AES şifrelemesi nedir?

Sanal Özel Ağlar (VPN'ler) söz konusu olduğunda, normal kullanıcıların bilemeyeceği pek çok teknik terim vardır. Aksi olarak Gelişmiş Şifreleme Standardı olarak bilinen AES şifrelemesi muhtemelen bunlardan biridir. Piyasada bir dizi VPN tarafından kullanılıyor,’Verilerin yanlış göz kümesi tarafından görülmesini önlemek için yıllarca güveniliyor.


Buna rağmen’20 yaşın üzerindeyken, AES bugün bile güçlü olmaya devam ediyor. Ama, sadece nedir? Verilerinizi nasıl korur??

AES şifrelemesi nedir?

AES şu anda endüstri standardı şifreleme şifresidir. En temel düzeydir, verileri uygun bir anahtara erişimi olmayanlar tarafından okunamayan parçalara aktarmak için kullanılır.

1990'lar boyunca DES (Veri Şifreleme Standardı) yoğun bir şekilde kullanıldı. Ancak sadece 56 bit şifreleme sunuyordu - modern bilgisayarlar kullanarak birkaç dakika içinde kırılabilecek bir şey. Fırsatçı veri hırsızlarını uzak tutmak için daha sağlam bir şifreleme yöntemi gerekiyordu.

Sonunda AES ortaya çıktı. Bir çift Belçikalı araştırmacı tarafından geliştirilen simetrik bir anahtar şifreleme sistemidir. NSA gibi devlet kurumları ve Microsoft gibi büyük şirketler 2005 yılına kadar yeni şifreleme yöntemini benimsemiş ve kısa süre sonra güvenlik duvarlarında ve VPN'lerde kullanım için ana akım haline gelmiştir..

AES-128 şifrelemesi

Şimdi biz’AES'in gerçekte ne olduğuna değindiğimizde, aşağıdaki bölüm 128-bit versiyonun derinliklerine inecektir. AES-128 ile anahtar 128 bit uzunluğundadır, bu nedenle sonek vardır. Şifreleme anahtarı kullanılmadan, şifrelenmiş veriler tamamen anlaşılmaz.

Bir veri sıkıştırma işlemi sırasında on tur şifreleme geçiren AES-128, veri yığınlarını alır ve bunları, şifreleme alt türü tarafından belirlenen bir tarife göre karıştırır. Bu noktada, veri alan herkesin şifreleme ağını çözmesine izin veren bir anahtar oluşturulur.

Simetrik anahtar algoritmaları (AES-128 dahil) mesajı şifrelemek ve şifresini çözmek için aynı anahtarı kullanarak çalışır. Bu onları asimetrik şifrelerden daha hızlı hale getirir ve bu nedenle VPN veri şifrelemesinde kullanım için mükemmeldir.

AES-256 şifreleme

AES-128'in yerini almak için getirilen AES-256, selefinin çok daha güvenli bir versiyonudur. AES-128 tarafından kabul edilen 10 aşamalı şifreleme işlemi yerine 14 tur şifreleme kullanan mevcut 256 bit şifreleme standardı, bilgisayar korsanlarının bilgileri deşifre etmesini çok daha zor hale getiriyor.

ABD hükümeti tarafından hassas verileri korumak için kullanılır.’AES-256'nın verileri güvence altına almanın en güvenli yöntemlerinden biri olduğunu söylemek güvenlidir (elbette mantık sınırları dahilinde). Değil iken’t AES-128 kadar hızlı, AES-256 kesinlikle daha güvenli şifre.

Hangisi daha iyi - AES-128 veya AES-256 şifreleme?

Bir VPN'ye yatırım yapmak isteyen herkes şüphesiz AES-128 ve AES-256 şifreleme şifrelerine rastlayacak - her ikisi de çok fazla kullanım görüyor. Ama hangisi daha iyi?

