SSL VPN nedir?

VPN'ler farklı kategorilere ayrılma eğilimindedir ve SSL ile IPSec VPN'ler arasındaki ayrım en yaygın olanlardan biridir. Farkı bilmek güvenlik çözümleri yapabilir veya bozabilir, bu yüzden’SSL VPN nedir ve işlemlerinize nasıl uygulanabileceği hakkında daha ayrıntılı olarak bakar.


Eğer sen’SSL VPN'nin ne olduğunu merak ederek, bilmeniz gereken ilk şey Güvenli Yuva Katmanı anlamına geldiğidir. Sen’Şirketlerin müşterileri SSL şifreleme kullanımları hakkında bilgilendirmeyi sevdikleri e-Ticaret mağazalarından ürün satın alırken sıklıkla terim karşımıza çıkar. o’s çünkü SSL bir “asma kilit”, bireysel bilgisayarlar ve ödeme portalları arasında güvenli bağlantı kurulmasını sağlar. Ama bu’s tüm SSL hakkında değil, biz’öğreneceğim.

SSL VPN nasıl çalışır??

SSL ayrıca birçok Sanal Özel Ağın (VPN) anahtar bileşenidir ve burada’Temel bir SSL VPN'in nasıl çalıştığı. IPSec tabanlı hizmetlerin aksine, SSL VPN sağlayıcıları VPN'lerini web tarayıcılarına yerleştirebilir. Bu yüzden orada’Harici bir istemciye gerek yok ve kullanıcılar’VPN'lerini ayrı ayrı tetikleme konusunda endişelenmenize gerek yok. Sadece tarayıcı ile yüklenir ve web'de gezinirken hemen korur.

Bunu başarmak için SSL VPN'leri, verilerin tarayıcılara girildiği noktadan hedeflerine ulaştığı ana kadar uçtan uca şifreleme kullanır. Bugünlerde,’aynı zamanda büyük ihtimalle kazandıklarını’t SSL'nin kendisini kullanmaz. Bunun yerine endüstri standardı SSL'dir’s Taşıma Katmanı Güvenliği (TLS) olarak bilinen ancak aynı şekilde çalışan ardıl protokolü.

SSL VPN'in nasıl çalıştığının bir başka yönü de birkaç farklı SSL VPN türü olmasıdır..

  • SSL Portal VPN'leri - Bu VPN'ler belirli web sitelerine tekli bağlantılar oluşturur ve bunlar daha sonra “portalları” şirket veritabanları veya sipariş sistemleri gibi diğer hizmetlere. Parolalarla veya diğer kimlik doğrulama yöntemleriyle erişim ağ geçitlerine sahip olma eğilimindedirler.
  • SSL Tüneli VPN'leri - Bu SSL VPN hizmetleriyle, kullanıcılar bir SSL VPN bağlantı noktası üzerinden birden çok siteye erişebilir. Bu çevrimiçi hizmetler’bu VPN'lerde kullanılan SSL şifrelemesi, “tünel” kullanıcıdan gönderilen veya kullanıcıya gönderilen tüm verileri içeren.

Bu tür VPN, mevcut yazılım sistemleriyle uyumlu hazır çözümlere ihtiyaç duyan ve genellikle web tabanlı etkinlik için yüksek derecede korumaya sahip basit uygulamalara ihtiyaç duyan insanlara uygun olan işletmeler arasında popülerdir..

SSL VPN güvenli midir??

SSL VPN'leri, kullanım kolaylığı ve düşük maliyetli ek yükleri sayesinde son derece popüler hale geldi, ancak orada’bir av. Bazı uzmanlar, SSL VPN'in nasıl çalıştığı konusunda önemli güvenlik sorunlarını işaretleyerek sistemde bir düşüşe neden oldu’Güvenlik bilincine sahip kullanıcılar arasında benimsenmesi.

Birincisi, özellikle Portal tabanlı SSL VPN'lerde kimlik doğrulama zayıf bir nokta olabilir. Davetsiz misafirler yasal kullanıcıları taklit ederek güvenli ağlara erişebilir ve bu VPN'leri kullanan personelin sonuç olarak yüksek düzeyde bir güvenlik disiplini koruması gerekir.

