Bant genişliği nedir ve nasıl kontrol edilir?


Bant genişliği tanımı, kullanıldığı sektöre bağlı olarak değişebilir. Bununla birlikte, büyük olasılıkla internet bağlantısı hakkında konuştuğunu duyabilirsiniz. Burada, bant genişliği, bir internet bağlantısının işleyebileceği birim zaman başına bilgi hacmini ifade eder. Peki insanlık açısından bant genişliği nedir? O’s bir bağlantınızın veri aktarma hızı.

Bununla birlikte, bant genişliği bağlantınızın genel hızında bir faktör iken, kendisi internet hızının bir ölçüsü değil. Genellikle saniyede bps veya bit. Bununla birlikte, internet bağlantısındaki sürekli artışla, artık saniyede Mbps veya milyonlarca bit ölçüsü göreceksiniz. Bu makalede, bant genişliğinin ne olduğunu daha ayrıntılı olarak açıklayacağız ve nasıl kontrol edebileceğinizi açıklayacağız..

Bant genişliği anlamının arkasında

Bant genişliği tanımı söz konusu olduğunda birçok insan kafası karışır. Başlangıçta sözü edilen anlam veri bant genişliği, ancak aynı zamanda diğer bilgi işlem öğeleri için de geçerli olabilir. RAM, anakart ve USB bağlantısı. Başka bir tür, Hertz cinsinden ölçülen sinyal bant genişliğidir. Bu anlamda yaygın bir örnek, FM radyo sinyallerinin bir yönüdür, ancak aynı zamanda Wi-fi sinyalleri ve 4G bağlantıları ile ilgilidir..

Bant genişliği vs hız: fark var mı?

Bant genişliği, internet hızı veri aktarımının gerçek hızını ifade ederken, bir ağ bağlantısı üzerinden her saniye aktarılabilecek maksimum veri miktarının bir ölçüsüdür. Bu ikisi genellikle birbirinin yerine kullanılır çünkü genellikle aynı miktarda olabilirler. Ancak, internet hızı ile bant genişliğiniz arasında bir fark vardır..

Yüksek bir bant genişliğiniz olmasına rağmen, yine de düşük bir internet hızına sahip olabilirsiniz. Bunun nedeni, standart DNS sunucularını kullanan bir internet sağlayıcısı, İSS'li kişilerin sayısı, mesafe, kablo malzemesi vb. Gerçek dünya internet hızını etkileyen bir dizi faktörden kaynaklanabilir..

Dolayısıyla, iki yön birbirini olumsuz ya da olumlu etkilese de aynı şey değildir. Başka bir deyişle, iyi bir bant genişliği kapasitesine sahip olmak hızlı bir bağlantı oluşturmada hayati bir unsurdur, ancak bant genişliğinizi artırmak’t İnternet hızınızı artırmak için% 100 garanti sunma.

Ne kadar bant genişliğim var?

Şu anda ne kadar bant genişliği ile çalıştığınızı tahmin etmenize olanak tanıyan çok sayıda bant genişliği ölçüm web sitesi vardır. Bunlar tarafından belirli bir dosya türü göndermek ve dosyayı kaynaktan bilgisayarınıza indirmek için gereken süreyi tekrar tekrar ölçmek. Bu önlemin doğruluğunu etkileyebilecek çeşitli faktörler olsa da, internet bağlantınızdaki bant genişliği eksikliği nedeniyle bir hız sorununun oluşup oluşmadığını anlamak için kullanışlı ve ucuz bir yoldur.

Ne kadar bant genişliğine ihtiyacım var?

Bu cevaplaması daha zor bir soru. Kendi başınıza yaşıyorsanız ve sadece Facebook'unuza ayak uydurmak ve Youtube'da ara sıra video izlemek istiyorsanız, muhtemelen nispeten düşük bir bant genişliğinden kurtulacaksınız. Ancak, her biri kendi Netflix serisini izleyen aynı anda birden fazla kullanıcının olmasını bekliyorsanız, bu farklı bir konudur.

Genel olarak, mümkün olduğunca almayı hedeflemelisiniz. Akılda tutulması gereken diğer bir faktör de büyük miktarda bilgi indirmenin yanı sıra yüklemek isteyip istemediğinizdir. Örneğin, Twitch gibi bir şeye video oyunları yayını yapan herkesin yükleme hızlarının yanı sıra indirme hızlarının bir ölçüsünü alın bunu etkin ve önemli bir gecikme olmadan yapmak için.