Cevap bağlama bağlıdır. Güvenlik açısından, hem AES-128 hem de AES-256, yaygın olarak bulunan bilgisayarlar kullanılarak pratik olarak kırılmaz kabul edilir. Bununla birlikte, 256 bit sürüm doğal olarak daha güvenli olanıdır ve kullanıcıları kaynak açısından en zengin rakiplerden bile korumalıdır.

Bununla birlikte, daha fazla şifreleme, şifreleme için daha fazla zaman harcanması anlamına gelir, bu da AES-128'i daha hızlı seçenek yapar (fark aşırı olmasa da). Bu nedenle, ödünleşim hız ve güvenlik arasındadır ve mevcut teknolojik manzarada özellikle fazla acı çekmez.

AES şifrelemeli en iyi VPN'ler

Şimdi sen’AES şifrelemesi hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrendiniz,’muhtemelen bu özel güvenlik protokolünü kullanan en iyi VPN'ler?

NordVPN

60 ülkede 5.700+ sunucudan oluşan inanılmaz bir sunucu listesi ile NordVPN ile elde ettiğiniz paranın değerini inkar etmek zordur. Ayda sadece 3,49 ABD dolarından başlayan fiyatlarla, bankayı bozmadan makul hızlardan, kusursuz gizlilik uygulamalarından ve mükemmel güvenlikten yararlanabilirsiniz..

Netflix için harika ve torrent amaçlarına uygun, kişisel bilgilerinizin güvende kalacağını bilerek güvende kalabilirsiniz - hepsi ABD hükümeti tarafından da kullanılan AES-256 şifresi sayesinde.

NordVPN incelemesini okuyun

ExpressVPN

ExpressVPN olmamasına rağmen’t En uygun maliyetli VPN (ayda 8.32 $ 'dan başlayan fiyatlarla),’Genellikle web üzerindeki birçok VPN incelemesinde en üstte yer aldığını göreceksiniz. Dünya çapında 90'dan fazla ülkede bulunan muhteşem 3000'den fazla sunucuyla,’güvenli ve anonim gezinmenin, Netflix'in engellemesini kaldırma ve çok daha fazlasının keyfini çıkarma konusunda seçeneklerden kesinlikle kısa değilsiniz.

ExpressVPN en üst seviye şifrelemeye sahiptir: 4096 bit RSA el sıkışması ve SHA-512 kullanılarak doğrulanan bir karma ile birlikte AES-256-CBC. Bu, kişisel bilgilerinizi her zaman güvende tutar.

Windscribe VPN

Aylık sadece 1,00 ABD dolarından başlayan fiyatlarla, Windscribe VPN,’Herhangi bir veri hırsızını ve gözlerini gizlemek için güzel bir kuruş harcamak gerek yok.

Bir reklam ve kötü amaçlı yazılım engelleme özelliği de dahil olmak üzere birden çok cihazı aynı anda korurken, hizmeti tüm büyük platformlarda çalıştırabilir ve hatta Netflix'in engellemesini kaldırmak için bile çalışır. Askeri düzeyde AES-256 şifrelemesi ile’verilerinizin korunacağını bilerek Web'e tam olarak göz atabileceksiniz.

Astrill VPN

İyi bir sunucu listesiyle (60+ ülkede 300+) tamamlanan Astrill VPN, bugün piyasada bulunan en saygın VPN'lerden biridir. Tüm önemli platformlar ve yönlendiriciler gibi cihazlar için mükemmel hızlar, üstün güvenlik protokolleri ve özel uygulamalar ile’güvenli ve anonim olarak Web'de gezinmek isteyenler için Astrill VPN'in değerli bir yatırım olduğunu söylemek güvenlidir.

AES-256-bit askeri sınıf şifrelemeye sahip olmasıyla birlikte, kişisel bilgilerinizin meraklı gözlerden uzak tutulacağından emin olabilirsiniz. ExpressVPN gibi, bu özel VPN'in’t En uygun fiyatlar, aylık 10,00 $ 'dan başlayan fiyatlarla.

Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

79 − 73 =