Čo je šifrovanie AES?

Pokiaľ ide o virtuálne privátne siete (VPN), existuje toľko technických výrazov, ktoré bežní používatelia nemusia poznať. Šifrovanie AES, inak známe ako Advanced Encryption Standard, je pravdepodobne jedným z nich. Používa ho celá sieť VPN na trhu’na ktoré sa spoliehalo mnoho rokov, aby sa zabránilo tomu, že údaje budú vidieť nesprávnym súborom očí.


Napriek tomu’S AES, ktorý má teraz viac ako 20 rokov, je stále silný. Ale čo to je? A ako chráni vaše údaje?

Čo je šifrovanie AES?

AES je v súčasnosti priemyselnou šifrovacou šifrou. Je to najzákladnejšia úroveň, používa sa na prekódovanie údajov na kúsky, ktoré nemôžu čítať tí, ktorí nemajú prístup k príslušnému kľúču..

DES (Data Encryption Standard) sa v deväťdesiatych rokoch intenzívne používal. Poskytovalo však iba 56-bitové šifrovanie - pomocou moderných počítačov je to možné zlomiť za niekoľko minút. Na udržanie oportunistických zlodejov údajov bola potrebná silnejšia metóda šifrovania.

Nakoniec vznikla AES. Je to symetrický šifrovací systém kľúčov, ktorý vyvinula dvojica belgických vedcov. Vládne agentúry ako NSA a veľké spoločnosti, ako je Microsoft, prijali novú šifrovaciu metódu do roku 2005 a čoskoro sa stala hlavnou sieťou na použitie na firewalloch a VPN..

Šifrovanie AES-128

Teraz, keď sme’Keď som sa dotkol toho, čo vlastne AES je, nasledujúca časť sa ponorí hlbšie do 128-bitovej verzie. V prípade AES-128 je kľúč dlhý 128 bitov, teda prípona. Bez použitia kryptografického kľúča sú šifrované údaje úplne nepochopiteľné.

AES-128 podstúpi desať kôl šifrovania počas procesu kompresie údajov a vyberie ich kúsky a zmieša ich podľa receptu, ktorý je určený podtypom šifry. V tomto okamihu sa vygeneruje kľúč, ktorý umožní každému, kto prijíma údaje, rozmotať sieť šifrovania.

Algoritmy symetrických kľúčov (vrátane AES-128) fungujú pomocou rovnakého kľúča na šifrovanie aj dešifrovanie správy. Vďaka tomu sú rýchlejšie ako asymetrické šifry, a preto sú ideálne na použitie pri šifrovaní údajov VPN.

Šifrovanie AES-256

AES-256, ktorý bol nahradený AES-128, je v podstate oveľa bezpečnejšou verziou jeho predchodcu. Využitím 14 kôl šifrovania namiesto 10-kolo šifrovacieho procesu prijatého AES-128, súčasný 256-bitový šifrovací štandard sťažuje hackerom dešifrovanie informácií..

Využívané vládou USA na ochranu citlivých údajov’Je bezpečné povedať, že AES-256 je jednou z najbezpečnejších metód zabezpečenia údajov (samozrejme v rámci rozumných medzí). Aj keď to tak nie je’Keď je AES-128 tak rýchly ako AES-128, určite je bezpečnejšia šifra.

Čo je lepšie - šifrovanie AES-128 alebo AES-256?

Každý, kto chce investovať do siete VPN, bezpochyby narazil na šifrovacie šifry AES-128 a AES-256 - obidve sa veľmi využívajú. Ale ktorý z nich je lepší?

Odpoveď závisí od kontextu. Z hľadiska bezpečnosti sa AES-128 aj AES-256 považujú za prakticky nerozbitné pomocou bežne dostupných počítačov. 256-bitová verzia je však prirodzene bezpečnejšia a mala by chrániť používateľov aj pred protivníkmi s najväčšími zdrojmi.

