Big Brother izliyor: Çevrimiçi gizliliğiniz neden saldırı altında


Duygu sinir bozucu olabilir: Paris'e seyahat rezervasyonu yaptıktan bir gün sonra internete giriş yaparsınız ve Parisli otellerin reklamları ekranınızda açılır. Birinin sizin bilginiz olmadan kişisel bilgilerinizi topladığını hissediyorsunuz. İkisi de öyle, değil de’neler olduğuna daha yakından bakalım.

Geçmişte, işletmeler potansiyel müşteriler hakkında hiçbir şey bilmiyordu ve bir posta adresi gibi çıplak iletişim bilgilerinden, mevcut müşteriler hakkında hiçbir şey bilmiyordu.

Büyük Veri, analitik, yapay zeka ve makine öğreniminin artması, şirketlerin müşteri bilgileri yığında toplamasını mümkün kıldı. Aslında, International Data Corp'a göre, küresel veri hacmi 2018'de 33 zettabayttan (1 zettabayt 1 trilyon gigabayta eşittir) 2025'te 175 zettabayta çıkacak.

Bunun bir etkisi, şirketlerin artık anonim görünen çevrimiçi bir ziyaretçiyi oldukça doğru bir şekilde çıkarabilmeleridir.’cinsiyet, etnisite, ana dil, yaş, ilgi alanları ve hatta siyasi ideoloji.

Azalan çevrimiçi gizliliğin artıları ve eksileri

Yararları

Satıcılar daha kişiselleştirilmiş deneyimler sunar

Bu genellikle potansiyel müşterilere daha fazla hedeflenmiş reklamlar anlamına gelir. Tüketici NBA ile ilgileniyorsa, buz patenleri yerine takım formaları ve sepet topları için alakalı reklamlar göreceklerdir.

Downsides

Bilgilerin nasıl toplandığını bilmemek

Tüketiciler, çevrimiçi etkileşimlerinden kendileri hakkında toplanan bilgi miktarından rahatsızdır, çünkü nasıl toplandıkları hakkında hiçbir fikirleri yoktur. Big Brother izinleri olmadan izliyor, dinliyor ve kayıt yapıyor gibi hissediyorlar.

Kişisel verilere bağlantı

Bireyler web'e göz attığında, araçlar seyahatlerini izler ve bir kullanıcı profili oluşturur. Teorik olarak, profil herhangi bir kişisel veriye bağlı değildir. Sonuç olarak, satıcılar benzersiz IP adreslerine sahip her bilgisayarın nereye gittiğini bilirler, ancak’Bilgisayarı kullanan kişinin Los Angeles'ta 12 Ana Cadde'de yaşayan Joe Smith olduğunu bilmiyorum. Bir baba kızına giriş yaparsa’bilgisayar, makyaj veya oyuncak reklamları onu selamlıyorum.

Çevrimiçi gizlilik yasalarının etkisi

Teorik olarak, bir tedarikçi, bir web sitesine göz atarken insanların tıkladıkları gibi, kişisel bilgileri serbestçe verilmemelidir - bir gönderi için posta adresi söyleyin - sözde anonim bilgilerle bağlantı kurmamalıdır. Bilgilerin bağlı olmaması için bir güvenlik duvarı veya bariyer bulunmalıdır. Tüketici gizliliğini korumak için birkaç yasa vardır.

CAN-SPAM Yasası: 2003 yılında ABD federal hükümeti CAN-SPAM Yasasını kabul etti. Tüketicilerin e-posta listelerine girip çıkabilmeleri zorunlu hale geldi.

Genel Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR) bireylere kişisel verilerinin pazarlama için nasıl kullanıldığı konusunda daha iyi bir anlayış ve daha fazla kontrol sağlamak için tasarlanmış bir Avrupa yasasıdır. Satıcılar, bu tür verileri nasıl topladıklarını ve kullandıklarını özetlemeli ve kullanıcılara, bilgilerinin ticari kullanımından vazgeçme yolu sağlamalıdır..

Pratikte çalışıyor mu?

Uygulamada, yasalar genellikle niyetlerinin altında kalmaktadır. Aslında, tedarikçilerin yasayı ne kadar yakından takip ettikleri tartışmalıdır. Bazen, on yıldan fazla süredir oynayan bir kedi ve fare oyununda onları etekleştirmeye çalışıyorlar.

Örneğin, tüketiciler tek bir tıklama ile kaydolmanın çok daha kolay olduğunu düşünüyor. Ancak devre dışı bırakmak daha zordur, çoğu zaman kendinizi doğrudan istemediğiniz çeşitli listelerden kaldırmayı gerektirir.

Ağustos 2018'de Google, izleme işlevleriyle ilgili sorun yaşadı. Kullanıcılar tedarikçiye özelliği kapatmasını söyledi, ancak yalnızca bir uygulamada, Google Haritalar'da yer işaretleyicileri göstermeyi durdurdu. Başka bir Google hizmetine her eriştiklerinde, sistem konum bilgilerini almaya devam eder.

Para çevrimiçi gizlilik sorunlarını yönlendirir

Bu sorunlar bir satıcının’asıl sorumluluğu müşterilerine değil hissedarlarına aittir. Potansiyel finansal ödül yeterince büyükse şirketler bazen yasanın ruhunu etkiliyor.

Ne olmuş yani’hikayenin ahlakı?

Yeni teknoloji ortaya çıkıyor ve kullanıcıları her zamankinden daha yakın takip ediyor. Bireyi korumak için yasal kontroller yapılırken’s gizlilik, satıcıları genellikle yasaları atlamaya çalışır. Sonuç olarak, neler olduğunu anlama ve kişisel bilgilerini korumak için bazen zor adımlar atma sorumluluğu tüketiciye düşer..

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

− 5 = 4