VPN yoğunlaştırıcı nedir?


Mevcut finans piyasasında şirketler tüm dünyada birden fazla şube açıyor. Ana rIPSec
Bunun sebebi pazar paylarını artırmak ve ana rakiplerini aşmaktır. Sonuç olarak, çalışanların merkez ofise rapor vermeleri her zaman mümkün değildir. Ayrıca, birden fazla ofis kurmak maliyetli bir girişimdir ve merkez ofise uzaktan erişmenin bir yoluna ihtiyaç vardır. Sanal Özel Ağın icadı, işleri çok daha kolay hale getirdi.

Uzaktan çalışan kişiler artık güvenli ve güvenilir iletişimin yanı sıra, çalıştıkları şirketin ortak kamu ağından kaynaklara erişmek için özel ağlarını genişletebilirler. İnsanlar dünyanın herhangi bir yerinden VPN'de oturum açabilir ve kaynaklara merkez ofisteymiş gibi erişebilirler. Bir VPN yoğunlaştırıcının bulunması, birden çok VPN'nin yönetilmesini kolaylaştırdı.

VPN yoğunlaştırıcıları ortaya çıkmadan önce, farklı işletmeler VPN'lerini yönetmek için birden fazla yönlendirici dağıttılar. Yönlendiricilerin ucuz olmadığını akılda tutarak çok maliyetli bir yatırım olduğunu kanıtladı..

VPN yoğunlaştırıcı nedir? Çok az insan bu sorunun cevabını biliyor ve birçoğu bunu birden çok ofis ağını ana bilgisayar veritabanına bağlamak için kullanılan siteden siteye VPN ile karıştırıyor. Sonuç olarak, farklı kuruluşların hassas bilgilerini açık sistemlerde bıraktığını görmek sizi şaşırtmayacak. Bunu tanımlamanın en iyi yolu: birden çok güvenli ve uzak bağlantıyı (VPN tünelleri) işlemek için kullanılan gelişmiş bir yönlendirici.

Başka bir deyişle, VPN iletişim altyapılarını oluşturmak ve yönetmek için özel olarak tasarlanmış bir cihazdır. Bazı gelişmiş veri ve ağ güvenliği ekleyerek VPN yönlendiricisinin güvenlik özelliklerini artırır. Bir VPN yoğunlaştırıcının çok sayıda VPN tüneli oluşturma ve yönetme yeteneği, günümüzde popüler olmasını sağlar’iş dünyası.

Cisco VPN yoğunlaştırıcılar

Cisco, birçok farklı VPN yoğunlaştırıcısı üreten bir şirkettir. Bir Cisco seçerseniz’ürününüze bağlı olarak, bulunduğunuz yerden bağımsız olarak uygun maliyetli, esnek ve güvenilir uzaktan erişim garantilidir. Cisco VPN yoğunlaştırıcıları, işletmelerin günlük iletilerini yerleşik bir olay izleyiciye iletmelerini sağlayan bir sistem günlüğü özelliğine sahiptir. Sonuç olarak, uyarıları ve raporları yönetmek için bir kontrol paneli yapılandırabilirsiniz.

Cisco Meraki VPN yoğunlaştırıcı

Bu en popüler yoğunlaştırıcılardan biridir. Çok geniş bir uzak çalışan ve müşteri ağı gerektiren büyük şirketler için çok etkilidir. VPN'leriniz dağıtmak için çok az karmaşıklık gerektiriyorsa, bu mükemmel bir seçenektir. Ancak, kullanıcıdan siteye VPN yapılandırması sırasında IPSec üzerinden LT2P kullanıldığında bu yoğunlaştırıcı zayıftır.

ShoreTel VPN yoğunlaştırıcı

Bu, büyük ağınıza uzak bir IP telefon şebekesi eklemek istiyorsanız mükemmel olan başka bir popüler seçenektir. IP telefonları için güvenli bir bağlantı oluşturur ve böylece teknisyenlerin esnek ve güvenli bir uzaktan çalışma politikası uygulamasını sağlar. Uzak kullanıcıların geniş bant yönlendiriciye bağladıkları bir ShoreTel IP aygıtı vardır. Yönlendirici daha sonra ShoreTel VPN Yoğunlaştırıcıya bağlanmalarını sağlar.

Neden bir VPN yoğunlaştırıcıya yatırım yapmalı?

Uzak masaüstü erişim yazılımını kullanarak uzak ağlara erişirken, her zaman harici saldırıların yapılabileceği bir güvenlik açığı (zayıf nokta) vardır. Bilgisayar korsanları ağa erişebilir’Masaüstü VPN oturum açma bilgilerini almayı başarırlarsa statik IP. Sonuç olarak, şifreyi kırıp tespit edilmeden kırılabilirler. Birçok orta ve küçük işletme bu yolla yılda çok para kaybeder.

