Facebook, genç casusluk yapan bir uygulama olan Onavo Protect VPN’sini kapatacak


Güncelleme 02.27.2019

Geçen yıl Facebook nihayet veri toplama VPN'ini kaldırdı ( “hayat veren mermiler”) nedeniyle Onavo Protect'i Apple Store'dan Apple'ın ihlali’s güncellenmiş Gizlilik Politikası. VPN şu ana kadar Google Play'de hala mevcuttu, ancak bir süre VPN olarak çalışmaya devam edecek.

Bu işaretler en büyük genç casusluk projelerinden birinin sonu Google Play'de hala mevcut olan Facebook Research uygulamasında kullanılır. Sosyal medya devi, artık yalnızca ücretli kullanıcı programları çalıştıracağını iddia ediyor. Sözlerini tutarlarsa görülmeye devam ediyor.

Kutsal Toprağa Kötü tohum ekimi

Tel Aviv merkezli bir mobil analiz şirketi olan Onavo (henüz VPN hakkında bir kelime yok) 2013'te Facebook'a geri satıldı açıklanamayan bir miktar için, 200 milyona kadar olduğu tahmin ediliyor ve İsrail'deki ilk ofisleri haline geliyor. Anlaşmanın sona ermesinden sonra bile, bir VPN veya başka bir güvenlik çözümü oluşturma hakkında hiçbir ipucu yoktu - tüm iletişim, müşterilerin mobil veri kullanımını azaltmasına, mobil internetin dünyadaki erişimini genişletmesine ve daha iyi bir e- deneyim.

onavo vpn

Yine de Onavo Protect, daha iyi veya daha kötü (muhtemelen daha kötüsü için) oldu. Bu uygulama çıktı, iyi bir VPN gibi davranmak, oldu Facebook'un bir kullanıcıdaki tüm uygulamalar hakkında veri toplamasının bir yolu’s telefonu. Bu, hangi uygulamaların diğerlerinden daha iyi performans gösterdiğini bilmelerini sağladı ve rakiplere göre avantaj elde etmek ve hangi şirketlerin olması ya da olmaması gerektiğine karar vermek için kullanılabilir’satın alınamaz.

Elbette, Facebook'un hukuk departmanı, Şartlar ve Anlaşmalar sonunda bunun belirtildiğinden emin oldu, ancak çok azı yeterince aşağı kaydırma sabrına sahipti:

Onavo mobil veri trafiğinizi toplar… Çünkü biz’Facebook'un bir parçası olarak, bu bilgileri Facebook ürünlerini ve hizmetlerini geliştirmek, insanların değer verdiği ürün ve hizmetler hakkında bilgi edinmek ve daha iyi deneyimler oluşturmak için de kullanıyoruz..

Bu son cümle Onavo Protect VPN'nin tüm amacını yener - kullanıcısı için güvenlik ve gizlilik sağlamak. Onavo VPN ara sıra bir veya iki pop-up öldürmüş olsa da,’üstlendiği işi yapmıyor. VPN'ler verilerinizi şifrelerken anonim bir bağlantınız olabilir, Onavo Protect tam olarak neyi, nerede, ne zaman ve ne kadar sürdüğünüzü öğrenmek için trafiğinizi bir Facebook sunucusu üzerinden yönlendirir’yapıyordum.

Tohumu Dünyaya Yaymak

2018'in başında, bu Facebook VPN, hem uzmanlar hem de kullanıcılar tarafından yoğun bir şekilde eleştirilen iOS kullanıcıları için reklam göstermeye başladı. Hatta casus yazılım olarak adlandırıldı ve haklı olarak. Facebook, Apple kullanıcıları hakkında toplanan verilerle canlı bir test yapmaya karar vermiş olabilir ve doğru olanı kimin tıklayacağına dair tahminlerinin olup olmadığını kontrol edebilir. Veri toplamak, görünüşe göre, yeterli değildi ve reklam göstermek sonraki adım gibi görünüyordu, kullanıcıları isteksiz bağışçılardan isteksiz bağışçılara / laboratuvar tavşanlarına dönüştürmek.

Facebook, Onavo'dan gelen verilerin’tek tek kullanıcıları profillemek için kullanılır, yalnızca kitlesinde hangi uygulamaların popüler olduğunu görmek için kullanılır, böylece kendi ürünlerini geliştirebilirler.

Haziran ayında ABD Kongresi tarafından sorgulandığında, Facebook Onavo VPN'den gelen verilerin’tek tek kullanıcıları profillemek için kullanılır, yalnızca kitlesinde hangi uygulamaların popüler olduğunu görmek için kullanılır, böylece kendi ürünlerini geliştirebilirler.

