Bir VPN veri kullanıyor mu?

Dört harf modern dünyayı özetleyebilseydi, “veri” markaya oldukça yakın olurdu.


Biz’sürekli olarak bunun Büyük Veri çağı olduğunu ve “veri benlikleri” bedenlerimiz ve zihinlerimiz kadar önemlidir. Ve biz’ayrıca verilerinizi iyi bir sebeple yakın bir şekilde korumanızı tavsiye ederiz. Veri ihlalleri mali durumumuzu bozabilir ve kimlik hırsızlığına yol açabilir, bu yüzden’almaya değer tavsiyeler.

Veri güvenliği söz konusu olduğunda Sanal Özel Ağlar (VPN'ler) listenin başında yer alır. Ancak bu uygulamalar verileri nasıl kullanır? Mobil cihazlar için veri domuzları mı ve veri faturalarınız üzerinde bir etkisi olacak mı??

Bu blog, VPN veri kullanımı hakkında bilmeniz gereken her şeyi açıklayacaktır. Umarım, bazı efsaneleri giderebilir ve konuları doğrudan ayarlayabiliriz, güvenlik ihtiyaçlarınız için ideal VPN'yi bulmanıza yardımcı oluruz.

VPN veri kullanıyor mu??

VPN'ler, gönderdiğiniz verileri şifrelemeyi ve çevrimiçi kimliğinizi anonimleştirmeyi amaçlamaktadır. Bu özellikler, bazı kişilerin VPN'lerin kullandığınız veri miktarını İSS'lerden veya mobil sağlayıcılardan gizleyebileceğini iddia etmesine yol açar.

Bu, potansiyel olarak birçok ISS tarafından kademeli ödeme yapılarının bir parçası olarak kullanılan veri sınırı politikaları üzerinde çalışırken faturaları düşürmenin yolunu açabilir.

Ama doğru mu? Bir şey hemen anlaşılmalı: şu sorunun cevabı: “VPN veri kullanıyor mu” Evet. VPN'lerden gelen şifreli trafik ISS'nizden geçmelidir’s sunucuları VPN sunucuları tarafından işlenmeden önce. o’sadece web'in kaçınılmaz bir yönüdür’mimarisi.

Verileriniz İSS'nizden veya mobil şirketinizden geçtiğinde’s sunucuları kazandı’neleri içerdiğini bulmak mümkün değil. Bilgileri şifrelemek için VPN'nize güvenebilirsiniz. Ancak VPN veri kullanımının gizlenmesi çok daha zordur.

İSS'niz, gönderdiğiniz ve aldığınız ham veri miktarını izleyebilecektir. Teoride, faturalarınız’t VPN kullanımıyla azaltılamaz veya arttırılamaz. Ama bu’hikayenin tamamı değil.

VPN veri kullanımını artırır mı??

Birincisi, VPN'ler aslında tükettiğiniz veri miktarını artırabilir ve daha yüksek aylık faturalara yol açabilir.

Bu neden? Yanıt, VPN'lerin verilerinizi şifreleme biçiminde yatmaktadır. Şifreleme her zaman bir bedeli vardır. Veriler şifrelendiğinde, neredeyse her zaman “daha büyük” orijinalden daha fazla bant genişliği kaplar.

Bunun boyutu “fiyat” kullanılan şifrelemenin verimliliğine bağlıdır, ancak toplam bant genişliğinizin% 15'ine kadar çıkabilir. o’büyük bir veri parçası - özellikle torrentler veya akışlı hayranlar için.

Hangi VPN protokolü en az veri kullanıyor?

Tüm VPN'ler verileri içine almak için protokolleri kullanır “tüneller” bu da web'in etrafında dolaştığı için güvenli olmasını sağlar. Ancak tüm protokoller eşit değildir ve bazıları diğerlerinden çok daha az veri kullanır.

