Aký je rozdiel medzi IPv4 a IPv6?


IPv4 a IPv6 sú dva bežne používané pojmy, pokiaľ ide o prácu s VPN. Ale potom by vás to mohlo zaujímať, čo presne sú tieto skôr technické výrazy a čo znamenajú? Stáva sa, že nasledujúci článok odpovie na každú z týchto otázok a ďalšie.

Keďže je však na webe k dispozícii toľko informácií, možno budete len hľadať odpovede, ktoré hľadáte, keď dúfate, že zistíte rozdiel medzi IPv4 a IPv6. Našťastie sme tu, aby sme vám pomohli poskytnutím tohto komplexného sprievodcu, ktorý sa hlbšie ponorí do rozdielov medzi týmito dvoma protokolmi..

Ak teda’Rád by som zistil, prečo sú IPv4 a IPv6 také dôležité a prečo by mohol byť pre používateľov VPN dôležitým faktorom, jednoducho pokračujte v čítaní, pretože poskytujeme všetky základné informácie, ktoré potrebujete vedieť..

Čo je to IPv4 a ako to funguje?

IPv4 možno opísať ako štvrtú verziu internetového protokolu. Po zavedení v roku 1983 to bolo’s bezpečnosťou povedať, že to už nejaký čas existuje. IPv4 je od svojho vzniku najbežnejším identifikátorom na internete. Pozostávajú v podstate zo 4 čísiel, ktoré sú oddelené bodkami, pričom často sú zahrnuté aj čísla 255. Tu’s príklad štandardnej adresy IPv4 - 255,124,45,126.

Bez adries IPv4 by počítače neboli schopné navzájom komunikovať, čo by následne viedlo k chaotickému obehu údajov. Preto je možné povedať, že tento konkrétny koncept je zodpovedný za generovanie väčšiny IP adries na webe.

Existuje však niekoľko problémov, pokiaľ ide o adresy IPv4, pretože tento konkrétny protokol existuje už tak dlho. V súčasnej dobe existuje príliš veľa IPv4 adries, čo znamená, že to bude len otázka času, kým dôjde k vyčerpaniu. Z tohto dôvodu sa volajú po rýchlom sledovaní IPv6, aby sa čo najskôr stal novým štandardom.

Medzi ďalšie problémy patria pravidelné správy o prístupe k sieti. V súčasnej dobe a čoraz častejšie sa to prejavuje tým, že zmrazenie internetových služieb a dôsledné výpadky poskytovateľov internetových služieb sa stávajú čoraz častejšie..

Vzhľadom na to by bolo vhodné navrhnúť, že IPv4 sa blíži ku koncu svojej životnosti a je potrebné ho nahradiť skôr ako neskôr. Otázkou však zostáva - je IPv6 odpoveďou na všetky tieto problémy? nechať’bližšie si prečítajte tento novší protokol.

Čo je to IPv6?

Zjednodušene povedané, IPv6 je inováciou internetového protokolu, ktorý bol zavedený, aby nakoniec nahradil staršiu verziu - vyššie uvedenú IPv4. Je však veľmi pravdepodobné, že IPv4 a IPv6 budú naďalej existovať mnoho rokov, až kým nebude možné vyriešiť problémy, ktoré sa vyskytujú pri každom protokole..

Protokol IPv6 bol zavedený v polovici 90. rokov s cieľom bojovať proti možnému problému dopytu, ktorý prevyšuje ponuku IP adries. V najbližších rokoch úplne nahradí protokol IPv4, ktorý sa rýchlo stáva zastaraným z dôvodu nadmerného vyčerpania, ktoré je spôsobené veľkým počtom adries, ktoré používajú protokol IPv4. IPv6, navrhnutý tak, aby pomohol postupne rásť, zaisťuje, že celkové množstvo prenášanej dátovej prevádzky a množstvo pripojených hostiteľov sa bude môcť zvyšovať stabilným tempom..

V porovnaní s IPv4 to’je možné povedať, že typy adries IPv6 sú obrovské, čo je všetko až po dĺžku adries IPv6. To zahŕňa upgradovaných 128 bitov, zatiaľ čo predtým to bolo s IPv4 32 bitov. To zase zabezpečí, že problémy s vyčerpaním už nebudú problémom, čo je skvelá správa vzhľadom na to, že úplné vyčerpanie sa rýchlo blíži, pokiaľ ide o IPv4..

