Uzaktan Erişim VPN

Uzaktan erişim VPN'si ile, bilginin depolandığı yerde olmak zorunda kalmadan yerelleştirilmiş bilgilere erişebileceksiniz. Bu nedenle, uzaktan erişim VPN'leri üretkenliği artırır ve ayrıca personel maliyetlerini azaltır, çünkü ağ kaynaklarına erişmek için yerde fiziksel olarak mevcut olan diğer kişilere bağımlı olmaya gerek yoktur..


VPN uzaktan erişim, İnternet alanında şifreli bir tünel oluşturarak ağ kaynaklarına güvenli erişim sağlar. İnternet'in modern VPN teknolojileriyle birlikte her yerde bulunması, kuruluşların ağ erişimini herhangi bir yere, herhangi bir kişiye ve her zaman güvenli bir şekilde genişletmesini sağlar..

Uzaktan Erişim VPN nedir?

Daha önce belirtildiği gibi, uzaktan erişim VPN'si fiziksel olarak mevcut olmadan ağa bağlanmanıza izin verir, ancak uzaktan erişim VPN'si tam olarak nedir? Uzaktan Erişim VPN, birden çok kullanıcının belirli bir ağa bağlanmasına ve ağ kaynaklarını, ağın bulunduğu yerde fiziksel bir varlık olmadan kullanmasına izin vermek için oluşturulan bir VPN olarak tanımlanabilir.

Kullanılabilir bir internet bağlantısı kullanarak, uzaktan erişim VPN, uzak kullanıcıların karşılaştığı birçok zorluğu ortadan kaldırır, çünkü bir internet bağlantısı bulmak ve herhangi bir yere bağlanmak çok kolaydır. İnternet bağlantısı almak çok kolay olmasına rağmen, bu bağlantılar genellikle düşündüğünüz kadar güvenilir veya ucuz değildir..

Uzaktan Erişim için VPN Çözümü

Kullanıcıların ağ kaynaklarını uzaktan kullanmalarına izin vermenin yanı sıra, uzaktan erişim için bir VPN çözümünün farklı kullanıcıların farklı erişim izinleri gerektirebileceğini ve farklı cihazlar kullanabileceğini hesaba katması gerekir. Örneğin, bazı kullanıcılar Windows tabanlı cihazlara sahipken, diğerleri Apple tabanlı cihazlara sahip olabilir. Standart bir VPN çözümü, bu cihazların ağa kolay ve güvenli bir şekilde bağlanmasını sağlar.

VPN çözümleri ayrıca yükleniciler veya iş ortakları gibi çalışan olmayan kişilere erişimi sınırlandıran güvenli bir çözüm sunar. Bir VPN çözümü, yükleniciler ve iş ortakları ile’ ağ erişimi Web sayfaları, belirli sunucular veya erişim verildikleri dosyalarla sınırlandırılabilir, böylece ağ güvenli hale getirilir ve ağın güvenliğinin tehlikeye girmesi riski azalır.

Uzaktan erişim VPN'si nasıl dağıtılır

Uzaktan erişim VPN'i dağıtmak istediğinizde, bu amaçla Güvenli Yuva Katmanı (SSL) ve IP Güvenliği (IPsec) olmak üzere iki ana mod vardır. Bu modların her birinin, kullanıcıların veya kuruluşun erişim gereksinimlerine bağlı olarak kendi artıları ve eksileri vardır.

Farklı VPN çözümleri IPsec veya SSL protokolleri sunabilir veya bazıları her iki teknolojiyi de entegre hizmet olarak sunabilir. İki teknolojiyi bir araya getirmek, kuruluşların herhangi bir ek donanıma veya yönetimsel karmaşıklığa ihtiyaç duymadan uzaktan erişimli VPN'lerini kurmalarını sağlar. SSL tabanlı VPN'ler, bir Web tarayıcısı ve yerel şifrelemesi aracılığıyla neredeyse tüm internet özellikli tesislerden uzaktan erişim bağlantısı sunar.

SSL VPN, ağa yüklenmeden önce başka bir yazılıma ihtiyaç duymaz. Bu özellik sayesinde SSL, herhangi bir ekstra yapılandırma veya üçüncü taraf yazılımı olmadan doğrudan yapılandırılabilir ve kullanılabilir.

IPsec tabanlı VPN'ler, birçok kuruluş tarafından kullanılan dağıtım standardı uzaktan erişim teknolojisidir. IPsec VPN bağlantıları, kullanıcıya önceden yüklenmiş bir VPN istemci uygulaması aracılığıyla oluşturulur’masaüstü bilgisayar, böylece büyük ölçüde şirket tarafından yönetilen masaüstlerine odaklanıyor.