Örneğin, eski Noktadan Noktaya Tünel Protokolü (PPTP) mevcut en hızlılardan biri olmaya devam eder. Ancak, çok güvenli olmayabilir. Aslında, gizli ödeme bilgileri gönderiyorsanız asla PPTP kullanmamalısınız. Ancak Netflix'ten akış yapıyorsanız,’Düşük şifreleme yükü sayesinde iyi bir seçenek.

L2TP / IPsec güvenlik açısından daha gelişmiş ve kırılması neredeyse imkansız. O’Ayrıca göreceli olarak verimli, bağlantınızdan çok az veri tüketiyor. Ancak,’Kesişmek o kadar da zor değil ve sonuç olarak, jeo-blokerlerin etrafında çalışmak için sık sık mücadele ediyor.

Microsoft,’s SSTP başka bir seçenektir (Windows'u çalıştırdığınız sürece, akıllı telefon kullanıcıları şanssızdır). O’en güvenli değil ama engelleyiciler etrafında güvenilir bir şekilde çalışır.

Ancak SSTP, OpenVPN ile karşılaştırıldığında sönük kalır. Tüm platformlarda çalışabilen OpenVPN verimli (L2TP / IPSec veya PPTP kadar hızlı olmasa da) ve esnektir. O’aynı zamanda hız ve güvenlik arasında bir denge kurar. Kullanıcılar ayrıca OpenVPN'in birkaç şekilde geldiğine dikkat etmelidir. Örneğin, 256 bit ve 128 bit sürümler vardır ve “gizlilik” çeşitleri de. 256 bit Stealth OpenVPN rahatça en yavaş olanıdır - şifreleme ve hız arasındaki dengeyi yansıtır.

Sonunda, orada’s IKEv2. Mobil cihazlar için tasarlanan IKEv2, Android ve iOS için en iyi seçenektir. O’hızlı, verimli ve güvenli. Kazandın’Yine de tüm VPN'lerle paketlenmiş olarak bul, ancak yapabilirsen avla.

Daha fazla oku: En Güvenli VPN protokolleri

Veri sınırlarına karşı VPN kullanımı var mı?

Şimdi izin ver’s VPN veri kullanımı ile ilgili önemli sorulardan birine geçer. Buradaki sorun değil’t Bir VPN'nin veri kullanıp kullanmadığı. o’pazarlık yapılamaz. Bunun yerine, VPN'lerin mobil şirketler ve İSS'ler tarafından dayatılan veri sınırlamalarından kaçınıp kaçamayacağını bilmemiz gerekir. Bu durumda, kullanıcılar telekom faturalarından büyük miktarlarda tasarruf sağlayabilir.

Yukarıda açıkladığımız gibi, genel olarak konuşursak, İSS'ler ne kadar veri tükettiğinizi söyleyebileceklerdir. Yani her şey karşısında,’VPN'lerin, ISS'leri gerçekte olduğundan daha az tükettiğinizi düşünmeleri için kandırmaları mümkün değildir.

Ancak, işler değil’t Oldukça basit. Bazı kapaklar daha karmaşıktır, web'e göz atma, akış, P2P indirmeleri vb..

Eğer bu tür “yumuşak” sınırlama yerinde, VPN'ler büyük bir yardımcı olabilir. Onlar yapabilirken’Ham veri kullanımını gizlemek, İSS'lerin ne tür veriler kullandıklarını söylemelerini zorlaştırabilir. Bu nedenle, sağlayıcınız video akışı için bir kapak kullanıyorsa, bir VPN bu kapağı zorlamak için zorlaştıracaktır.

Yani, eğer’merak ediyorum: “ISS'imi dolaşmak için bir VPN kullanabilir miyim’s veri sınırı,” şansın olmayabilir. VPN'ler etkileyici güvenlik araçlarıdır, ancak’t mucize çalışanlar ve neler başarabilecekleri konusunda gerçekçi olmalısınız.

VPN'ler ISP sınırlamasıyla mücadele etmek için ne yapabilir??

Bununla birlikte, VPN'lerin neredeyse kesinlikle yardımcı olabileceği bir sorun var: ISS kısma.