SSL tabanlı VPN'ler daha büyük ağlarda kullanılıyorsa, ağ solucan veya Truva atı saldırılarına karşı da savunmasız olabilir, yani her bir düğümün güncel tutulması ve en son siber tehditler için hazırlanması gerekir. SSL ile ilişkili kullanım kolaylığı da bir sorun olabilir. Kullanıcılar hemen hemen her bilgisayardan oturum açabilirse, kullandıkları terminallerin virüs içermediğinden emin olmak zor olabilir. Bu, ağları, tüm kullanıcı veritabanlarını tehlikeye atabilecek tuş vuruşu kaydedicileri gibi çeşitli tehditlere açık bırakır.

O zaman orada’s ağ geçidi sızdırma. Siber suçlular, gerçek SSL portallarına benzeyen portallar oluşturarak kullanıcı ayrıntılarını toplamalarına izin verebilir.

Birlikte eklenen bu tehditler, SSL kullanıcılarının güvenliğe karşı kullanım kolaylığını dengelemeleri ve tüm ağ kullanıcılarının güvenlik önlemleri konusunda iyi eğitimli olmaları anlamına gelir. Dolayısıyla, kilit sorunun cevabı SSL VPN güvenli olup, kullanıcılar doğru güvenlik ortağını tedarik ederse ve ağlarını korumak için adımlar atarsa.

SSL VPN ve IPSec VPN'leri: Ne’fark?

Eğer sen’SSL VPN uygulamayı düşünüyorsanız, büyük olasılıkla VPN'nin ne olduğunu biliyorsunuzdur. SSL VPN ve IPSec arasında seçim yapmak ağ performansı ve güvenliği için kritik bir karar olacaktır.

IPSec (Internet Protokolü Güvenliği) uzun zamandır tüketici VPN'leri için standart olmuştur. Bu sistemlerde protokoller kullanıcı arasında tüneller oluşturur’s bağlantısı ve daha geniş internet, şifreli tarihi bir VPN şirketi aracılığıyla hedeflenen hedefe yönlendiriyor’s sunucuları.

IPSec değil’t Belirli uygulamalarla ilişkili olduğundan torrent uygulamaları, gerçek zamanlı istemciler ve web tarayıcıları tünelleri tarafından korunur. Bu nedenle, bir istemcinin VPN'inizi yapılandırması neredeyse her zaman gerekirken, bir SSL VPN istemcisi nadiren gereklidir.

SSL'nin uzak ağlar için de kurulması daha kolaydır ve saf web taraması için daha hızlı olabilir. Ancak IPSec ile ilgili bazı sınırlamaları vardır. Örneğin, yazıcılar veya depolama diskleri gibi tarayıcınızın dışındaki ağ kaynaklarına erişmek istiyorsanız, büyük olasılıkla’SSL korumalı bir portaldan bunu yapamaz.

Ancak SSL'nin başka bir büyük avantajı daha var. SSL VPN bağlantı noktası numaraları nispeten düşük olduğundan ve HTTPS protokolünü kullandığından, SSL VPN'ler’t Genellikle halka açık wi-fis ile ilgili sorunlarınız var. IPSec, yüksek bağlantı noktası numaralarının ve ESP veya UDP gibi protokollerin kullanılması nedeniyle sorun yaşayabilir.

Bazı önde gelen SSL VPN istemci seçenekleriyle tanışın

SSL, iş ağı yöneticileri ve birçok kişi için tercih edilen bir seçenek haline geldi ve SSL VPN istemci seçenekleri için büyük bir pazar ortaya çıktı. SSL'ye bakışımızı tamamlamak için ana yarışmacıların birkaçını listelemeye yardımcı olabilir:

  • Sonicwall
  • Forti İstemcisi
  • UWMC
  • Bekçiyi izle
  • Cisco
  • Baracuda

Bu sağlayıcıların birçoğu, farklı endüstri sektörleri için uzman hizmetlerin yanı sıra e-posta tehditlerini, fidye yazılımlarını ve diğer siber tehlikeleri ele alan ürünlere sahiptir. Yani eğer sen’SSL VPN'in nasıl çalıştığını bildiğinizden ve çok yönlü, kullanımı kolay güvenli bir portala ihtiyacınız olduğundan emin olun, işi yapmaları gerekir.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

+ 52 = 59