Merkezi olmayan, P2P, Blockchain VPN projeleriyle olan anlaşma nedir?


Kelimesi ile “blockchain” her zamankinden daha tuhaf kombinasyonlara girerken, Blockchain VPN oldukça uysal geliyor - bildiğiniz bir şey var olmalı ama yoktu‘Nerede ve nasıl olduğunu tam olarak bilmiyorum. Gerçekten de cevaplanacak en basit sorular nerede ve nasıl değil, ama’biz neyiz’için buradayız. Öyleyse okuyun ve blockchain VPN'in giriş ve çıkışlarını öğrenin.

Blockchain'in VPN ile ne ilgisi var??

Buna cevap vermeye başlamak için öncelikle düzenli Sanal Özel Ağın en önemli eleştirilerinden bahsetmemiz gerekiyor.

Birçoğu, VPN'lerin tümünün kullanıcıyı çevrimiçi faaliyetlerinden ayırmak olduğunu - internette özgürlük vermek olduğunu zaten bilecektir. Bunun gerçekleştirilmesi, tünel protokolleri (trafiğinizi bir dijital noktadan diğerine geçerken şifreleyen) ve VPN sunucuları (geride durmanız için bir duvar oluşturan, ana sunucunun gözünde IP adresinizi değiştirerek ve Internet Servis Sağlayıcınızın (ISP) gözünde ana makine sunucusu IP adresini değiştirme).

Bu prosedürün bir sonucu olarak, çevrimiçi olarak yaptığınız işlemleri İSS'nizden ve dolayısıyla hükümetten gizleyebilirsiniz. Dahası, hangi konuma bağlı olduğunuzu seçebilirsiniz - sadece ABD'deki bir VPN sunucusuna bağlanın ve Netflix gibi siteler sizi kabul edecektir’ABD merkezli bir kullanıcı.

VPN'ler reklamı yapılan gibi çalıştıklarında harika bir araçtır. Ancak, tasarımları düzenli kullanıcıların dalga geçemediği sorunları gündeme getiriyor.

Blockchain VPN hizmet geliştiricileri bu sorunları tanır ve bir çözüm sunar. Farkındalar, düzenli VPN hizmetleriyle ilgili ana sorun, tüm kullanıcı trafiğinin geçtiği merkezi bir merkez olan VPN şirketidir.. o’Her VPN'in neden hakkında bazı ifadeleri var? “Kerestecilik” - kullanıcı bağlantıları, faaliyetleri veya kimlikleri hakkında veri depolamak. O’Ayrıca kolluk kuvvetlerine kullanıcı verileri veren VPN sağlayıcılarının neden bu kadar aşağılandıklarını.

Merkezi VPN vs Merkezi Olmayan VPN

Günlüğe kaydetme konusundaki gerçek şu: her VPN hizmeti teknik olarak kullanıcılar hakkında aldığı tüm bilgileri saklama yeteneğine sahiptir. Ve eğer isterse tüm bu bilgileri üçüncü taraflara satabilir. Tabii ki, VPN'ler günlük tutma gereksinimlerini en aza indirmek için ellerinden geleni yapabilir. Örneğin, VPN servislerinin kullanıcılarına genellikle uyguladığı tüm sınırları kaldırabilirler - bant genişliği, veri aktarımı, eşzamanlı bağlantı sınırları. Bu kısıtlamaların uygulanmasına gerek kalmadan, VPN'ler günlüğe kaydetmeyi teknik olarak ortadan kaldırabilir. Yapabilecekleri bir şey’değil mi? Oturum açma yeteneklerini kaldırın.

Blockchain VPN'leri bu endişeyi tartışmaya çalışıyor. Tüm kullanıcı trafiğinin geçmesi gereken merkezi hub'ı kaldırırlar ve bunun yerine Tor gibi bir merkezi olmayan gönüllü düğüm ağı sunarlar..

Blockchain VPN ve Tor arasındaki farklar

Temel dayanak Tor ve P2P blockchain VPN benzer. Tor ağını kullanırken, kullanıcı’trafiği bir dizi gönüllü röle aracılığıyla gönderilir - esasen, trafiği geçmek için sunucuları çalıştıran (kulağa hoş gelmeyen)…) kalplerinin iyiliği dışında. Her rölede trafik ek olarak şifrelenir, yalnızca son düğüm trafiğin şifresini çözebilir ve ana sunucuya gönderebilir.