IPsec tabanlı uzaktan erişim, VPN istemci uygulamasının denetlenmesi yoluyla da çok fazla esneklik ve özelleştirilebilirlik sağlar. API'leri kullanarak IPsec istemci yazılımı, kuruluşların diğer bilgisayar uygulamalarıyla entegrasyon ve bazı özel kullanım durumları gibi uygulamada kullanılacak VPN istemcisinin arayüzünü ve işlevselliğini kontrol etmesini sağlar.

SSL VE IPsec

Hem IPsec hem de SSL VPN teknolojileri her ağ uygulamasına veya kaynağına erişim sağlar. SSL VPN, uzak kullanıcı masaüstleri için kolay bağlantı, masaüstü uygulaması bakımı ve oturum açıldığında kullanıcı tarafından özelleştirilen portallar gibi ek özellikler sunar.

SSL VPN'leri, istemcisiz ve tam ağ erişimi gibi iki tür erişim sunar. İstemcisiz erişim için kullanıcı üzerinde herhangi bir özel VPN uygulaması gerekmez’s masaüstü. Tüm VPN trafiği web tarayıcısı üzerinden gönderilir. Harici yazılım gerekmez veya indirilmez.

Tüm yazılım ve ağ kaynakları bir Web tarayıcısı aracılığıyla kullanıldığından, yalnızca intranet, Web arabirimi, e-posta ve dosya sunucusu olan uygulamalar gibi bazı istemci-sunucu ve Web özellikli yazılımlara erişilebilir.

Ayrıca, bu sınırlı erişim genellikle uzak yükleniciler veya iş ortakları için mükemmel bir seçimdir, çünkü bu uzak kullanıcıların yalnızca ağdaki bazı sınırlı kaynaklara erişmeleri gerekir. Ayrıca, tüm bağlantıları bir Web tarayıcısı üzerinden almak, SSL VPN'nin gerektirmediği özel amaçlı bir VPN ayırma özelliğiyle gelen sağlama ve destek sorunlarını ortadan kaldırır.

SSL VPN tam ağ erişimi, ağda bulunan tüm yazılımlara, sunuculara veya kaynaklara erişime izin verir. Tam ağ erişimi, SSL VPN ağ geçidine bağlandığında bir web tarayıcısı kullanılarak doğrudan kullanıcı sistemine indirilebilen hafif bir VPN istemcisi kullanılarak sağlanır.

VPN uygulama istemcisi, herhangi bir el kitabı, yazılım dağıtımı veya son kullanıcıdan herhangi bir form etkileşimi gerektirmeden dinamik olarak indirildiğinden ve güncellendiğinden, bir BT kuruluşundan çok az sistem desteği gerekir.

Bu nedenle, bu nedenle bir SSL VPN kurmanın dağıtım ve işletim maliyetlerini en aza indirir. İstemcisiz erişim gibi, tam ağ erişimi de son kullanıcıya verilen erişim ayrıcalıklarına bağlı olarak tam erişim kontrolü ve özelleştirme sağlar. Tam ağ erişimi, ofisteyken kullandıkları ağ ve uygulama kaynaklarına uzaktan erişime ihtiyaç duyan çalışanlar veya web tabanlı, istemcisiz bağlantı yoluyla teslim edilemeyen herhangi bir istemci-sunucu yazılımı için doğal olarak seçilir..

Ağ güvenliği boşluklarını işleme

Ağ güvenliği en önemli önceliktir. IPsec ve SSL VPN'ler ayrı çözüm noktaları olarak dağıtıldığında, dikkate alınması gereken daha fazla uç nokta güvenlik sorunu vardır. Ağınızda tam güvenlik sağlamanın tek yolu, uzak kullanıcılarınızdan ve VPN ağ geçidinizden geçen tüm trafiğin kırılmaz güvenliğini sağlamaktır.

Saldırganlar, güvenlik açığı olan herhangi bir uzak aygıta saldıracak şekilde veya yetersiz bir güvenlik duvarı aracılığıyla ağınıza erişmeye çalışabilir. Şifrelemeniz zayıfsa, saldırganlar ağınız ile uzak kullanıcılar arasındaki iletim sırasında verileri kesebilir. Ayrıca, çalışan veya gizlenmiş uzak kullanıcı olarak gizleme gibi doğrudan bir yaklaşım da kullanabilirler..

IPsec ve SSL Arasında Seçim Yapmak: Hangisi Daha İyi?

IPsec teknolojisi, son kullanıcılar için anlaşılabilir olduğu ve ayrıntılı bir dağıtım sürecine sahip olduğu için yaygın olarak kullanılmaktadır. Birçok kuruluş IPsec'in teknolojiyi kullanan kullanıcılar tarafından belirlenen standartlara ulaştığını görüyor.

