IPv4 ve IPv6 arasındaki fark nedir?


IPv4 ve IPv6, VPN'lerle çalışırken yaygın olarak kullanılan iki terimdir. Ancak, bu, bu oldukça teknik sondaj terimlerinin tam olarak ne olduğunu ve ne anlama geldiğini merak etmenize neden olabilir. Eh, aşağıdaki makale bu soruların her birini ve daha fazlasını cevaplayacaktır..

Ancak, web'de çok fazla bilgi olduğundan, IPv4 ve IPv6 arasındaki farkı bulmayı umduğunuzda aradığınız cevapları bulmakta zorlanabilirsiniz. Neyse ki, bu iki protokol arasındaki varyansları daha derinlemesine inceleyen bu kapsamlı kılavuzu sağlayarak size yardımcı olmak için buradayız.

Yani, eğer’IPv4 ve IPv6'nın neden bu kadar önemli olduğunu ve IPv6'nın VPN kullanıcıları için neden önemli bir faktör olabileceğini keşfetmek istiyorsanız, bilmeniz gereken tüm temel bilgileri sağladığımız için okumaya devam edin.

IPv4 nedir ve nasıl çalışır??

IPv4, İnternet Protokolünün dördüncü versiyonu olarak tanımlanabilir. 1983 yılında tanıtıldıktan sonra,’bir süredir var olduğunu söylemek güvenlidir. Kuruluşundan bu yana, IPv4 internette en yaygın tanımlayıcı olarak kalmıştır. Temelde noktalarla ayrılmış 4 sayıdan oluşur ve 255 sayısı sıklıkla dahil edilir. Buraya’s standart bir IPv4 adresi örneği - 255.124.45.126.

IPv4 adresleri olmadan, bilgisayarlar birbirleriyle iletişim kurma yeteneğine sahip olmazlar, bu da verilerin kaotik bir şekilde dolaşmasına neden olur. Bu nedenle, bu özel kavramın web üzerinde çoğu IP adresi oluşturmaktan sorumlu olduğu söylenebilir..

Ancak, IPv4 adresleri söz konusu olduğunda bu özel protokol uzun süredir var olduğu için birkaç sorun var. Şu andaki şu anda, çok fazla IPv4 adresi var, bu da tükenmeden önce sadece bir zaman meselesi olacağı anlamına geliyor. Bu nedenle, IPv6'nın en kısa sürede yeni standart haline gelmesi için hızlı takip edilmesi yönünde çağrılar yapıldı..

Diğer sorunlar arasında, düzenli olarak gerçekleşen hiçbir ağ erişim mesajı yer alır. Bu, günümüzde ve çağda giderek daha fazla görülüyor, internet hizmetlerinin dondurulması ve tutarlı ISP kesintileri çok sık meydana gelen bir şey haline geliyor.

Bunu akılda tutarak, IPv4'ün ömrünün sonuna geldiğini ve daha sonra değil, daha erken değiştirilmesi gerektiğini önermek uygun olacaktır. Ancak, soru hala devam ediyor - IPv6 tüm bu sorunların cevabı mı? İzin Vermek’Bu yeni protokole daha yakından bakalım.

IPv6 nedir?

Basitçe söylemek gerekirse, IPv6, daha önce bahsedilen IPv4 olan eski sürümün yerini almak için getirilen İnternet Protokolü'ne bir yükseltmedir. Ancak, IPv4 ve IPv6'nın, protokollerin her biriyle karşılaşılan sorunlar çözülene kadar yıllarca birlikte var olmaya devam etmesi büyük olasılıktır..

IPv6, IP adreslerinin arzını aşan potansiyel talep sorunuyla mücadele etmek için 1990'ların ortasında tanıtıldı. Önümüzdeki birkaç yıl içinde, IPv4 protokolünü kullanan çok sayıda adresin neden olduğu aşırı tükenme nedeniyle hızla eski haline gelen IPv4 protokolünün yerini alacak. İnternetin yavaş yavaş büyümesine yardımcı olmak için tasarlanan IPv6, iletilen toplam veri trafiği miktarının ve bir dizi bağlı ana makinenin sabit bir hızda artmasını sağlar..

IPv4 ile karşılaştırıldığında’IPv6 adres türlerinin çok geniş olduğunu söyleyebiliriz, bu da IPv6 adreslerinin uzunluğuna bağlıdır. Bu yükseltilmiş 128 bit içerirken, daha önce IPv4 ile 32 bit idi. Bu da, tükenme sorunlarının artık bir sorun olmayacağını garanti ediyor, bu da IPv4 söz konusu olduğunda tam tükenmenin hızlı yaklaştığını düşünen harika bir haber..