Bant genişliğini yönetme

Esnek veya geçici olarak yapabileceğiniz birkaç yol vardır ağ bant genişliği kapasitenizi artırın veya azaltın.

Nasıl Artırılır?

Bant genişliğinizi artırmanın doğal ve en etkili yolu kullandığınız ekipmanı ve internet planınızı yükseltin. Unutmayın ki dünyadaki en iyi ekipman kazandı’İnternet sağlayıcınız bant genişliğinizi sınırlarsa çok fazla fark yaratmaz vitesinizin maksimum kapasitesinin çok altında.

Ancak, bugün atabileceğiniz bazı adımlar arıyorsanız, birkaç basit adımla bant genişliğini nasıl artıracağınıza dair birkaç ipucu ve püf noktası vardır. Genel bağlantı faaliyetinizde birçok farklı aşamada ölçüldüğünü anlamak önemlidir. Ancak, ortalama bir kullanıcı için en alman olan ana önlem, bant genişliği verimi. Bu, genel etkinin ölçüsüdür veya başka bir yolla, bant genişliğinin gerçekte ne kadar ve ne kadar hızlı gerçekleştiğinin ölçüsüdür. İşte kullanabileceğiniz birkaç yöntem:

 • Doğrudan bağlantı

Bir zincirdeki bağlantılar gibi, maksimum bant genişliği bağlantının en zayıf kısmı ile sınırlıdır ve hedeflenen hedef arasında. Wi-fi sinyalinizde bir sınırlama varsa, bilgisayarınızı bir ethernet kablosuyla doğrudan yönlendiriciye takarak bant genişliğinde bir sıçrama görebilirsiniz..

 • SPI'yı devre dışı bırakma

Yönlendiriciler genellikle çeşitli güvenlik özellikleri de dahil olmak üzere birçok yerleşik özellik ile birlikte gelir. SPI (Durumsal Paket Denetimi) işlevi, her veri paketini ayrıntılı olarak analiz etme bilgisayarınıza sızmaya çalışıyor olabilir kesmek bilgilerinin çeşitli karşı koğmak için. Bu, özellikle birincil kaygınız güvenlikse, yararlı ve değerli bir özellik olabilir. Ancak, bir Güvenlik Duvarı gibi güvenlik önlemleri zaten varsa, gereksiz veya daha düşük önceliğe sahip olabilir. Bu tür önlemleriniz varsa ve genel iş hacminizi artırmak istiyorsanız, yönlendiricinizdeki SPI işlevini devre dışı bırakabilirsiniz..

 • Genel giderleri azaltın

Bağlantınız veri gönderdiğinde bunu paketler halinde yapar. Genel giderler hiç ‘görünmez’ bağlantının işleyişi ile ilgili bilgi bitleri veri paketinin kendisinden ziyade. Bunun büyük bir yüzdesi, paketin ne olduğu, nereden geldiği ve hedefinin ne olduğu hakkında yapılmış bir bilgidir. Bir teslimat servisi yapıyormuş gibi düşünün. Hangisi daha verimli ve daha kolay organize edilebilir? Tamamı kendi ayrı gönderim belgelerine ve bilgilerine sahip 100 paket gönderme veya yalnızca 10 farklı gönderim belgesiyle 10 büyük paket gönderme.

Veri paketlerinizin boyutunu artırmak ve genel bilgi miktarını azaltmak için, MTU ayarlarınızı yapın. MTU veya Maksimum İletim Birimi ayarı, bir paketin daha küçük bir şeye bölünmeden önce ne kadar büyük olabileceğini belirler. Bununla birlikte, MTU'yu artırmak sadece büyük veri dosyalarını hızlı bir şekilde gönderme yeteneğiniz üzerinde etkili olacaktır. Daha küçük işlemler aynı hızda kalacaktır.

Sağlayıcınızla bant genişliğini genişletme

Burstable bant genişliği olarak da bilinen talep üzerine bant genişliği, internet servis sağlayıcıları tarafından giderek artan bir şekilde sunulan oldukça yeni bir seçenektir. Esasen, bu müşterilerin belirli dönemler için standart bant genişliği sınırlamalarını aşmalarını sağlar. Bu, düzenli olarak büyük miktarlarda veri indirmeniz veya yüklemeniz gerektiğinde yararlı olabilir. Servis sağlayıcılar genellikle WAN veya Geniş Alan Ağı kullanarak ek özel hatlar veya bağlantılar kurmadan bu hizmeti sunabilirler. Ancak şunu unutmayın: bu kazandı’Yapmazsan çok farketmez’t Ek bant genişliğinden yararlanabilecek donanıma sahip olmak.