Bu sektörden biri’en iyi saklanan sırlar - düşük seviyeli spam gönderenler ve berbat e-posta veritabanı satıcıları vardır, daha fazla paraya sahip olanlar ise içerik kazıma veya hatta satış yapar “kalite” büyük para için veritabanları. İroni, bunun sözde bir tarafından toplanan veriler kullanılarak yapılmasıdır. “güvenlik ve gizlilik aracı.”

Temmuzda, Apple Gizlilik Politikasını güncelledi. Buna göre, Mağazalarındaki uygulamalar hangi verilerin toplanacağını açıkça belirtmekle yükümlüdür ve artık analitik veya reklam / pazarlama için diğer uygulamalar hakkında veri toplayamamaktadır. Olmadı’Onavo Protect VPN'in bu düzenlemelere uymayacak kadar yakın olduğunu görmek uzun sürmedi çünkü asla bunun için tasarlanmadı. Apple yapmadı’t uygulamanın kendisini kaldırmayın, ancak Facebook'u bunu yapmaya zorladı, yeni kurallara atıfta bulunarak “geliştiricileri kısıtla’ kullanıcı bilgilerinin dışında veritabanları oluşturma ve bunları üçüncü taraflara satma becerisi.”

Ne yazık ki daha az bilgili kullanıcılar için, uygulamayı zaten yüklemiş olanlar uygulamayı kullanmaya devam edebilecek.

22 Ağustos'ta Facebook bunu yaptı. Ne yazık ki daha az bilgili kullanıcılar için, uygulamayı zaten yüklemiş olanlar uygulamayı kullanmaya devam edebileceklerdir. Bu insanlar muhtemelen Apple'ın yeni nesil iPhone'u başlatmasını beklemek zorunda kalacak, böylece herkes onu satın alabilir ve parazitlere veda edebilir’uzun zamandır akıllı telefonlarının içinde yaşıyor.

Onavo Koruma ve Google

Çürük meyve Apple mağazasından atıldı, ancak hala yiyen çok şey var. Google Play gibi diğer mağazalar ne olacak? 2018'in başından itibaren biriken sayıya göre, Android ve iOS için 33 milyondan fazla indirme. Ağustos 2018'de Play Store 10 milyondan fazla gösterdi. hasarın çoğu Apple kullanıcılarına yapıldı. Onavo Protect'in Google Play'den de kaybolması sadece bir zaman meselesiydi..

Bu yine Google üzerindeki şüpheyi düşürüyor - Android kullanıcılarının da benzer bir veritabanı oyununun parçası olma şansı var mı? Google'ın geçmişte gizlilikle ilgili benzer sorunları olduğunu zaten biliyoruz. Ancak üçüncü taraflara veri satma olasılığı daha düşüktür çünkü Google, reklamlarını uygulamalarınızda görüntülemek için bu verileri kullanarak para kazanır. Öyle değil’t kazanılan durum’değişmiyor, ancak şimdilik tekel tutarak gücü elinde tutuyorlar - insanların çoğu Google Arama, Gmail vb. kullanıyor.

Onavo VPN artık Google Play Store'da değil

Facebook onavo

Şubat 2019'a kadar, Onavo ve tüm yorumların yarısının (ve 215K +, uygulamayı derecelendirme 4.4 / 5) olumlu olduğu Google Play Store'dan memnun olmak için çok fazla şey yoktu.

Android 7.x (Nougat) 'da bu uygulamayı kontrol ederken, incelemeler masaüstü sürümü ile aynı görünüyordu.

Ancak maalesef, Android 6.x bunun yerine İnceleme Vurgularını gösterdi. Statcounter.com web sitesine göre, hepsi olumlu, bu da Android işletim sisteminin bu sürümü hala dünya çapında 4 kullanıcıdan 1'i tarafından kullanıldığı için büyük bir sorundu..

onavo vpn korumak

Play Store bu paraziti şu şekilde sundu: “Ücretsiz VPN + Veri Yöneticisi'ni koruyun,” sözde verileri şifreleyen, ücretsiz bir VPN (hiç ücretsiz peynir hakkında duydunuz mu? Sonra fare tuzağını kontrol edin!) sunar ve uygulamalarınızın belirli bir miktarda veri kullandığını bildirir.

Onavo şirketi pil ömrünü en üst düzeye çıkarmanın yollarını arıyor olsa da, en son incelemeler pil ömründe bir azalma olduğundan şikayet etti eğer doğruysa, VPN ile Veri Yöneticisi arasındaki bu ittifakı gerçekten kutsal olmayan bir ittifak haline getirir..