Bu nedenle, iyi bir VPN yoğunlaştırıcısına yatırım yapmak faydalı olacaktır. Şirketin’s LAN harici tehditlere karşı güvende ve yalnızca şifreli veri güvenli bir tünel üzerinden akıyor. Şu anda oldukça pahalıdırlar. Örneğin, Netgear ProSafe SSL VPN yoğunlaştırıcı gibi en ucuz olanlardan biri için yaklaşık 340 dolar ödeyebilirsiniz. Bu orada en iyisi değil, ama işi yapıyor.

Kullanımları

Basit bir ifadeyle, bir VPN yoğunlaştırıcı uzak kullanıcılar için bir bağlantı noktası görevi görür. Erişebilmeniz için önce İnternet'e bağlanabilmeniz için VPN istemcisini başlatmanız gerekir. Sinyal şimdi şifreli tünelden yoğunlaştırıcıya akacaktır. Yoğunlaştırıcı bunu doğrular ve daha sonra genel ağ üzerinden akarken RAS maruziyetinden korur..

VPN yoğunlaştırıcı vs VPN istemcisi

Hem VPN yoğunlaştırıcılarının hem de VPN istemci yönlendiricilerinin benzer şeyler yaparken, biraz farklı olduklarını ve karıştırılmamaları gerektiğini belirtmek önemlidir. Bir VPN yoğunlaştırıcı çoğunlukla dünyanın dört bir yanından milyonlarca müşteriyle ilgilenen işletmeler tarafından kullanılır. Öte yandan, bir VPN yönlendirici sadece birkaç uzak bağlantıya sahip olmanızı sağlar, bu nedenle küçük ölçekli kullanım için popülerdir.

VPN yoğunlaştırıcılar vs siteler arası VPN'ler

Siteden siteye VPN'lerin yoğunlaştırıcılardan farklı olduğunu bilmek önemlidir. Yakındaki konumda çalışan en fazla 5 siteye bağlanmak istiyorsanız, siteden siteye VPN'ler iyidir. Birine sahip olmak, farklı siteleri yönetmek için birden fazla yönlendiriciye sahip olmanın maliyetinden tasarruf etmenizi sağlar. Ancak, birkaç farklı konumdan daha fazlasından kaynaklara erişen farklı ana bilgisayarlarla uğraşıyorsanız, VPN yoğunlaştırıcı en iyi çözümdür.

VPN yoğunlaştırıcı SSL ve IPsec şifrelemesi

Web tabanlı uygulamalar için, tüm VPN yoğunlaştırıcılar IPSec veya SSL kullanarak VPN şifrelemesini kullanır. IPSec kullanımı, VPN tünelini bağlamak için bir istemci yazılımınızın olmasını gerektirir. Yüksek güvenlik ve şifreleme seviyesine sahiptir ve daha yapılandırılabilir seçenekler sunar. Ancak, IPSec yalnızca bağlantı noktası herhangi bir mobil bağlantıyı engellediğinden uzaktan erişimi düzeltmek için geçerlidir.

SSL, birden çok uzak kullanıcının farklı araçlar (hem statik hem de dinamik) kullanarak bağlandığı bir senaryo ile popülerdir. Standart web şifrelemesine sahip olduğundan son kullanıcı yapılandırmasına gerek olmadığından bağlanmak daha kolaydır. Ancak, SSL bazı işletim sistemleri ve uygulamalarla uyumlu olmayabilir. Sonuç olarak, tüm gadget'lar bağlanmayacak.

Artıları & Eksileri

Ağa bir VPN yoğunlaştırıcının eklenmesi, fazladan bir şifreleme katmanı ekleyerek güvenliği artırır. Uzak istemciden uç ofise giden veriler uçtan uca şifreleme ile korunur. VPN yoğunlaştırıcılarla, ana ofise bağlanabilecek uzak ana bilgisayarların sayısıyla sınırlı değilsiniz. Sonuç olarak, şirketlerin büyümelerini ve kârlarını maksimize etmelerini sağlar.

Ana dezavantajı biraz pahalı olmasıdır. Ucuz bir yoğunlaştırıcı bulabilirsiniz, ancak çok fazla yapılandırma ücreti ödersiniz. Bazı yoğunlaştırıcılar sorun gidermek için karmaşıktır ve bu nedenle bunları yönetmek için yetkili bir teknisyene ihtiyaç duyarlar. Bu, şirketin daha fazla para harcamak zorunda kalacağı anlamına gelir.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

45 − = 36