Bant genişliğini sınırlama

Çeşitli nedenlerden dolayı bant genişliğiniz için bir sınır belirlemek isteyebilirsiniz. Örneğin, çok düzenli veya çok fazla veri içeren güncelleme yapan aşırı agresif bir işletim sisteminiz veya programlarınız olabilir. Küçük çocuklar gibi diğer kullanıcılar için kullanılabilir olan bant genişliği miktarını da sınırlamak isteyebilirsiniz. Kendinizi yanlışlıkla sınırlamadan doğru bir şekilde ayarladığınız sürece, bunun da kendi bant genişliği hızınızı artırmanın ek bir yararı olacaktır..

  • Bir seçenek bir bant genişliği yöneticisi yazılımı indir ve minimum adımlarla size yol göstermesi gereken kullanımı kolay bir arayüzden yararlanın.
  • Teknik zekanızdan eminseniz, IP'ye gidip giriş yapıp buradaki ayarları değiştirerek birçok yönlendiricide de aynısını yapın. Windows gibi dahil olmak üzere çoğu işletim sistemi, bant genişliği kullanımında da kapak ayarlamak için kendi dahili sistemlerine sahiptir..

Bant genişliği daraltma nedir

Bant genişliği daraltma, İnternet servis sağlayıcınızdan veya sistem yöneticinizden kaynaklanan kısıtlayıcı uygulamalar. İSS'nin bant genişliğinizi belirli noktalarda sınırlamak istemesinin birkaç nedeni olabilir.

 • Yoğun zamanlarda tıkanıklığı önlemek için

Bu, kullanıcı olarak size gerçek bir fayda sağlamaz, ancak genellikle daha büyük bant genişliği taleplerini karşılayabilecek bir şeye ekipman yükseltmeden hizmetlerini sürdürmelerini sağlar..

 • Çok miktarda veri indirilirken

Meşru bir akış web sitesinden büyük miktarda bilgilerin indirildiği durumlarda, bir servis sağlayıcı potansiyel olarak yasadışı bir torrent işlemi olabileceklere erişimi sınırlayabilir. Ancak, daha tartışmalı olarak, İSS'ler Netflix gibi web sitelerinin yoğun kullanıcıları için bant genişliğini azaltabilir çünkü altyapıları gereksinimleri karşılayamıyor.

 • Üst sınıra veya indirme eşiğine ulaştığınızda

Muhtemelen bir İSS bant genişliğinizi kısıtlamanın en yaygın nedenidir. Bu eşikler resmi bir anlaşmanın parçası olabilir veya şirketin şirket içinde uyduğu sözlü bir kural olabilir. Bağlantınızdaki bant genişliğinin azalmasına neden olup olmadığını kontrol etmek için şunları yapabilirsiniz: şartlarınızı ve koşullarınızı kontrol edin veya birden fazla internet hızı testi yapın ayın başında bu gecikmelerden en çok etkilendiğinizi ve ayın başlangıcında bir başlangıç ​​hız ölçüsünü hissedersiniz.

 • Bazen bir son hizmetin kendisi onu kısabilir

Bulut yedekleme hizmetleri, ilk veri yüklemeniz sırasında bant genişliği daralmasını zorunlu kılabilir, çünkü bu çok büyük bir veri yükünden oluşur.

Birçok ağ yöneticisi, bant genişliğinin izlenmesinin rolünün en önemli işlevlerinden biri olduğunu düşünürken, muhtemelen’t Kişisel kullanıcılar için her şeyi temsil et ve her şeyi sonlandır. Bununla birlikte, bant genişliğinizi değerlendirmek ve potansiyel olarak yükseltmek için biraz zaman harcamaktan hala çok şey kazanılacaktır. Bilgisayarlar ve ağlar geliştikçe, onu etkileyen faktörlerin sayısının da arttığını unutmayın. Basit bir internet hız testinin ötesine geçmek ve bant genişliği veriminizin daha kapsamlı bir değerlendirmesini yapmak istiyorsanız, analiz etmenize ve optimize etmenize yardımcı olabilecek bir dizi farklı yazılım seçeneği vardır..

Peki, bant genişliği nedir? Umarız her şey açıktır.

Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

5 + 5 =