Öte yandan SSL, dinamik, otomatik güncelleme masaüstü uygulamasına, harici kullanıcı masaüstlerine kolay erişime ve teknolojiyi işlem maliyetlerini azaltmak ve iş ortakları gibi uzak kullanıcılar için ağ erişimini artırmak için cazip bir seçenek haline getiren özelleştirilebilir kullanıcı erişimine sahiptir. müteahhitler.

Bu nedenle, kuruluşlar hem SSL hem de IPsec yaklaşımlarını kullanır. IPsec çoğunlukla mevcut kurulu taban olarak bırakılır. Ardından, SSL yeni kullanıcılar, özellikle uzak kullanıcılar, extranet iş ortakları ve yükleniciler için dağıtılır.

Her iki teknoloji de aynı platformda uygulandığında, uzaktan erişim VPN çözümleri seçimi çok basit hale getirir. İşletim ortamınız için optimize edilmiş teknolojiyi kullanmak en iyisidir.

IPsec, uç noktalara girip çıkarken bilgileri şifreleyerek ve kimlik doğrulaması yaparak tüm internet tabanlı iletişimlerinizi korumak için bir dizi mod sağlar. IPsec ayrıca açık bir standart teknolojidir, yani belirtimi zaten yayınlanmıştır ve herkes tarafından kullanılabilir. SSL VPN, IPsec VPN'den daha yüksek bir ağ düzeyinde çalışır ve bu nedenle IPsec VPN'in daha güvenli olduğu düşünülür.

IPsec neden daha iyi?

IPsec VPN'in belki de en büyük avantajlarından biri, sağlam bir işlevselliğe sahip olmasıdır. IPsec, Internet Protokolü (IP) iletişimini güvenli hale getirmek için tasarlanmış bir protokol paketidir. SSL VPN'den daha geniş bir yelpazede standart tabanlı spektrumlara, kimlik doğrulama algoritmalarına ve açık protokollere izin verir.

SSL VPN'nin önemli bir kullanımı Aktarım Katmanı Güvenliği'dir (TLS). SSL VPN standart olmadığından, tüm satıcılar tescilli bir teknoloji sunar. Tarayıcı tabanlı olduğu için yaygın internet tehditlerine eğilimlidir. Örneğin, kimlik avı siteleri kullanıcı oturum açma kimlik doğrulamasını çalmak için kullanılabilir. Ayrıca, kayıtlı IPsec VPN kullanıcılarının süreçlerin kötü ele alındığı veya hatalı çalıştığı konusunda endişelenmeleri gerekmez.

Uzak çalışanların kendilerine yüksek beklentileri vardır ve IPsec’bir ağa güvenli erişim sağlama yeteneği onu SSL VPN'den daha iyi bir seçim haline getirir (sadece belirli kaynaklara erişim sağlar). Başlangıçta, IPsec VPN uygulandığında, kapsamlı ve emek yoğun olduğu düşünülüyordu. Ancak bu algı, ağdaki tüm uç noktaların dikkate alınmasını sağlayan titiz süreçten kaynaklanmaktadır..

Güvenliği artırmak için, VPN uygulaması IPsec özellikli ağda belirtilen her aygıta yüklenir. SSL VPN, diğer taraftan, tarayıcı tabanlıdır, ancak yalnızca web proxy işlevleri gerçekleştirildiğinde, SSL VPN'in bir istemciye ve aynı cihazda benzer kullanıcı uygulaması ayrıcalıklarına ihtiyacı olacaktır..

SSL nasıl başarısız oldu?

SSL VPN, yalnızca yönetici hakları olmayan web tarayıcıları gerektiren kolay bir çözüm olarak oluşturulmuştur. SSL VPN ile tek gereken güvenli bir web sayfası açmak ve bir SSL VPN tüneli oluşturmak için web sunucusundan yanıt almaktır.

Bu kolay kullanımla, SSL VPN'lerin ağ ve önemli iş kaynaklarına erişim ile ilgili bazı sorunları vardır çünkü SSL VPN yalnızca Web için Outlook gibi web tabanlı uygulamalar tarafından desteklenir.

Uzak SSL VPN kullanıcıları, doğrudan ağ bağlantısı kullanırken veya IPsec VPN kullanırken ağdaki bazı kaynaklarda kısıtlamalar olduğunu gördüler. Tam ağ erişiminin olmaması, ortak bir SSL VPN bağlantısının kullanışlılığını azalttı.

Karma protokolün doğuşu (IPsec / SSL birleştirilmiş)

Hepsi bir arada ortamlar sunan IPsec / SSL VPN teknolojilerinin melezleri olan yeni uzaktan erişim VPN çözümleri vardır. Uzaktan erişim VPN çözümünün kuruluştaki tüm kullanıcıların gerekli standartlarına ulaşması için her iki tünel teknolojisinin paralel desteğine ihtiyaç vardır.