Bu iyi bir sistem, ancak birkaç zayıflığı olan bir sistem. Bu zayıflıklardan ilki,’t Bu gönüllü düğümlerin çoğu - tıpkı olmadığı gibi’t Gönüllü-her şey. Bu, çok düşük hızlarla sonuçlanır ve düzenli VPN hizmetlerini sevdiğimiz belirli etkinliklere girmeyi neredeyse imkansız hale getirir. Torrenting, örneğin.

Belki daha da önemlisi, düşük sayıda düğüm bir güvenlik sorunu yaratır. Ağın önemli bir bölümünü kontrol eden bir saldırgan, kaynağına giden trafiği izleyebilir veya şifresini çözebilir. Bu, ilk etapta bir gizlilik koruma hizmetini kullanma amacını ortadan kaldırır.

En iyi örneklerde, Blockchain VPN aşağı yukarı aynı sistemi alır, ancak ağa bir ekonomi eklemek için blockchain kullanır, aynı zamanda ademi merkeziyetçi ve anonim kalmasını sağlar. Bu blockchain VPN geliştiricilerinden bazılarına inanılırsa, bu da ağı normal bir VPN'den çok daha ucuz hale getirir - trafik her zaman ağdaki en ucuz ve en hızlı düğümlere yönlendirilir. Ekonomik teşvikler umarım ağ boyutu sorununu ve dolayısıyla hız ve güvenlik sorunlarını çözecektir..

Yine de, burada da endişeler var.

Kulağa hoş geliyor - ne’sorun?

bilgisayar

Bir şey için, ağ gerçekten iyi bir boyuta ulaşmazsa, Tor ile aynı sorunlar (muhtemelen) hala geçerli olacaktır. Ağın önemli bir bölümünü kontrol etmek saldırganların “kullanıcıya ulaş.”

Başka bir yönü, Hola VPN'in hikayesini izleyenlerdir. Hola, ilginç bir özelliği olan kötü şöhretli gölgeli bir VPN hizmetidir - kullanıcıyı satar’s ağdaki diğer kullanıcılara göre boş bant genişliği. Temel olarak, Hola çalıştırıyorsanız ve bilgisayarınızda hiçbir şey yapmıyorsanız, VPN diğer insanları yönlendirmek için internet bağlantınızı kullanır’s trafiği.

Yeterince adil - ücretsiz bir VPN istiyorsanız,’Sadece bunun için başka bir şekilde ödeme yapacağım. Sorunlar başka bir yerde başlıyor. Özellikle, Hola'nın, Hola VPN kullanıcılarının boş bant genişliğini işletmelere satan Luminati adında paralel bir şirketi de var. Bir keresinde, Luminati bu bant genişliğini bir siber saldırıda botnet gibi kullanan birine sattı. Böyle bir şey olduğunda, uç düğümler suçludur.

Nerede olduğumuzu görebilirsiniz’bununla gidiyorum. Eğer sen’Blockchain VPN ağındaki bazı kötü trafik alışverişinin son düğümü, bu sizi tam olarak nerede bırakıyor??

Elbette dikkate alınması gereken başka önemli sorular da var. Örneğin, böyle bir ağdaki hızların iyi olup olmayacağı, normal VPN sağlayıcılarının en üst düzey çıplak metal sunucuları ile rekabet edebilsin. Ayrıca, baktığımız P2P VPN'lerinin yarısı çok sekmeli bile değil (bu da çıkış düğümünü VPN sunucuları gibi verileri günlüğe kaydedebilmesini sağlar).

Bunları ve diğer endişeleri cevaplama girişimleri vahşi doğada bulunacaktır..

Blockchain VPN pazarı, olduğu gibi

Blockchain pazarı

Şu anda, blockchain VPN pazarı çok etkileyici görünmüyor. Göze çarpan birkaç isim var, ancak hizmetlerin kendileri çeşitli gelişim aşamalarında. Orada’s Privatix, Gizemli Ağ, Orkide ve Lethean diğerleri arasında. Bunların her biri, birkaç ay önce en son kontrol ettiğimizden beri biraz ilerlemiş gibi görünüyor ve hepsi öngörülebilir gelecekte bir çeşit blockchain VPN ürünü sunmaya hazır. Belki de buradaki tek istisna, web sitesi hala sadece bir açılış sayfası olan Orchid'tir (beyaz kağıdı hepsinden daha çekici görünmesine rağmen).