Parlak tarafta, 12. en yararlı yorum Mayıs 2018'de bu uygulamanın Facebook için veri topladığı endişesini dile getirdi. Ne yazık ki, bu yorum Ağustos ayında 6 idi. Ve ittifaklardan bahsetmişken, başka bir yorum, VPN'yi açmadan Veri Yöneticisi'ni kullanamayacaklarına dikkat çekiyor (nedenini merak ediyoruz?) - At ve araba gibi bir araya geliyorlar.

facebook vpn

En azından Google Play, Facebook'un özellik listesinden hemen sonra topladığı veriler hakkında kullanıcıları bilgilendirdi. Maalesef olmadı’Toplanan bilgilerin bir veritabanının parçası olarak üçüncü taraflara satılabileceğini belirtme (Apple'da bulunan bir hak talebi’s ifadesi).

En yararlı 2. yorum geçen hafta 7. olmaktan çıktı. Kullanıcı McAffee tarafından bu VPN'ye yönlendirilme konusundaki hayal kırıklığını dile getirdi. Biz varız’Bir süre duydum McAffee ve Facebook’ortak projeleri, ancak 2010 yılında birlikte iş yapıyorlardı. Dolayısıyla, bir yönlendirme ağı, Onavo nedeniyle dönüşümün birincil kanalı olabilir’s web sitesi ve onların Facebook hesabı kesinlikle aren’t.

fb vpn

Ziyaret etmemeniz gereken iki sayfa

Dürüst olmak gerekirse, Ana sayfa dizüstü bilgisayarlarımıza yüklendiğinde, onavo.com'un bir web sayfası gizleme dolandırıcılığı olduğunu düşündük ve ziyaret etmenin güvenli olup olmadığını belirlemek için WHOIS ve bağlantıları kontrol etmek için biraz zaman harcadık. Ne yazık ki, her şey doğru çıktı - o’Google Play ve Apple Store'a çalışan ve artık çalışmayan bir bağlantıya sahip bu crAPP'nin resmi web sitesidir. Web.Archive.Org durumun Temmuz ayında daha iyi olduğunu gösteriyor, ancak hiçbir şekilde bu bir açılış sayfasından başka bir şey değildi - bilgi seyrek ve sözlükte daha fazla resim bulacaksınız.

Facebook da kesinlikle değildi’t Herkesi Onavo Protect VPN sayfasını Beğenmeye ve Paylaşmaya çağırmak ve arama sonuçlarındaki bağlantıları “Ücretsiz VPN + Veri Yöneticisi'ni koruyun” doğrudan Google Play'e yönlendirir. Ve haklı olarak, web sitesi Çirkin Okulu'nda tasarlanmış gibi görünse de, Facebook sayfası İğrenç Üniversitesi uzmanları tarafından ele alındı. Biz içtenlikle en azından ikincisi kara para aklama aldatmaca bir tür ortaya çıkıyor umuyoruz.

Sonuç

Facebook için Onavo Protect, dokunaçlarının genişlemesi gibiydi. Onlar’Facebook kullanıcıları hakkında bir sürü veri biriktirdiler, ancak bunun ötesinde neler olduğu hakkında bilgi yoktu. Ve Onavo VPN bunun üstesinden gelmeye yardımcı oldu. 2018'in başında, Facebook'un bu yazılımı tanıttığı ve yapmadığı bazı kullanıcılar ve medya çileden çıkarıldı’onlara ait olduğunu söylemiyorum. Yine, “Daha fazla oku,” Eğer sonuna kadar kaydırdıysanız, Onavo'nun neyle ilgili olduğunu bildiğiniz gibi bunu öğrenebilirsiniz..

Bir yorumcunun işaret ettiği gibi, Facebook'u gizlilik üzerinden suçlayan Apple, su ısıtıcısını siyah olarak adlandırdığı pot ile aynı. O’bunun gerçek bir suçlama mı yoksa gizlilik ve güvenliğimiz uğruna işlerin yapıldığını gösteren bir anlaşma olup olmadığını söylemek için henüz çok erken.

Genel olarak VPN'ler ve e-güvenlik hakkında en azından biraz okuyan herkes, İsrail'in ABD'nin bir ortağı olduğunu bilmelidir - 5 Gözler ülkesi - Dünyadaki en gelişmiş gözetim çerçevelerinden birine sahip. Yani gerçek bir VPN için bile, bu iyi bir kombinasyon değil. Facebook'u karışıma ekleyin ve güvenlikle ilgili bir ürününüz var.’ucuz gözlük daha kötü - sadece kötü görünmekle kalmıyor, gözlerin onlarsızdan daha da yanıyor. Onları yeterince uzun kullanın ve güneş bir daha asla sizin için doğmayabilir.

Neyse ki Android VPN'ler için daha iyi alternatifler bulabileceğiniz bir yer biliyoruz.

Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

47 − = 39