Her iki teknolojinin de kendine özgü özellikleri ve avantajları vardır. IPsec VPN, birçok uygulamaya erişen hem uzaktan hem de fiziksel olarak çalışanları tamamen entegre etmek istediğinizde tercih edilir. Saldırmak daha zor olduğu için daha güvenlidir. Yükleniciler veya iş ortakları, web tabanlı veya statik bağlantı noktalarına sahip az miktarda belirli yazılıma yalnızca sınırlı erişime ihtiyaç duyduklarında SSL VPN tercih edilir.

IPsec kuşkusuz işletmeler için çok güvenli, geniş ve şeffaf bir ağdır. Uzaktan erişim VPN çözümlerini değerlendirirken, maliyet etkinliği ve operasyonel verimlilik ile üst düzey güvenlik sağlayan çok büyük bir entegrasyon aramak çok önemlidir.

Ayrıca, her tür kullanıcıya uzaktan erişim sunmanız gerektiğinde karma bir IPsec / SSL VPN çözümü de düşünebilirsiniz. Küresel emeğin artması ve çalışanların kullandığı mobil cihazlardaki son artışla doğru VPN'yi seçmek çok önemlidir.

Uzaktan erişim VPN güvenliği ile dikkat edilmesi gerekenler

Solucanlar, casus yazılımlar, virüsler, veri hırsızlığı, bilgisayar korsanlığı ve uygulama kötüye kullanımı günümüzdeki en yüksek güvenlik sorunları arasında sayılmaktadır’s ağları. VPN'lerin nasıl yapılandırıldığı ve dağıtıldığı için, uzaktan erişim ve uzak ofis VPN bağlantıları bu tür tehditlerin ortak giriş noktalarıdır.

Tüm yeni ve mevcut SSL ve IPsec VPN kurulumları için, VPN'ler genellikle uygun uç nokta ve ağ güvenliği olmadan dağıtılır. Güvenli olmayan veya eksik tüm VPN güvenliği çok sayıda ağ tehdidine yol açabilir. Bu tür tehditlerle mücadele etmek için, VPN ağ geçidine bağlanmak için kullanılan sistem iyi korunmalıdır.

Kullanıcı sistemlerinin VPN oturumları sırasında indirilen veya oluşturulan dosyalar ve veriler için güvenlik, virüsten koruma, casus yazılım önleme ve kişisel güvenlik duvarı gibi uç nokta güvenlik önlemlerine sahip olması gerekir. VPN ağ geçidi, entegre güvenlik duvarı, casus yazılım önleme, antivirüs ve izinsiz giriş önleme sağlamalıdır.

Alternatif olarak, VPN ağ geçidi bu güvenlik işlevlerinden hiçbirini sağlamazsa, uygun güvenlik düzeyini sağlamak için VPN ağ geçidine bitişik ek güvenlik ekipmanları dağıtabilirsiniz. Güvenlik duvarı, casus yazılım önleme, antivirüs, izinsiz giriş önleme ve tam uç nokta güvenlik özellikleri için yazılım, herhangi bir ek ekipman, yapı veya işletimsel karmaşıklığa gerek kalmadan güvenli bir VPN çözümü sağlayabilir.

Sonuç olarak, artıları ve eksileri

Uzaktan erişim VPN, kullanıcıların ağın bulunduğu yere fiziksel olarak erişmeden ağ kaynaklarına erişmesini sağlar.

Kullanıcılara ağ kaynaklarına uzaktan erişme olanağı vermenin yanı sıra, farklı cihazların kullanımı nedeniyle farklı kullanıcıların çeşitli erişim izinlerine ihtiyaç duyabileceği bilinmelidir..

Bu nedenle, uzaktan erişim VPN'in, cihazların sorunsuz ve güvenli bir şekilde bağlanabildiğinden emin olması gerekir. Uzaktan erişim VPN'i dağıtmak için iki birincil araç vardır: IPsec ve SSL VPN teknolojileri.

Bu teknolojiler kullanıcıların kuruluş ağ kaynaklarına güvenli bir şekilde erişmesini sağlar. Teknolojiler solucanlar, virüsler, kötü niyetli saldırılar ve tehditler gibi ağ boşluklarını azaltır.

Artıları

  1. Uzaktan erişim VPN, dağıtım maliyetlerini, karmaşıklığı ve ekstra yönetim ihtiyacını azaltır.
  2. İstenmeyen siber saldırılara karşı korur.

Eksileri

  1. Uzaktan erişim VPN'si, düzgün yapılandırılmamışsa güvenlik sorunlarına neden olabilir.
Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

− 1 = 5