Son birkaç ay içinde,’tüm bu projelere ulaştık ve onlara bu makalenin bir önceki bölümünde sunduğumuz soruların bazılarını sorduk. Derinlemesine yorum yapacak olan sadece Lethean'dı, onlara kudos verdik. Ne olursa olsun, biz’projelerin her birine sırayla bakacak ve bazı soruları cevaplamaya çalışacağım.

Orkide

Bazı açılardan, Orkide en ciddi proje gibi görünüyor. Delaware, ABD merkezli Orchid Labs, bir dizi insanı oldukça iyi kayıtlarla birleştiriyor - iyi konuşabilen ve endişelenecek bir üne sahip insanlar. Diğer P2P VPN projelerinin çoğunda ne bu PR varlığı ne de yarattığı kişisel sorumluluk düzeyi.

Orchid'deki insanların bilgi ve deneyimleri, teknik incelemelerinde açıkça görülmektedir. Detaylara çok dikkat ediyor ve bir P2P Blockchain VPN fikrine karşı yaygın olarak belirtilen bazı endişeleri kapsıyor.

İlk olarak, Orchid ağın büyük bir bölümünü kontrol eden birinin tehlikesi için bir çözüm sağlar. Bunu, saldırganların Orchid ağının toplam hesaplama gücündeki paylarına göre orantısız sayıda bant genişliği satıcısı çalıştırmasını durdurarak yapar..

Bu n’t Orchid için tek saldırı senaryosu çözümler sunuyor. Biz kazandık’bunlara girmeyin - söylemek yeterli onlar’ödevlerini yaptım.

ikinci olarak, Orkide, kara listelerin ve beyaz listelerin kullanılması yoluyla çıkış düğümlerini bant genişliklerinin yanlış kullanımından korur. Temel olarak, eğer’Almanya'da ikamet eden ve insanların IP'nizi torrent için kullanmalarını durdurmak isteyen bir bant genişliği satıcısısınız - bunu P2P trafiğini kara listeye alarak yapabilirsiniz. Bu kesinlikle bir çözüm, ancak piyasada yarattığı karışıklığın kolaylık için çok fazla olup olmayacağını merak ediyoruz. Veya bu konuda,’yeterli.

Orchid ekibi, ağlarındaki bağlantı hızlarının rekabetçi olacağından emin olsa da, şüpheci kalıyoruz. Bu özellikle bağlantıların yapıldığı Orchid için geçerlidir “çoklu atlatan,” yani, ana sunucuya ulaşmadan önce birkaç röleden geçer.

orkide laboratuarları açılış sayfası

İlk finansal başarıdan sonra (yatırımcılar, halka açık ICO sırasında para satın alma hakkı için 36 milyon doların üzerinde ödeme yapmıştır), proje şüpheyle sessizleşiyor gibi görünüyor. Web sitesi hala birkaç hoş logo ve sosyal bağlantı içeren bir açılış sayfasıdır. Resmi Reddit aylardır aktif değil ve durum güncellemelerini isteyen en son kullanıcı yorumları cevapsız kaldı. Orkide’s Twitter sayfası hala aktif olarak yayınlanıyor, ancak yayınlar genellikle Orchid ile ilgisiz (itiraf etmeliyiz - it -’ilginç makaleler için iyi bir kaynak).

Bu fırtınadan önce sakin mi? Sanırım biz’beklemek ve görmek zorunda kalacak.

Gizem Ağı

Orchid'in aksine, Mysterium aktif bir ürüne sahip olmadan önce bir ICO yaptı ve neredeyse 15 milyon dolar topladı. Ayrıca Orkide aksine, Mysterium güncellemeler ile oldukça aktif ve bir Alpha sürümü üretebildi. Kullanıcılar ağ üzerinde bir test düğümü bile çalıştırabilir (teknik uzmanlığa sahiplerse) veya VPN çıkışını deneyebilir.

mysterium network alfa istatistikleri

Mysterium Network ile ilgili konular hız sorununu, çeşitli saldırı senaryolarını veya çıkış düğümü güvenlik açığı sorununu ele almazlar. Gizemli SSS'de bir soru var: “Birisi düğümü yasadışı amaçlar için kullanırsa ne olur??” Cevap biraz şaşırtıcı:

“O zaman büyük olasılıkla kanunları çiğniyor olacaklar. İstemci yazılımımızı yükleyerek, kullanıcılar yazılımı yalnızca yasal amaçlar için kullanmayı ve herhangi bir suç veya yasadışı faaliyetten kaçınmayı taahhüt ettiler.”

Tamam o zaman dava kapandı?

