gerçekleştirilip gerçekleştirilmediğinin belirlenmesine yardımcı olur. Örneğin, yerel bir banka müşterisi başka bir hesaba para transferi talep ederse, ayın ilerleyen saatlerinde hiç talepte bulunmadığını iddia ederse, banka işlemin aslında kullanıcı tarafından yetkilendirildiğini kanıtlayabilir.
 3. Gizlilik: Her yerde bilgi sızıntısı olduğunda, özel verilerinizin güvenliğini sağlamak çok büyük bir endişe kaynağıdır. Şifreleme, gizliliği sağlar.
 4. Bütünlük: Şifreleme ayrıca, taşıma veya depolama sırasında verilerin değiştirilmemesini veya görüntülenmemesini sağlar.

Son düşünceler

Terime yeni başlayanlar için veri şifreleme göz korkutucu ve karmaşık bir süreçtir ve çok cesaret kırıcı olabilir. Ancak, yüksek kaliteli yazılım ve şifreleme yöntemlerinin kullanılabilirliği sayesinde kuruluşunuz için veri şifreleme artık çok kolay. Yapmanız gereken tek şey, kuruluşunuzun bu yönünü tercih ettiğiniz yazılıma dış kaynak sağlamaktır ve bu yazılım, çalışanlarınızın veri kaybına neden olabilecek potansiyel riskleri etiketlerken, tanımlarken ve sınıflandırırken paylaşımlarına devam etmesini sağlayacaktır. E-posta ve uygulama kontrolü ile veri şifreleme sunan en iyi veri kaybı önleme yazılımını seçmeyi unutmayın, böylece verilerinizin güvende olduğundan emin olabilirsiniz.

Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

8 + 2 =