Ancak, IPv6’t problemsiz gelmez. IPv4 gibi, herhangi bir ağ erişimi bildirimi gerçekleşmeyebilir, bu da çevrimiçi oyunlar oynamayı veya TV şovlarını ve filmleri çevrimiçi yayınlamayı sevenler için sinir bozucudur. Ne’daha fazla, sen’IPv6 protokolünden güvenlik sorunlarının IP adresi sızıntılarının meydana gelebileceğinden kaynaklandığını da göreceksiniz. Bu, IPv6 desteğini tutan birçok VPN sağlayıcısının en büyük nedenlerinden biridir - bunun yerine şimdilik IPv4 desteğine bağlı kalmayı tercih etmek.

IPv4 ve IPv6 arasındaki fark nedir?

Kılavuzun başlarında, her protokole ayrı ayrı daha yakından baktık. Ama burada’IPv6 ve selefi arasındaki farkları tam olarak açıklayan bir tablo:

IPv4 IPv6
32 bit sayısal adres kullanır 128 bit IP adresi kullanır
Adresler ondalık olarak, noktalarla ayrılmış dört sayı olarak yazılır; 69.89.31.226 Onaltılık olarak yazılır ve iki nokta üst üste ile ayrılır; 5ffu: 1890: 4545: 3: 200: f8ff: gt34: 46re
IP adresleri için geçerli standart Standart olarak uçtan uca şifreleme içerir
1983'ten itibaren geliştirildi 1990'ların ortalarında tanıtıldı

IPv4, IPv6 ve VPN'ler arasındaki ilişki

Şu anda, orada’t Bir protokol olan IPv6'yı destekleyen birçok VPN’t Henüz popülaritesi açısından tamamen çıkarıldı. Mevcut nesil IPv4'ün hala yaygın olarak kullanılması göz önüne alındığında bu şaşırtıcı değildir ve bu nedenle birçok VPN sağlayıcısı için tercih edilen protokol olmaya devam etmektedir. Bu, 1983'ten beri etrafta olmasına rağmen.

Bu nedenle, IPv4 kullanan bir VPN'nin yazma sırasında muhtemelen daha iyi bir seçenek olduğunu önermek uygun olacaktır. IPv6 daha popüler hale gelmesine rağmen, IPv6 gelişmiş güvenlik göz önünde bulundurularak geliştirildiğinden, seçtiğiniz VPN sağlayıcısına her zaman güncel olmaya değer. Oldukça popüler VPN sağlayıcı NordVPN, 2017'de IPv6 desteğini uygulamaya koydu ve tüm platformlarda sızıntı koruması vardı. Bu, gizliliklerinden endişe duyanlar için harika bir haber.

ExpressVPN, IPv6 desteğine değinen bir başka harika VPN hizmetidir. Ancak, işler dururken, henüz platformlarında protokol için tam destek uygulamadılar. Buna rağmen,’t İleride IPv6'yı desteklemeyi reddetti. Bu nedenle’ExpressVPN aboneliğiniz varsa ve bir noktada IPv6 protokolünü kullanmak istiyorsanız, resmi web sitelerine göz atmaya değer.

Son düşünceler

Yani, işte burada! Bu, IPv4 ve IPv6 arasındaki farkla ilgili tam kılavuzumuzu sonuçlandırıyor. O’IPv4, İnternet Protokolünün onlarca yıldır var olan bir sürümü olduğu için IPv6'nın hızlı bir şekilde izlenmesi için ciddi bir ihtiyaç olduğunu görmek açıktır..

Şimdilik, iki versiyon yan yana var olmaya devam ediyor. Ama zamanla kesinlikle kazandı’IPv6'nın yeni standart olması şaşırtıcı değil. Sonuçta, çok daha fazla IP adresi aralığına izin veriyor - IP adreslerine olan talebin muhtemelen şimdiye kadarki en yüksek olduğu bir çağda kesinlikle çok önemli bir şey.

Sonunda, IPv4 uzun zamandır var olduğu ve yıllar geçtikçe daha eski hale geldiği için aşamalı olarak kaldırılacak. Bununla birlikte, IPv6'nın muzdarip olduğu yukarıda belirtilen sorunlar ortadan kaldırılıncaya kadar, IPv4 tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaya devam edecektir. Bu, özellikle o protokolü kullanan birçok VPN için geçerlidir.

Buna rağmen, ExpressVPN gibi sağlayıcılar, IPv6'nın popülaritesi arttıkça, yakın gelecekte bir noktada uygun olduğunu düşünürlerse, yükseltilmiş protokolle uyumluluk eklemeyi düşüneceklerini belirttiler..

Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

− 1 = 2