Soruların geri kalanı “Yasal” SSS bölümünün endişe verici bir tavrı ihanet eder, temel olarak, kanunları doğru anlamaları durumunda, her şeyin yolunda olması gerektiğini tekrarlar. Bizi eski moda olarak adlandır, ama biz’d teselli çözümlerine tercih.

Bizim anlayışımız Mysterium ayrıca’t Çok sekmeli teklif, bu da daha büyük endişeler yaratır. Belki de tek bir düğüm koşucusu, kullanıcı verilerini almak isteyenler için daha az görünür bir hedeftir, ancak hedef haline gelirlerse direnecek araçlara sahip olma olasılıkları daha düşüktür..

MYST jetonu ICO zamanında olduğu kadar çekici değil ve bunun için iyi nedenler olduğunu düşünüyoruz.

Privatix

Bu araç Gizemli Ağ'a çok benzer. Privatix'in Alfa aşamasında da bir ürünü var ve zaten halka açık ICO'su var (yaklaşık 2,4 milyon $ arttı). Teknik inceleme çok büyük - 78 sayfa (!) - ve hatta 9 dile çevirdi.

privatix teknik inceleme dilleri

Ayrıca Mysterium gibi, Privatix, en acil güvenlik konularını ele almak için çok az şey yaptı. Örneğin, bağlantıları tek sekmeli gibi görünmekte ve bunun gerçekten merkezi çözümlerden daha iyi bir güvenlik açısından olup olmadığı sorusunu gündeme getirmektedir. Ve onlar da’t Çıkış düğümü güvenliği için tatmin edici bir çözüm sağlama.

Privatix teknik incelemesine göre:

“Tüm Aracılara, şirket olarak ağımızı kullanımımız için kiraladığımızı ve yeniden sattığımızı belirten bir belge sunacağız. Bu belge Aracıyı içerecek’Blockchain'deki Ajan IP'si ve karması ve Ajan onu kontrol panelinden indirebilecek.”

İlk olarak, bu biraz günlük kaydı gibi geliyor. İkincisi, bu çözümün kullanıcıların yasal tehlikelerden kurtulmasına yardımcı olup olmayacağı sorusunu bırakıyor. Bu muhtemelen Temsilciye bağlı olacaktır’ülke, bireysel dava, vb. Mysterium'daki insanlar en azından’durumun vahşi doğada nasıl çökeceğini biliyormuş gibi yapmıyorlar.

Bu araçlardan herhangi birinde olduğu gibi, en iyi merkezi VPN hizmetleriyle rekabet edebilecek bir performans düzeyi sunabilmelerinin bir nedeni yok gibi görünüyor..

Lethean

Son olarak, aynı zamanda, sorularımızı ayrıntılı ve dürüst bir şekilde cevaplayacak kadar nazik olan Lethean'ımız var.. Bu proje bazı önemli yönlerden farklı, diğerlerinde benzer.

lethean vpn çekirdek özellikleri

Daha önce bahsedilen P2P blok zinciri VPN hizmetlerinin aksine, Lethean Ethereum blok zincirinde çalışmaz ve paraları ERC20 değildir. Ethereum defteri kebirinin gizlilik sorunu olarak açıklandığını belirten Lethean, farklı bir algoritmaya, CryptoNight protokolüne güvenmeyi seçti. Lethean'a göre, bu “Göndereni bir dış kaynaktan gizlemek için birden çok girdi ve çıktı oluşturan RingCT adlı bir işlemle gönderilen işlemleri devirir.”

Lethean bir “Gelişmiş Gizlilik Modu,” temelde çoklu sekme özelliği olan. Şu anda, Lethean yalnızca bir tarayıcı uzantısı olarak mevcuttur ve yalnızca tek sekmeli bağlantılar sunar. Bu 2019'un ikinci çeyreğinde bir noktada değişmeli. O zamana kadar, yazılım Mysterium veya Privatix ile aynı gizlilik sorunundan muzdarip.

Bant genişliklerinin kötüye kullanılmasına karşı çıkış düğümü güvenliğine gelince, Lethean Mysterium veya Privatix ile aynı cevaba sahiptir. Bir yandan çıkış düğümleri “son kullanıcıların yerel düzenlemelerine uymasını sağlamak için alınacak önlemler.” Diğer yandan, “M-cüzdan, çıkış düğümünün yanlış kullanıldığını doğrulayacak bazı verileri saklayacaktır.’s bant genişliği çıkış düğümüne ev sahipliği yapan kişi tarafından yapılmadı.”