IPv6 však nemá’neprišiel bez problémov. Podobne ako IPv4 sa nemôžu vyskytnúť žiadne oznámenia o prístupe do siete, čo je obzvlášť frustrujúce pre ľudí, ktorí radi hrajú online hry alebo streamujú televízne programy a filmy online. Čo’s, vy’Tiež zistím, že z protokolu IPv6 vyvstali problémy so zabezpečením, že by mohlo dôjsť k únikom adresy IP. Toto je jeden z najväčších dôvodov, prečo mnohí poskytovatelia VPN odkladajú podporu pre IPv6. Namiesto toho sa radšej rozhodli pre podporu IPv4..

Aký je rozdiel medzi IPv4 a IPv6?

Skôr v príručke sme sa podrobne venovali jednotlivým protokolom. Ale tu’s tabuľka, ktorá plne vysvetľuje rozdiely medzi IPv6 a jeho predchodcami:

IPv4 IPv6
Používa 32-bitovú číselnú adresu Používa 128-bitovú IP adresu
Adresy sa píšu v desatinných číslach ako štyri čísla oddelené bodkami, napr. 69.89.31.226 Napísané v šestnástkovej sústave a oddelené dvojbodkami, napr. 5ffu: 1890: 4545: 3: 200: f8ff: gt34: 46re
Aktuálny štandard pre adresy IP Štandardne obsahuje šifrovanie typu end-to-end
Vyvinuté od roku 1983 Zavedené v polovici 90. rokov

Vzťah medzi IPv4, IPv6 a VPN

V tejto chvíli nie sú’• veľa sietí VPN, ktoré podporujú protokol IPv6, pretože ide o protokol, ktorý ho neobsahuje’ešte úplne vzlietol, pokiaľ ide o jeho popularitu. To je sotva prekvapujúce vzhľadom na to, že súčasná generácia IPv4 je stále široko používaná, a preto zostáva pre mnohých poskytovateľov VPN výberovým protokolom. Je to napriek tomu, že existuje už od roku 1983.

Preto by bolo vhodné navrhnúť, že VPN, ktorá používa IPv4, je pravdepodobne lepšou voľbou v čase písania. Aj keď sa IPv6 stáva populárnejším, vždy stojí za to ho informovať s vami vybraným poskytovateľom VPN, pretože IPv6 bol vyvinutý so zvýšenou bezpečnosťou. Veľmi populárny poskytovateľ VPN NordVPN implementoval podporu IPv6 už v roku 2017, pričom ochrana proti úniku je súčasťou všetkých platforiem. Toto je skvelá správa pre tých, ktorí majú obavy o svoje súkromie.

ExpressVPN je ďalšia skvelá služba VPN, ktorá sa dotýka podpory IPv6. Za súčasného stavu však ešte musia implementovať plnú podporu protokolu na svojej platforme. Napriek tomu majú útočisko’• V budúcnosti nebude vylúčená podpora IPv6. Preto je to tak’Ak máte predplatné ExpressVPN a chceli by ste v určitom okamihu využívať protokol IPv6, oplatí sa sledovať ich oficiálnu webovú stránku..

Záverečné myšlienky

Takže tu to máte! Týmto sa uzatvára náš úplný sprievodca rozdielom medzi IPv4 a IPv6. to’Je zrejmé, že je naliehavo potrebné urýchliť IPv6, pretože IPv4 je verzia internetového protokolu, ktorá existuje už niekoľko desaťročí..

Zatiaľ tieto dve verzie naďalej existujú bok po boku. Ale časom to určite vyhralo’Prekvapuje, že sa IPv6 stal novým štandardom. Koniec koncov, umožňuje oveľa väčší rozsah IP adries - niečo, čo je absolútne rozhodujúce vo veku, keď je dopyt po IP adresách pravdepodobne najväčší, aký kedy bol.

Nakoniec sa IPv4 postupne vyraďuje z dôvodu, že existuje už tak dlho a v priebehu rokov sa stáva stále zastaralejšou. Kým sa však nevyriešia vyššie uvedené problémy, ktorým IPv6 trpí, bude sa IPv4 naďalej hojne využívať po celom svete. To platí najmä pre mnohé VPN, ktoré stále používajú tento konkrétny protokol.

Poskytovatelia, ako napríklad ExpressVPN, napriek tomu uviedli, že so zvyšujúcou sa popularitou protokolu IPv6 zvážia pridanie kompatibility s aktualizovaným protokolom, ak to v blízkej budúcnosti považujú za vhodné..

Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

3 + 7 =