S tým povedané znamená viac šifrovania aj viac času stráveného šifrovaním, čo robí AES-128 rýchlejšou možnosťou (aj keď rozdiel nie je extrémny). Preto ide o kompromis medzi rýchlosťou a bezpečnosťou, pričom v súčasnom technologickom prostredí to nijako zvlášť neutrpelo.

Najlepšie VPN s šifrovaním AES

Teraz, keď ste’Zistil som všetko, čo potrebujete vedieť o šifrovaní AES’pravdepodobne sa pýtam - ktoré sú najlepšie VPN, ktoré využívajú tento konkrétny bezpečnostný protokol?

NordVPN

Vďaka neuveriteľnému zoznamu serverov, ktorý sa skladá z 5 700 serverov v 60 krajinách, je ťažké pomyslieť na hodnotu, ktorú získate za službu NordVPN. S cenami už od 3,49 dolárov mesačne môžete využívať slušné rýchlosti, bezchybné postupy ochrany osobných údajov a vynikajúcu bezpečnosť bez porušenia banky..

Awesome pre Netflix a vhodný na účely torrentingu si môžete oddýchnuť s vedomím, že vaše osobné informácie budú uchované v bezpečí - to všetko vďaka šifre AES-256, ktorú používa aj vláda USA.

Prečítajte si recenziu spoločnosti NordVPN

ExpressVPN

Napriek tomu ExpressVPN nie je’t nákladovo najefektívnejšia sieť VPN (s cenami začínajúcimi od 8,32 dolárov mesačne)’Zistím, že pri mnohých recenziách VPN na webe často vychádza na špičke. S fantastickými 3000+ servermi so sídlom vo viac ako 90 krajinách po celom svete’Určite nie je málo možností, pokiaľ ide o bezpečné a anonymné prehliadanie, odblokovanie systému Netflix a ešte oveľa viac..

ExpressVPN sa môže pochváliť šifrovaním najvyššej úrovne: AES-256-CBC kombinovaným so 4096-bitovým RSA handshake a hashom, ktorý je autentizovaný pomocou SHA-512. Vďaka tomu sú vaše osobné informácie vždy bezpečné.

Windscribe VPN

S cenami začínajúcimi od 1,00 $ mesačne, Windscribe VPN dokazuje, že nemáte’netreba utrácať pekný cent, aby si nechal zlodejov s údajnými údajmi a šmýkať oči.

Súčasná ochrana viacerých zariadení a súčasne aj funkcia blokovania reklám a škodlivého softvéru vám umožňuje spustiť službu na všetkých hlavných platformách a funguje dokonca aj na odblokovanie systému Netflix. Vďaka šifrovaniu AES-256 vojenskej úrovne ste vy’Budem môcť prehľadávať web s úplnou dôverou s vedomím, že vaše údaje zostanú chránené.

Astrill VPN

Spolu so slušným zoznamom serverov (300+ v 60+ krajinách) je Astrill VPN jednou z najuznávanejších sietí VPN, ktoré sú dnes na trhu k dispozícii. Vďaka vynikajúcim rýchlostiam, vynikajúcim bezpečnostným protokolom a prispôsobeným aplikáciám dostupným pre všetky hlavné platformy a zariadenia, ako sú smerovače,’je bezpečné povedať, že Astrill VPN je užitočná investícia pre tých, ktorí chcú bezpečne a anonymne prehliadať web..

V spojení so skutočnosťou, že má šifrovanie AES-256-bitové vojenské, si môžete byť istí, že vaše osobné informácie budú uchované mimo dosahu všetkých zvedavých očí. Uvedomte si, že tak ako v prípade ExpressVPN, ani táto konkrétna VPN nie je’t najdostupnejšie okolo, s cenami od 10,00 dolárov mesačne.

Brayan Jackson Administrator
Candidate of Science in Informatics. VPN Configuration Wizard. Has been using the VPN for 5 years. Works as a specialist in a company setting up the Internet.
follow me

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

8 + = 9