Birçok internet sağlayıcısı, kullanıcıların belirli sitelere eriştiğini görünce bağlantıları kısmaya başladı. Örneğin, ISS'niz Netflix veya HBO gibi akış platformlarından veri paketleri indirdiğinizde bunu söyleyebilir.

Onlar değil’bağlantıları daha geniş ihtiyaçlarına uygun şekilde kısmak gerekiyordu, ancak ISS'ler sık ​​sık kullanıyor. Kullanıcıların serbestçe video akışı yapmasına izin vermek yerine, diğerleri için bant genişliğini boşaltmak için hız kısıtlamaları uygular.

Bu gerçekten rahatsız edici olabilir’Netflix aboneliği için ödeme yaptım, ancak Verizon bir hız bloğu uygulamaya karar verdi. Neyse ki, VPN'ler genellikle bu tür bir azaltmayı etkisiz hale getirir.

Yukarıda belirttiğimiz gibi, VPN'ler veri paketlerini incelemek zorlaştırır, böylece Netflix verileri akışta kaybolur - her zaman ipeksi pürüzsüz görseller isteyen TV ve film hayranları için kullanışlı bir araç.

VPN'inizin ne kadar veri kullandığını etkileyen faktörler var mı??

Biz’VPN'lerin neden veri kullandığından ve şifrelemenin aylık faturalarınızda nasıl görünebileceğinden biraz bahsettik. Ancak VPN'nizin ne kadar veri tükettiğini etkileyebilecek başka bir şey var mı??

Muhtemelen. VPN'niz coğrafi konumunuzdan coğrafi olarak uzak olan çok yavaş sunuculara sahipse, bu onları daha az verimli hale getirebilir. Verilerin kimliğinin doğrulanması ile ilgili sorunlar da tekrar veri taleplerine neden olabilir, bu da ekstra veri kullanımı olarak ortaya çıkar.

Bazı durumlarda, düşük kaliteli VPN'ler de tarayıcınıza veya istemcinize reklam gönderir, bu da bant genişliğinize daha fazla bagaj ekler. Ve en kötü durumlarda, kötü amaçlı yazılım veya izleme çerezleri enjekte edebilirler. Bu, bağlantınıza fazladan bir yük de ekleyebilir.

Ancak en iyi VPN'lerde, tek gerçek yük şifreleme ve protokollerden kaynaklanır. Ve en iyisi bu ek yükleri mümkün olduğunca hafif tutar.

Verileri olabildiğince verimli kullanan bir VPN seçin

Ne öğrendik? Yeni başlayanlar için VPN'ler’Sihirli bir değnek yok. Yapabilirler’t ISS'leri veya mobil şirketleri, cihazınız ve diğer web sunucuları arasında ne kadar veri akışı olduğunu görmeyi durdurun. Böylece tükettiğiniz temel veri miktarı’gizlenemez.

Dahası, VPN'ler kaçınılmaz olarak “şifreleme yükü” kullandığınız verilerin üstünde. o’Güvenlik açısından çok iyi bir şey, çünkü verilerinizin düzgün bir şekilde korunduğunu gösteriyor.

Ancak VPN'ler, ISS azaltma formları üzerinde çalışmanıza yardımcı olabilir ve özellikle akış platformlarına erişmede yararlıdır. Güçleri, ne kadar veri kullandığınıza değil, verilerinizin doğasını gizleyebilecekleri şekilde yatar.

Bir VPN seçerken, birkaç şeyi dikkate almanız gerekir. İlk olarak, hızlı sunucular şifreleme yükünü telafi edecektir. 256 bit şifreleme ile OpenVPN gibi gelişmiş protokollerle dengelenmeleri gerekiyor.

Hız ve güvenlik arasında bir denge kurarsanız,’t Veri büyüklüğünüze dokunmayın ve kazandınız’t verilerinizi ifşa etme. Ve unutmayın: tüm VPN'ler her iki gereksinimi de karşılayamaz, bu yüzden akıllıca seçin ve’t Veri sınırlarını veya ultra hızlı hızları yenme vaatleriyle aldanmayın.

Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

− 2 = 3