Ayrıca, Lethean'a göre, bu “soru tüm VPN sağlayıcıları için bir sorundur.” Bu fırsatı kabul etmiyoruz ve bu fırsatı,’ve zaten kısaca değindim. Pratik anlamda, trafiğin kötüye kullanılması VPN sağlayıcıları için neredeyse büyük bir endişe kaynağı değildir, çünkü yasal sorunlarla başa çıkmak için inşa edilmiş bir yapıya güvenebilirler. Genellikle açık deniz kabuğu şirketleri kisvesi altında çalışırlar. Ve yapmasalar bile’t, kolluk kuvvetleriyle ilgili soruları cevaplayacak yasal ekipleri var.

Bu, kullanıcı gizlilik sorusunu tartışırken de geçerlidir - kullanıcılar, aralarında durmak için iyi bir VPN'e ve örneğin kolluk kuvvetlerine (elbette bir noktaya kadar) güvenebilirler. Bu arada, P2P VPN hizmetleri söz konusu olduğunda, kullanıcılar kimliklerini koruma sorumluluğu olmayan kişilere güvenmelidir.

Son olarak, biz’Lethean'ı vurgulamak isterim’performans hakkında cevap:

“VPN hizmetlerinin hızı, blockchain'in kendisi ile ilgili değildir. Blockchain ödeme mekanizmasıdır ve VPN veya Tarayıcı Uzantısının İnternet üzerinden trafiği tünellemesinin yolu değildir. Bağlantı kurulduktan ve ödeme alındıktan sonra, düğümün kaliteli olması şartıyla, performans diğer VPN hizmetleriyle aynı olmalıdır.”

Tabii ki haklılar. ancak, P2P VPN'in (neredeyse) asla en iyi merkezi VPN hizmetleri kadar hızlı olamayacağını iddia etme nedenimiz tam olarak düğümün kalitesi. Basitçe söylemek gerekirse, anonim şirket pahalı girişimleri finanse etmek için icat edildi - Hindistan ticaret yolu boyunca ticaret direkleri oluşturmak veya VPN kullanıcılarına hızlı bağlantılar sağlamak için gerekli altyapıyı oluşturmak.

Belki de argüman, bu düğümlerin özel kişiler tarafından yürütülmesine gerek olmaması olabilir. o’Muhtemelen doğrudur, ancak sadece daha fazla soru ortaya çıkarır - bu şirketler gölgeli uygulamalara başvurmadan böyle bir altyapı içinde kâr edebilir mi? Bu şirketler başarılı olursa bugünkü merkezi VPN servis sağlayıcılarıyla hemen hemen aynı mı olur??

Blockchain VPN - Sonuçlarımız

Blockchain tabanlı P2P VPN endüstrisini araştırdıktan sonra şunu söyleyebiliriz: eleştirileri geçerlidir, ancak çözümleri şüpheye yol açar. Bu araçların geliştiricileri güvenlik sorunlarını çözmeyi başarsa bile (Orchid'in yaptığı gibi, en azından kağıt üzerinde), hala rekabetçilik sorunu var..

Normal VPN endüstrisindeki en iyi oyuncular kullanıcılara mükemmel performans ve zengin bir özellik paketi sunar. Yapmıyoruz’Özel bant genişliği satıcılarının, örneğin Astrill VPN kullanıcıları tarafından sunulan hızlarla nasıl rekabet edebileceğini görün.

Burada bir niş görüyoruz bu araçlar yararlı olabilir - az gelişmiş, sansür ağır devletler. Bunun nedeni, bir P2P ağının düğümlerinin, teorik olarak, İSS'lerin engellenmesini VPN sunucularından daha zor hale getirmesidir. Ayrıca, kullanıcıların genel abonelik ücreti yerine yalnızca kullandıkları trafik için ödeme yapması hizmetleri daha uygun hale getirebilir. Örneğin Privatix, P2P VPN servis kullanıcılarının “yılda 5-10 $ 'dan az ödeyin.”

Ancak, bu VPN'lerin yalnızca niş çekiciliği varsa ve özellikle kârlı değilse, teşvik sistemi dağılıyor.

Şimdilik düzenli bir VPN hizmeti seçmenizi öneririz. Yatırım yapmadan önce araştırmanızı yaptığınızdan emin olun - En İyi VPN Hizmetleri listemiz başlamak için iyi bir yer!

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

2 + 1 =